İran'dan Venezuela'ya bugüne kadarki en büyük tanker filosu yola çıktı

İran, ABD'nin sert yaptırımlar uyguladığı Venezuela'ya bugüne kadar görülmüş en büyük tanker filosunu gönderiyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İran, Güney Amerika ülkesinin karşı karşıya bulunduğu "felç edici" yakıt sıkıntısını atlatmasını sağlamak için şimdiye kadarki en büyük tanker filosunu Venezuela'ya gönderiyor.

Tesnim Haber Ajansı'nın Bloomberg'den aktardığı habere göre konuyla ilgili bilgi sahibi olan ancak isimlerini paylaşmak istemeyen kişilerin verdiği bilgiye göre, yaklaşık 10 taşıttan oluşan filodaki gemilerden bazılarının, akaryakıtı boşalttıktan sonra Venezuela ham petrolünün ihraç edilmesine de destek vereceği ifade ediliyor.

Haberde ekim ayı başlarında üç gemiyle gönderilen son İran akaryakıt sevkiyatlarının tükenmek üzere olduğu vurgulanırken, bu durumun benzin istasyonlarında saatler süren kuyruklarla birlikte ülke çapında daha fazla kıtlık riskine yol açtığı kaydediliyor.

Seyir halindeki mevcut filonun, mayıs ayında ABD Donanması'nın devriye gezdiği Karayip Denizi'ni geçerek uluslararası gözlemcileri şaşırtan ilk filonun iki katına karşılık geldiği ve varışında Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından karşılanacağı aktarılıyor.

ABD'nin, devlet petrol şirketi Petroleos de Venezuela'ya (PDVSA) yaptırım uygulaması, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) bu üyesinde ciddi seviyede yakıt sıkıntısına yol açıyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN