Güncel

Güncel Haberleri

Moskva isimli Rus savaş gemisinde 40 askerin öldüğü ortaya çıktı

Rusya’daki muhalif medya kuruluşuna konuşan bir Rus askerinin annesi, Rus Donanması’nın amiral gemilerinden olan Moskva kruvazöründe 40 askerin öldüğünü çok sayıda askerin yaralandığını iddia etti.

Marmaris açıklarında 71 düzensiz göçmen kurtarıldı

Marmaris ilçesi açıklarında Yunanistan Sahil Güvenlik unsurları tarafından Türk karasularına geri itilen 3 can salı ve bir lastik bot içinde toplam 71 düzensiz göçmen kurtarıldı.

İran, Fars Körfezi'nde 'kaçak akaryakıt' taşıyan teknelere el koydu

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Fars Körfezi'nde 15 bin litre kaçak akaryakıt taşıdığı gerekçesiyle 2 adet tekneye el koyduğu bildirildi.

ABD, Ortadoğu’nun en büyük deniz tatbikatını başlattı

Çok sayıda ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen Ortadoğu’nun en büyük deniz tatbikatının (IMX22) ikinci turu Umman’da başlatıldı. Tatbikata ABD öncülük ediyor.

ABD uçak gemisi görev grubu, tatbikat için Akdeniz'de NATO komutasına giriyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD'ye ait USS Harry S. Truman uçak gemisi görev grubunun Akdeniz'deki tatbikat için NATO komutasına gireceğini duyurdu.

Kruvaziyer turizmi, 2022 yılında küllerinden yeniden doğacak

Aşılamanın yaygınlaşmasıyla yeniden hareketlenen kruvaziyer turizmi, asıl sıçramayı 2022’de yapacak. Hızlanacak seferlerle gelecek yıl 600’den fazla geminin Türk limanlarına yanaşması beklenirken sektör tarihi rekorunu kırmayı hedefliyor.

Aliağa-Midilli arası vapur seferleri için çalışmalar sürüyor

Aliağa ile Midilli arasında yapılması planlanan karşılıklı vapur seferleri için çalışmalar, pandemi sürecinden normalleşme dönemine geçilmesiyle birlikte hız kazandı. 2019 yılında Aliağa Belediyesi ile İMEAK DTO Aliağa Şubesi tarafından hazırlanan proje kapsamında Aliağa heyeti, Ayvalık’a giderek altyapı ve diğer fiziki olanakları inceledi.

Rusya, Karadeniz'de tatbikat gerçekleştirecek

Rusya Karadeniz Filosu'na bağlı yaklaşık 20 adet gemi ve denizaltının füze ve topçu atışlarının yapılacağı tatbikat için Sivastopol ve Novorossiysk'teki üslerinden denize açıldığı belirtildi.

Girit Adası'nda yeni bir deniz üssü kurulacak

Borç batağındaki Yunanistan, ABD'nin kuklası olmaya devam ediyor. Türkiye düşmanlığı üzerinden siyaset yapmayı sürdüren Yunanistan, maddi sıkıntıları ABD'ye çektiği peşkeşlerle kapatmak istiyor. ABD-Yunanistan arasındaki yeni anlaşma ile Girit Adası'ndaki Suda Üssü'ne yeni bir deniz üssünün kurulacağı ortaya çıktı.

Güney Kore, denizaltıdan füze denemesi gerçekleştirdi

Güney Kore, denizaltıdan başarılı bir şekilde balistik füze fırlattığını duyurdu. Savunma Geliştirme Ajansı’nın (ADD) test merkezinde yapılan füze denemelerini Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in de izledi.

Türkiye, Malta Deniz Kuvvetleri personeline eğitim verdi

Milli Savunma Bakanlığı, Bölgesel Deniz Kapasite Geliştirme Faaliyetleri kapsamında Malta Deniz Kuvvetleri personeline eğitim verildiğini duyurdu.

İzmir açıklarında 192 düzensiz göçmen kurtarıldı

İzmir’in Çeşme, Seferihisar ve Dikili ilçesi açıklarında Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına itilen 105 düzensiz göçmen ekiplerce kurtarılırken yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışan 87 düzensiz göçmen ve 2 göçmen kaçakçısı şüphelisi de Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince yakalandı.

Türkiye, Yunanistan’a itiraz NAVTEX’i yayımladı

Yunanistan'ın Girit'in doğusunda faaliyet gösterecek araştırma gemisine yönelik NAVTEX'inin Türk Kıta Sahanlığı’nı kapsaması nedeniyle Türkiye itiraz NAVTEX’i yayımladı.

Rus milyarder Andrei Skoch, Madame Gu yatıyla Bodrum’da tatil yapıyor

Rus milyarder Andrei Skoch, 400 milyon dolar değer biçilen yatı Madame Gu ile 3 aydır Bodrum’da tatil yapıyor. 'Mavi saray' olarak da adlandırılan mega yatın kış boyunca Salih Adası'na demir attığı, 3 aydır ise Rus milyarderin tatil yaptığı öğrenildi.

Doğu Akdeniz’de Denizaltı Kurtarma Tatbikatı gerçekleştirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Doğu Akdeniz'de NATO ile birlikte icra ettiği denizaltı tahliye ve kurtarma tatbikatının başarıyla devam ettiğini bildirdi.

Fransız devi CMA CGM, siber saldırıya uğradı

CMA CGM, son bir yıl içinde ikinci kez siber saldırıya maruz kaldı. Şirket, müşterilerinden hesap şifreleri veya kişisel bilgilerini paylaşmamalarını tavsiye ederek müşterilerden bir şifre sıfırlama bildirimi geldiğinde gerçekliğinin kontrol edilmesi istedi.

Kaptan Ahmet Baybora Yıldırım, DEFAMED Başkanlığı’nı bırakıyor

İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği (DEFAMED) Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Ahmet Baybora Yıldırım, 25 Eylül 2021 tarihinde İTÜ Denizcilik Fakültesi Tuzla Yerleşkesi Müh. Suay Umut Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek 52. Olağan Genel Kurul’da yaklaşık 10 yıldır yürüttüğü başkanlık koltuğunu devretmeye hazırlanıyor.

İzmir açıklarında 34 düzensiz göçmen kurtarıldı

İzmir’in Dikili ve Çeşme ilçesi açıklarında motor arızası nedeniyle sürüklenen lastik botların içerisindeki 34 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı.

Enel ve Fincantieri, yeşil hidrojen anlaşması imzaladı

İtalyan enerji şirketi Enel ve İtalyan gemi yapım şirketi Fincantieri, limanlarda ve uzun menzilli deniz taşımacılığında yeşil hidrojen kullanımı için işbirliği yapacak.

Toplam 545 haber.