Türk Loydu, insansız otonom deniz aracı klaslamasını gerçekleştirecek

Türk Loydu, dünyada ve Türkiye'de ilk kez bir insansız otonom deniz aracı klaslaması gerçekleştirecek. NovuMare'in insansız ve otonom deniz aracı çalışmalarında önemli bir sürece başladığı duyuruldu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

NovuMare’in otonom kabiliyetlerine sahip karakol botu ve araştırma teknesi prototiplerinin klaslanması için Türk Loydu ile birlikte çalışacağı bilgisi verildi.

İki yıldır üzerinde çalışılan prototipin 7 metre boyunda olması planlandığı öğrenildi. UMUR insansız otonom deniz aracının klaslanmasının gerçekleştirilmesi, Türkiye’nin kendi standardını belirlemesi açısından büyük önem teşkil ediyor.

Uzun bir süreç olan klaslanma çalışmalarının tamamlanmasının ardından, prototiplerin sınıf haline getirilerek daha büyük ölçekte üretilmesi hedefleniyor.

Entech Semar’da proje yöneticisi olarak görev yapan Ömer Berkay Dağlı’nın Entech Semar Yönetim Kurulu Başkanı Semih Ege ile birlikte kurduğu NovuMare, Exposhipping 2019’da ilk kez görücüye çıkarak sergilediği tamamen yerli ve milli katamaran ve mono tekne tipi iki insansız deniz aracı (İDA) ile ilgi odağı olmuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN