Gemi İnşa

İstanbullular deniz taksinin rengine karar verdi İstanbullular deniz taksinin rengine karar verdi
Austal, VOLTA serisi elektrikli yüksek hızlı feribotu tanıttı Austal, VOLTA serisi elektrikli yüksek hızlı feribotu tanıttı
Sefine Tersanesi, GASØ HØVDING isimli canlı balık taşıma gemisini denize indirdi Sefine Tersanesi, GASØ HØVDING isimli canlı balık taşıma gemisini denize indirdi
Seltaş Tersanesi'nin yeni yüzer havuzunun inşası tamamlandı Seltaş Tersanesi’nin yeni yüzer havuzunun inşası tamamlandı
Med Marine, Efesan Port römorkörünü SAAM Towage'ye sattı Med Marine, Efesan Port römorkörünü SAAM Towage’ye sattı
Çin, akıllı balık üretim gemisinin inşasına başladı Çin, akıllı balık üretim gemisinin inşasına başladı
Rusya, 2020'nin en sıradışı araştırma gemisini suya indirdi Rusya, 2020'nin en sıradışı araştırma gemisini suya indirdi
İran, yaptırımlara rağmen yerli yeni inşa tankerini suya indirdi İran, yaptırımlara rağmen yerli yeni inşa tankerini suya indirdi
Milli gemilerin güvenliği 'Dalgıç Tespit Sonarı' ile artacak Milli gemilerin güvenliği ‘Dalgıç Tespit Sonarı’ ile artacak
Cemre Tersanesi, Norveç'e yeni LNG'li balıkçı gemisi inşa edecek Cemre Tersanesi, Norveç’e yeni LNG’li balıkçı gemisi inşa edecek
Şehir Hatları, filosunu kapsamlı yenilenmeden geçiriyor Şehir Hatları, filosunu kapsamlı yenilenmeden geçiriyor
Sirena Marine, Sirena 88'in ikinci gövdesini denize indirdi Sirena Marine, Sirena 88’in ikinci gövdesini denize indirdi
Tayvan, ilk yerli denizaltı üretimi projesini başlattı Tayvan, ilk yerli denizaltı üretimi projesini başlattı
HAVELSAN, Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi üretimlerini tamamladı HAVELSAN, Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi üretimlerini tamamladı
Çin'in gemi üretimi Ocak-Ekim döneminde yüzde 3,6 düştü Çin’in gemi üretimi Ocak-Ekim döneminde yüzde 3,6 düştü
Suudi Arabistan Donanması'nın yeni korveti Al Diriyah, suya indirildi Suudi Arabistan Donanması’nın yeni korveti Al Diriyah, suya indirildi
Özata Tersanesi, Vikanoy isimli balıkçı gemisini denize indirdi Özata Tersanesi, Vikanoy isimli balıkçı gemisini denize indirdi
Pakistan, PNS Tabuk isimli yeni korvetini teslim aldı Pakistan, PNS Tabuk isimli yeni korvetini teslim aldı
Şimşekler Gemi Söküm Tersanesi, AB listesinde yerini aldı Şimşekler Gemi Söküm Tersanesi, AB listesinde yerini aldı
Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, Aralık ayında denize indirilecek Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, Aralık ayında denize indirilecek
Gemi İnşa Haberleri

İstanbullular deniz taksinin rengine karar verdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu yaz hizmete girmesinin planlandığı deniz taksilerinin rengi için düzenlenen anketten ‘Boğaz’ isimli tasarımın seçildiğini duyurdu.

Austal, VOLTA serisi elektrikli yüksek hızlı feribotu tanıttı

Avustralyalı gemi inşa ve tasarım şirketi Austal, tamamen elektrikle çalışan 46 metrelik katamaran ile VOLTA serisi elektrikle çalışan yüksek hızlı feribotunu tanıttı.

Sefine Tersanesi, GASØ HØVDING isimli canlı balık taşıma gemisini denize indirdi

Sefine Tersanesi'nin Frøy için inşa ettiği GASØ HØVDING isimli canlı balık taşıma gemisi denize indirildi.

Seltaş Tersanesi’nin yeni yüzer havuzunun inşası tamamlandı

Altınova’da bulunan Seltaş Tersanesi tarafından inşa edilen yüzer havuzun inşası tamamlandı. Çelik-beton birleşimi ile hibrid olarak inşa edilen yüzer havuz bu yöntemle Türkiye’de inşa edilen ilk havuz oldu ve Rina tarafından belgelendirildi.

Med Marine, Efesan Port römorkörünü SAAM Towage’ye sattı

Med Marine, Şili merkezli SAAM Towage’ye MED-A2575 sınıfı altıncı römorkörü teslim etti. Bölgeye gidecek yedinci römorkör için hazırlık yapılıyor.

Çin, akıllı balık üretim gemisinin inşasına başladı

Çin'in Qingdao kentinde akıllı balık üretim gemisi inşasına başlandığı bildirildi. Qingdao Conson Development Group için inşa edilecek olan geminin Mart 2022'de teslim edilmesi planlanıyor.

Rusya, 2020'nin en sıradışı araştırma gemisini suya indirdi

Severnyy Polyus (Kuzey Kutbu) isimli araştırma gemisi, Rusya’nın Admiralty Tersanesi’nde denize indirildi. Gemisinin alışılmadık görüntüsü alay konusu oldu.

İran, yaptırımlara rağmen yerli yeni inşa tankerini suya indirdi

İran, yurt içi gemi inşa çalışmalarına yeniden başladığını bildirdikten iki yıl sonra uluslararası yaptırımlara rağmen ikinci ham petrol tankerini suya indirdiğini açıkladı.

Milli gemilerin güvenliği ‘Dalgıç Tespit Sonarı’ ile artacak

Kıyılardaki stratejik tesis ve askeri üslerin güvenliği için kullanılmaya başlanan Dalgıç Tespit Sonarı, yeni versiyonuyla açıklardaki askeri gemiler ve sondaj gemilerinin güvenliğini üst seviyeye çıkaracak.

Cemre Tersanesi, Norveç’e yeni LNG’li balıkçı gemisi inşa edecek

Cemre Tersanesi tarafından inşa edilecek Selvåg Senior isimli LNG’li balıkçı gemisi yine aynı tersane imzalı dünyanın üçüncü LNG'li balıkçı gemisi olacak.

Şehir Hatları, filosunu kapsamlı yenilenmeden geçiriyor

İBB Şehir Hatları Genel Müdürlüğü, bünyesinde bulunan vapurları kapsamlı yenilenmeden geçiriyor. 15 ayda, 24 vapur havuzlanarak bakıma alındı. Paşabahçe ve İsmail Hakkı Durusu vapurlarının yeniden yolcularıyla buluşması için restorasyon ve tamir süreçleri de başlatıldı.

Sirena Marine, Sirena 88’in ikinci gövdesini denize indirdi

Sirena Marine, sınıfının en geniş teknesi olan Sirena 88’in ikinci gövdesini suya indirdi. Tasarımı, dünyaca ünlü tasarımcılar German Frers ve Cor D. Rover’ın imzasını taşıyan Sirena 88’in ikinci gövdesi, Aralık ayında Amerika’ya doğru yola çıkacak.

Tayvan, ilk yerli denizaltı üretimi projesini başlattı

Güney Çin Denizi’ndeki gerilim bölgede Çin'i çevrelemek isteyen ABD'nin gelmesiyle daha da arttı. Çin'in hızla modernleşen ordusuna karşı askeri gücünü artırmaya çalışan Tayvan'da uzun süredir tartışılan denizaltı üretimi projesini resmen başlattı.

HAVELSAN, Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi üretimlerini tamamladı

HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı Projesindeki 6 denizaltı için, Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS) üretimlerini tamamladı. Pandemi döneminde de üretime yoğun tempoda devam eden HAVELSAN, 6. ve son denizaltıya ait DBDS’nin fabrika kabul testlerini de başarıyla gerçekleştirildi.

Çin’in gemi üretimi Ocak-Ekim döneminde yüzde 3,6 düştü

Çin Ulusal Gemi İnşa Endüstrisi Birliği (CANSI) tarafından açıklanan verilere göre, bu yılın Ocak-Ekim döneminde Çin'in toplam gemi üretimi yıllık yüzde 3,6 düşüşle 30,50 milyon dwt oldu.

Suudi Arabistan Donanması’nın yeni korveti Al Diriyah, suya indirildi

İspanyol gemi inşacısı Navantia tarafından Suudi Kraliyet Deniz Kuvvetleri (RSNF) için inşa edilen “Al Diriyah” isimli korvet denize indirildi.

Özata Tersanesi, Vikanoy isimli balıkçı gemisini denize indirdi

Özata Tersanesi’nin Norveçli Havbor için inşa ettiği Vikanoy isimli balıkçı gemisinin denize indirilme töreni gerçekleştirildi. Geminin 2021 yılının ilk çeyreğinde teslim edilmesi planlanıyor.

Pakistan, PNS Tabuk isimli yeni korvetini teslim aldı

Pakistan’nın PNS Tabuk (Damen OPV 1900) isimli yeni korvetini teslim aldığı öğrenildi.

Şimşekler Gemi Söküm Tersanesi, AB listesinde yerini aldı

Şimşekler Gemi Söküm Tersanesi, Avrupa Birliği Regülasyonu uyumlu gemi söküm tesisleri listesine girdi. Tersanenin yönetim kurulu başkanı ve Dünya Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Yönetim Kurulu üyesi Orbay Şimşek, sürecin sektöre yansımaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Toplam 70 haber.