Nakliyat

Nakliyat Haberleri

Arkas, Mersin Lojistik Merkezi’ndeki tüm süreçleri tek elden yönetecek

Dünyada camın tüm temel alanlarında faaliyet gösteren tek global şirket olan Şişecam, Mersin’de cam ambalaj, cam ev eşyası ve düzcam faaliyet alanlarına dair tüm lojistik operasyonlarını tek merkeze topladı.

Türkiye’nin menşe ispatı istemesi, ithalatçıları zor durumda bıraktı

ABD çıkışlı olup ABD menşeli olmayan ürün ithalatında ek mali yükümlülükle karşılaşmamak için ithalatçılardan istenen menşe ibrazı için süre 30 Haziran'da doldu. Üretici ülkelerin geriye dönük belge düzenlemesi nedeniyle şimdi onlarca ithalatçı milyonlarca TL'yi bulan ceza ile karşı karşıya kaldı. Şirketler, karşı dava için harekete geçti.

Yatırımcıların yeni gözdesi gemi oldu

Küresel ticaretteki hareketlilik taşımacılık piyasasını yeniden şekillendiriyor. Küresel ticarette pandemi ile başlayan taşıma darboğazı, küresel markaları ve ihracatçıları gemi yatırımına yönlendirdi. Rekor seviyelere ulaşan navlunun yönlendirmesi ile hareketlenen gemi alım-satım piyasasına Türkiye de hızlı girdi.

EİB, Ağustos’ta 1 milyar 453 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Ege İhracatçı Birlikleri, Ağustos ayında yüzde 44 artışla 1 milyar 453 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

İhracat, Ağustos ayında yüzde 52 arttı

Ağustos ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 52 artarak 18,9 milyar dolar oldu.

TİM ve EİB, ihracatçıların sorunlarını masaya yatırdı

Tarım ve sanayi sektörlerinin sorunları, TİM Başkanı İsmail Gülle ve birlik başkanlarının katılımı ile Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Ege Bölgesi İhracat Değerlendirme Toplantısı’nda ele alındı.

MEDLOG Lojistik, lowbed dorselerle ağır yük taşımacılığı gerçekleştiriyor

2011 yılında kurulan MEDLOG Lojistik, iş ortaklarının ihtiyaçlarına ve yüklerinin özelliklerine göre sunduğu çözümlere her geçen gün bir yenisini ekliyor. 2020 yılında proje yük taşımaları gerçekleştiren Medlog Lojistik, araç filosuna kattığı özmal lowbed dorselerle proje yüklerini tek elden yürütüyor.

Temmuz ayında en fazla ihracat İspanya’ya gerçekleştirildi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı geçen ay 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 10.2 artarak 16 milyar 413 milyon 409 bin dolara çıktı.

Kuru yük konteynerlerinin yüzde 96’sı Çin’de üretiliyor

Kovid-19 salgınının küresel boyuttaki etkileri nedeniyle, uluslararası ticaretin deniz yoluna yönelik bağımlılığı son iki yılda bir hayli yükseldi. Bu bağlamda konteynerlere duyulan ihtiyaç da arttı. Gelinen noktada konteyner arz-talebinde ciddi bir dengesizlik yaşanıyor.

Turkon Line'nın web sitesi üzerinden canlı destek hizmeti yayına girdi

Ana hedefi “Müşteriye Özel Çözümler” hizmet anlayışıyla müşterilerinin tüm süreçlerini kolaylaştırmak, kesintisiz ve sorunsuz hizmet sunmak olan Turkon Line, sektörde bir ilk olan anlık canlı destek uygulamasını hayata geçirdi.

Antalya Serbest Bölgesi’nin ticari hacmi yüzde 8 arttı

Pandemi döneminde Antalya Serbest Bölgesi, ticaret hacmini yüzde 8 arttırırken, istihdam sayısı yılsonunda yüzde 5 artışla 5 bin 351'e yükseldi.

71 adet gemi, Çin kıyılarında beklemeye devam ediyor

Çin ile Avustralya arasındaki ekonomik gerilim nedeniyle onlarca geminin umutsuzca beklemeye devam ettiği belirtildi.

Konteyner gecikmeleri Çin'in ihracatını daraltıyor

Çin’in koronavirüs salgınında ekonomik olarak toparlansa da nakliye konteynırlarındaki küresel kıtlık nedeniyle kargo maliyetleri rekor seviyelere çıktı ve Çinli üreticiler hızla toparlanan telebi karşılamakta zorlanıyor.

İstanbul ihracatçıları, 11 ayda 7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

GYHİB, yılın ilk 11 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 27,5 ihracat artışı sağlayarak yaklaşık 1 milyar 187 milyon dolar tutarında ihracat yaptı. Birlik kasım ayında ise, önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 37,7 oranında artış ile 223 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi.

DFDS ve KAGİDER’in ‘Kadın İçin Taşıyoruz’ projesine 108 kadın girişimci başvurdu

DFDS Akdeniz İş Birimi’nin KAGİDER ile birlikte başlattığı “Kadın için Taşıyoruz” projesine başvurular sonuçlandı. DFDS proje kapsamında belirlenen 50 kadın girişimcinin ihracat ürünlerine 1 yıl süreyle ücretsiz taşımacılık desteği verecek.

CMA CGM Jacques Saade konteyner gemisi rekor kırdı

Dünyanın ilk LNG yakıtlı Megamax-24 tipi konteyner gemisi olan CMA CGM Jacques Saade, tek bir gemideki dolu konteyner sayısıyla yeni bir dünya rekoru kırdı.

Lojistik çilesine navlun yükü de eklendi

Sınır kapılarında yaşanan problemler nedeniyle malı günlerce bekleyen ihracatçının navlun maliyeti de arttı. Araçlar talebe yetişemedi, sadece son birkaç haftada karayolu navlunu ’den fazla arttı.

GYHİB, yılın ilk üç çeyreğinde 922 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile 2020 yılının ilk üç çeyreğinde 5 milyar 550 milyon dolar tutarında ihracat yaparak geçen yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde 4 ihracat artışı yakaladı.

Toplam 25 haber.