Limanlar

Limanlar Haberleri

İstanbul'un en eski antik liman kenti gün yüzüne çıktı

İstanbul Avcılar'da Firüzköy Yarımadası'nda bulunan antik liman kentindeki kazı çalışmalarında 4 bin yıllık eşyalara ve 110 metrelik bir liman yoluna ulaşıldı. Mücahit Topçu ve Caner Emre Kınacı kazı alanına girdi, İstanbul'un en eski antik liman kentini görüntüledi.

Aşiretler, Port Sudan Limanı’nı kapattı

Aşiret güçleri, Sudan'ın en büyük ticaret merkezi Port Sudan Limanı’nı ulaşıma kapattı. Hartum Hükümeti, “Krizi diyalogla çözeceğiz” mesajı verdi.

Tosyalı İskenderun Limanı, bir rekora daha imza attı

Endüstri bölgeleri ve liman işletmeciliğinde Türkiye ve yurt dışındaki faaliyetleriyle uluslararası uzmanlığa sahip olan Tosyalı Holding’in işlettiği limanlardan biri olan Tosyalı İskenderun Limanı, karayolu araçlarıyla yapılan yükleme boşaltma işleminde temmuz ayında 1 milyon ton üzerine çıkarak Akdeniz Bölgesinde bir rekora daha imza attı.

Aliağa, ihracatta Türkiye’deki en yoğun ikinci gümrük oldu

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek, "2021 yılı 7 ayın sonunda Aliağa gümrüğü, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat rakamını yüzde 45 arttırarak yaklaşık 10 milyar dolar ile Türkiye’deki en yoğun ikinci gümrük olarak kayıtlara geçmiştir" dedi.

Yunus Ahmet Yavuz, Rodaport Genel Müdürü oldu

Bursa’da faaliyet gösteren Rodaport’ta görev değişimi yaşandı. Ali Açıl’ın Rodaport Genel Müdürlüğü görevinden ayrılmasının ardından yerine Yunus Ahmet Yavuz’un atandığı öğrenildi. Yavuz, görevine başladı.

Antik Kerpe Limanı’nda sualtı kazıları başladı

Kocaeli’nin Karadeniz kıyısı olan Kerpe sahilinde bulunan, antik dönemden Osmanlı dönemine kadar ticari yolların önemli noktalarından biri olarak hizmet veren antik limanın gün yüzüne çıkarılması için sualtı kazılarına başlandı.

Fethiye Kruvaziyer Limanı için etüt çalışmaları başlıyor

Türkiye'nin en önemli turizm bölgelerinden Fethiye'de uzun yıllardır beklenen kruvaziyer limanı projesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı etüt çalışmalarına başlıyor.

Samsun Limanı'nda analiz sorunu yaşanıyor

Samsun'un Bafra Ovası’nda yaklaşık 30 bin dekar alanda üretilen kapya biber, Samsun Limanı’nda analiz laboratuvarı bulunmaması dolayısıyla 750 km uzaklıktaki Mersin’e gönderilmek zorunda kalıyor.

DP World Yarımca, kendi rekorunu kırdı

DP World Yarımca, 63 saat içinde 4 adet vincin kullanıldığı bir operasyonda 9.617 TEU yükleme ve boşaltma ile tek bir gemide kendi konteyner elleçleme rekorunu kırdı.

HOPAPORT’ta yangın söndürme tatbikatı gerçekleştirildi

HOPAPORT’un planlı tatbikatlarından biri olan yangın söndürme tatbikatı liman operasyon sahasında liman çalışanlarında katılımı ile gerçekleştirildi.

Filyos Limanı, Türkiye'nin kuzey kapısı olacak

Türkiye'nin ilk mega endüstri bölgesi, yıllık 25 milyon ton elleçleme kapasitesiyle Batı Karadeniz'in göz bebeği olan Filyos'un değeri, doğalgaz rezerviyle iki kat arttı. Yüksek teknolojili üretimlere ev sahipliği yapacak olan Filyos, çok yönlü ulaşım ağıyla adeta hem ticari hem de lojistik üs olacak.

Çin’deki Meishan Terminali, iki hafta sonra yeniden açıldı

Ningbo-Zhoushan Limanı’ndaki Meishan Terminali, bir liman işçisinde Covid-19 vakası tespit edilmesi nedeniyle kapatılmasından iki hafta sonra yeniden açıldı.

Valencia Limanı’na trafo merkezi kurulacak

İspanya’nın Valencia liman yönetimi, sıfır emisyon hedefi kapsamında demirleyen gemilere elektrik sağlayacak bir trafo merkezi kuracak.

Meriç Burçin Özer, özel limanların sesi oldu

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, katıldığı bir sosyal medya söyleşinde sektörün yönetici konumundaki kurumlara seslenerek “İşletme hakkı ile devredilen limanların mevcut işletme süreleri uzatılsın” dedi.

Kocaeli Serbest Bölge, yeni projelerle yatırımcı çekecek

Yılsonuna kadar ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmayı hedefleyen Kocaeli Serbest Bölgesi (KOSBAŞ), mevcut depo ve işyerlerinin yanı sıra yeni arazi projeleriyle yatırımcıların ilgi odağı oldu. KOSBAŞ Genel Müdürü Cem Çardak, 5 bin 400 m2’lik yeni bir kapalı alan inşa edeceklerini belirtti.

Mersin Limanı, afetzedelere 1 milyon liralık yardımda bulundu

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği AŞ (MIP), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) yangın ve sel felaketi yaşanan bölgelere yönelik başlatılan "Ben de Varım" kampanyasına 1 milyon lira destek verildiğini bildirdi.

Global Yatırım Holding, 2021 yılı ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı

Global Yatırım Holding’in (GYH) yılın ilk yarısında konsolide gelirleri IFRIC 12 etkisi hariç tutulduğunda 625,9 milyon TL oldu. Konsolide operasyonel FAVÖK ise 107,4 milyon TL olarak gerçekleşti. Covid-19’un özellikle liman işletmeciliği ve gayrimenkul gelirleri üzerindeki baskısı diğer tüm işkolları tarafından kısmen dengelendi.

Ningbo-Zhoushan Limanı Meishan Terminali virüs nedeniyle kapatıldı

Dünyanın en yoğun üçüncü limanı olan Çin’in Ningbo-Zhoushan Limanı’nın Meishan Terminali virüs nedeniyle kapatıldı.

Limancılık sektörü, ekonomiye 96.3 milyar TL'lik katkı sağladı

TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Genç, "Limancılık sektörünün 2018 yılında GSYH'ye doğrudan katkısı yaklaşık 10,96 milyar TL, doğrudan, dolaylı ve indirgenmiş ekonomik kanallar göz önüne alındığında ise ciro olarak toplam 96,3 milyar TL'lik ekonomik etkisi olmuştur" dedi.

Toplam 121 haber.