Kanuni sondaj gemisinin kulelerini Karadeniz'e Transservice barge taşıyacak

Geçtiğimiz günlerde Akdeniz'deki çalışmalarını tamamlayarak Taşucu Limanı'ndaki bakımın ardından Haydarpaşa Limanı'na yanaşan Kanuni sondaj gemisinin buradaki kule söküm işlemlerinin tamamlandığı öğrenildi. Gemi, Karadeniz'e hareket etmek için uygun hava şartlarının oluşmasını bekliyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Mersin Taşucu Limanı’ndaki bakım çalışmalarının ardından İstanbul Haydarpaşa Limanı’na yanaşan Kanuni sondaj gemisinin kule söküm işlemleri tamamlandı.

Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni, uygun hava şartlarının oluşması için Yenikapı açıklarına demirledi. Kanuni’nin buradan sonraki yeni rotası Karadeniz olacak. Gemi, kulelerin sökülmesi için 19 Ekim’de Haydarpaşa Limanı’na yanaşmıştı.

Deniz Haber Ajansı’nın edindiği bilgilere göre, Kanuni’nin kulelerini Transservice Denizcilik isimli Kemal Öztürk’e ait olan şirketin Transservice (barge) dubası taşıyacak.

Transservice Denizcilik, Türkiye’nin en büyük semi-submersible dubası olan “TRANSSERVICE” isimli ekipmanın donatanı ve işletmecisi olarak dikkat çekiyor.

Transservice dubası 92 metre uzunlukta, 27 metre genişlikte ve 8500 ton taşıma kapasitesine sahip.

Aynı duba, geçtiğimiz Mayıs ayında Fatih sondaj gemisinin kulesini Haydarpaşa Limanı’ndan Trabzon’a taşımıştı.

Yine Transservice isimli duba, şu an Kanuni sondaj gemisinin kulesini Haydarpaşa Limanı’ndan Zonguldak’taki Filyos Limanı’na taşıyacak.

Dubanın uygun hava şartlarının oluşması durumunda 3-4 günlük bir süre içerisinde Filyos Limanı’na ulaşacağı kaydedildi.

Dubanın hareket etmesiyle birlikte Kanuni de Karadeniz yolculuğuna başlayacak.

Aynı zamanda, 2010 ve 2012 yıllarında Exxon Mobil’e ait DEEPWATER CHAMPION isimli sondaj gemisinin kulelerini de Transservice dubası Karadeniz’e ve Karadeniz’den tekrar Marmara’ya taşımıştı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN