Kerç Boğazı'nda mürettebatı zehirlenen April isimli gemi kıyıya çekilecek

Rusya'da Kerç Boğazı açıklarında 5 Türk mürettebatın zehirlenip bir denizcinin hayatını kaybettiği Panama bandıralı April isimli geminin kıyıya çekilmesi için anlaşma imzalandığı açıklandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Rusya'nın güneyindeki Kerç Boğazı'nın Kavkaz Limanı açıklarında geçtiğimiz hafta Panama bandıralı "April" adlı gemi fırtına nedeniyle limana yanaşamamış, bu sırada gemideki 8 Türk mürettebattan 5'i zehirlenirken hastaneye kaldırılan mürettebattan 1'i hayatını kaybetmişti.

Yaşanan olayın ardından liman açıklarında bulunan 70 metre uzunluğunda, 10.7 metre genişliğindeki 1991 yılında inşa edilen gemi, bulunduğu yere demir attıktan sonra limana çekilmesi için Türk ve Rus tarafıyla görüşmeler başladı.

Rusya Federal Deniz ve Nehir Taşımacılığı Ajansı (Rosmorreçflot), Türk ve Rus şirketlerinin geminin kıyıya çekilmesi için anlaşma imzaladığını duyurarak "Kurumumuz, April gemisinin sahibi olan Türk şirketle geminin römorkajına ilişkin mutabakat sağladı. Römorkaj işlemiyle ilgili tüm parametreler üzerinde mutabakata varıldı, Türk şirketinden imzalanmış anlaşmanın gelmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Anlaşma sürecinden sonra geminin kıyıya çekilmesi için çalışma başlatılacağı belirtildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN