Rusya ile Pakistan, LNG boru hattı inşa edecek

Pakistan ile Rusya'nın Temmuz ayında LNG boru hattı inşa etmeye başlayacağı açıklandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Pakistan, Rusya ile daha fazla sayıda sıvılaştırılmış doğal gaz terminali işletebilmek adına Temmuz ayında 1.100 kilometrelik bir boru hattını inşa etmeye başlayacak.

Başbakan'ın petrol danışmanı Nadeem Babar, yaptığı bir röportajda Güney Asya ülkesinin projede yüzde 51 ila yüzde 74 arasında çoğunluk hisseye sahip olacağını geri kalanının ise Rusya'ya ait olacağını söyledi.

İNŞAATI RUS KURUL YÖNETECEK

Pakistan'ın gaz dağıtım şirketleri Southern Gas Co. ve Sui Northern Gas Pipelines Ltd. projeye dahil oldu. 2 şirket inşa edilecek boru hattı için arazi satın almaya başladı. Ancak inşaatı bir Rus kurulun yöneteceği bilgisi paylaşıldı.

Yerli gaz üretiminin yatay seyretmesinin ülkeyi ithalata zorladığı biliniyor.

Babar, ülkenin keşif faaliyetlerini teşvik etmek için kıta sahanlığında rekor sayıda petrol ve gaz petrol faaliyetlerinde kullanılan coğrafi bölgeyi açık artırmaya çıkardığını ve tekliflerin Ocak ayı ortasına kadar verileceğini açıkladı.

İlk LNG kargosunu beş yıl önce ithal eden Pakistan'ın şu anda iki LNG terminali bulunuyor. Babar, iki terminali de en yüksek kış talebini dahi karşılayacak kapasitede çalıştırdığını söyledi. Önümüzdeki birkaç yıl içinde iki LNG terminalinin daha faaliyete geçmesi bekleniyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN