Natanz Nükleer Tesisi'nde 'terör eylemi' açıklaması

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İsfahan eyaletindeki Natanz Nükleer Tesisi'nde daha önce 'kaza' olarak açıklanan kazanın 'terör eylemi' olduğunu duyurdu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, "Natanz Nükleer Tesisi'nde yaşanan olay ülkenin endüstriyel ve siyasi ilerlemesini istemeyenlerin yenilgisini gösteriyor" dedi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İsfahan’daki Natanz Nükleer Tesisi'nde yaşanan olaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Salihi, "Natanz Nükleer Tesisi'ne karşı yürütülen eylem, ülkenin endüstriyel ve siyasi ilerlemesini istemeyenlerin ve zalimce yaptırımların kaldırılmasına karşı çıkanların yenilgisini gösteriyor" dedi.

Ali Ekber Salihi, şöyle devam etti: İran İslam Cumhuriyeti, bu menfur eylemi kınarken, uluslararası toplumun ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) nükleer terörizmle mücadele etmesi gerektiğine inanmaktadır. İran ayrıca bu olayın planlayıcıları ve faillerine karşılık verme hakkını saklı tutar.

İran İslam Cumhuriyeti bu tür alçakça eylemlerin boşa çıkarılması için nükleer endüstrinin geniştirilmesi ve zalimce yaptırımları kaldırma çabalarını ciddi bir şekilde sürdürüyor.

İran’ın İsfahan kentindeki Natanz Nükleer Tesisi'nde bugün sabah saatlerinde elektrik dağıtımında yaşanan olay nedeniyle yaralanan olmadığı ve kirlilik oluşmadığı bildirilmişti.

İran resmi ajansı IRNA'ya göre Salihi, söz konusu eylemin İran ve ABD'nin nükleer anlaşmadaki taahhütlerine dönmesi için sürdürülen müzakereleri hedef aldığını belirtti. Salihi, eylemi kınayarak uluslararası toplumu ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansını (UAEA) tepki göstermeye çağırdı.

İranlı yetkili, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu terör hareketinin faillerinin hedeflerini hayal kırıklığına uğratmak için İran, bir yandan ciddi bir şekilde nükleer teknolojisini geliştirmeye devam edecek, diğer yandan da baskıcı yaptırımları kaldırmak için çabalayacak."

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, bu sabah Natanz Nükleer Tesisi'nin elektrik dağıtım ağında bir kaza meydana geldiğini bildirmiş, olayın nedenine ilişkin incelemelerin devam ettiğini söylemişti.

Tesis daha önce de hedef alınmıştı

İran'ın İsfahan kentindeki Natanz Nükleer Tesisi'nde Temmuz 2020'de de yangın çıkmış ve İranlı nükleer bilimci şehit Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesinden bir gün sonra 28 Kasım'da yapılan açıklamada, bunun İsrail tarafından gerçekleştirilen sabotaj olduğu açıklanmıştı.

Söz konusu tesiste dün Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin talimatıyla önceki santrifüjlere kıyasla 10 kat daha fazla uranyum üretecek 164 adet IR6 santrifüj zinciri devreye sokulmuştu.

biz tarafsız haber sitesiyiz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN