Güncel

Güncel Haberleri

Kruvaziyer turizmi, 2022 yılında küllerinden yeniden doğacak

Aşılamanın yaygınlaşmasıyla yeniden hareketlenen kruvaziyer turizmi, asıl sıçramayı 2022’de yapacak. Hızlanacak seferlerle gelecek yıl 600’den fazla geminin Türk limanlarına yanaşması beklenirken sektör tarihi rekorunu kırmayı hedefliyor.

Aliağa-Midilli arası vapur seferleri için çalışmalar sürüyor

Aliağa ile Midilli arasında yapılması planlanan karşılıklı vapur seferleri için çalışmalar, pandemi sürecinden normalleşme dönemine geçilmesiyle birlikte hız kazandı. 2019 yılında Aliağa Belediyesi ile İMEAK DTO Aliağa Şubesi tarafından hazırlanan proje kapsamında Aliağa heyeti, Ayvalık’a giderek altyapı ve diğer fiziki olanakları inceledi.

Rusya, Karadeniz'de tatbikat gerçekleştirecek

Rusya Karadeniz Filosu'na bağlı yaklaşık 20 adet gemi ve denizaltının füze ve topçu atışlarının yapılacağı tatbikat için Sivastopol ve Novorossiysk'teki üslerinden denize açıldığı belirtildi.

Girit Adası'nda yeni bir deniz üssü kurulacak

Borç batağındaki Yunanistan, ABD'nin kuklası olmaya devam ediyor. Türkiye düşmanlığı üzerinden siyaset yapmayı sürdüren Yunanistan, maddi sıkıntıları ABD'ye çektiği peşkeşlerle kapatmak istiyor. ABD-Yunanistan arasındaki yeni anlaşma ile Girit Adası'ndaki Suda Üssü'ne yeni bir deniz üssünün kurulacağı ortaya çıktı.

Güney Kore, denizaltıdan füze denemesi gerçekleştirdi

Güney Kore, denizaltıdan başarılı bir şekilde balistik füze fırlattığını duyurdu. Savunma Geliştirme Ajansı’nın (ADD) test merkezinde yapılan füze denemelerini Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in de izledi.

Türkiye, Malta Deniz Kuvvetleri personeline eğitim verdi

Milli Savunma Bakanlığı, Bölgesel Deniz Kapasite Geliştirme Faaliyetleri kapsamında Malta Deniz Kuvvetleri personeline eğitim verildiğini duyurdu.

İzmir açıklarında 192 düzensiz göçmen kurtarıldı

İzmir’in Çeşme, Seferihisar ve Dikili ilçesi açıklarında Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına itilen 105 düzensiz göçmen ekiplerce kurtarılırken yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışan 87 düzensiz göçmen ve 2 göçmen kaçakçısı şüphelisi de Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince yakalandı.

Türkiye, Yunanistan’a itiraz NAVTEX’i yayımladı

Yunanistan'ın Girit'in doğusunda faaliyet gösterecek araştırma gemisine yönelik NAVTEX'inin Türk Kıta Sahanlığı’nı kapsaması nedeniyle Türkiye itiraz NAVTEX’i yayımladı.

Rus milyarder Andrei Skoch, Madame Gu yatıyla Bodrum’da tatil yapıyor

Rus milyarder Andrei Skoch, 400 milyon dolar değer biçilen yatı Madame Gu ile 3 aydır Bodrum’da tatil yapıyor. 'Mavi saray' olarak da adlandırılan mega yatın kış boyunca Salih Adası'na demir attığı, 3 aydır ise Rus milyarderin tatil yaptığı öğrenildi.

Doğu Akdeniz’de Denizaltı Kurtarma Tatbikatı gerçekleştirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Doğu Akdeniz'de NATO ile birlikte icra ettiği denizaltı tahliye ve kurtarma tatbikatının başarıyla devam ettiğini bildirdi.

Fransız devi CMA CGM, siber saldırıya uğradı

CMA CGM, son bir yıl içinde ikinci kez siber saldırıya maruz kaldı. Şirket, müşterilerinden hesap şifreleri veya kişisel bilgilerini paylaşmamalarını tavsiye ederek müşterilerden bir şifre sıfırlama bildirimi geldiğinde gerçekliğinin kontrol edilmesi istedi.

Kaptan Ahmet Baybora Yıldırım, DEFAMED Başkanlığı’nı bırakıyor

İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği (DEFAMED) Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Ahmet Baybora Yıldırım, 25 Eylül 2021 tarihinde İTÜ Denizcilik Fakültesi Tuzla Yerleşkesi Müh. Suay Umut Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek 52. Olağan Genel Kurul’da yaklaşık 10 yıldır yürüttüğü başkanlık koltuğunu devretmeye hazırlanıyor.

İzmir açıklarında 34 düzensiz göçmen kurtarıldı

İzmir’in Dikili ve Çeşme ilçesi açıklarında motor arızası nedeniyle sürüklenen lastik botların içerisindeki 34 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı.

Enel ve Fincantieri, yeşil hidrojen anlaşması imzaladı

İtalyan enerji şirketi Enel ve İtalyan gemi yapım şirketi Fincantieri, limanlarda ve uzun menzilli deniz taşımacılığında yeşil hidrojen kullanımı için işbirliği yapacak.

Yunanistan, Almanya'dan 44 adet denizaltı torpidosu alacak

Türkiye'ye karşı daha önce İsrail ile 250 milyon euroluk füze anlaşması yapan Yunanistan, şimdi de Almanya'dan 110 milyon euroya 44 adet denizaltı torpidosu alıyor.

37 yıl önce Japonya’dan denize atılan şişe, Hawaii’de bulundu

Japonya’da, 37 yıl önce lise öğrencilerinin denize attığı şişe 6 bin kilometre uzakta, Hawaii’de bulundu.

Ege ve Doğu Akdeniz'de Kararlılık-2021 Tatbikatı başladı

Milli Savunma Bakanlığı, Mavi Vatan'da Kararlılık-2021 Tatbikatı’nın başladığını duyurdu.

Sarıyer sahilinde 4 ton midye ele geçirildi

Sarıyer'de denetim yapan İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, sahilde yasa dışı yollarla avlanmış 4 ton canlı midye ele geçirdi.

Ufuk Teker, DEFAMED Başkanlığı’na aday oldu

Türk P&I Sigorta Genel Müdürü Kaptan Ufuk Teker, 25 Eylül 2021’de gerçekleştirilecek olan İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunlar Derneği’nin (DEFAMED) Genel Kurulu öncesi DEFAMED Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.

Toplam 541 haber.