Gemi İnşa

Gemi İnşa Haberleri

İsrail, Nitzachon isimli savaş gemisini teslim aldı

İsrail Donanması, Thyssenkrupp Marine Systems ve Kiel Tersanesi iş birliğinde Almanya’da inşa edilen Sa’ar 6 sınıfının son gemisi Nitzachon’u teslim aldı.

Çin’in ilk otonom konteyner gemisi hizmete giriyor

Çin tarafından inşa edilen 300 TEU kapasiteli konteyner gemisi AV Zhi Fei'nin önümüzdeki ay Dongjiakou ve Qingdao arasındaki kısa deniz rotasında hizmete gireceği duyuruldu.

Antalya, 120 milyon liralık yat yatırımıyla yabancıların gözdesi oldu

Antalya Serbest Bölgesi, 2026 yılına kadar tamamlanacak olan 120 milyon liralık yat yatırımıyla yabancı yatırımcıların cazibe merkezi oldu. Antalya Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ Genel Müdürü Zeki Gürses, sektörün bu yatırımla dünyada söz sahibi olacağını dile getirdi.

Türkiye'de üretilen ilk Section 50, Gölcük Tersane Komutanlığı’na teslim edildi

Denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısımın (Section 50) ilk kez Türkiye’de Gürdesan Tersanesi’nde yerli ve milli olanaklarla üretilerek Gölcük Tersane Komutanlığı’na teslim edildiği öğrenildi.

Tersan Tersanesi, Rødvenfjord’u Fjord1 ASA’ya teslim etti

Tersan Tersanesi, Fjord1 ASA için inşa ettiği Rødvenfjord isimli çift yönlü elektrikli yolcu ve araç feribotu teslim etti.

Ciner Denizcilik, 120 milyon dolara 4 adet Ultramax Bulker siparişi verdi

Türkiye'nin en büyük armatörlük firmalarından biri olan Ciner Group bünyesindeki Ciner Denizcilik, Çin'in New Dayang Tersanesi'ne her biri 30 milyon dolar bedelle 4 adet Ultramax Bulker gemi siparişi verdi.

İsveç'in deniz Tesla'sı fosil yakıtlı teknelere meydan okuyor

İsveç'in Candela Sürat Teknesi AB, batarya ile çalışan modeli ile sektördeki geleneksel fosil yakıtlı teknelerden ayrışıyor. Candela'nın hidrofil tekneleri denizlerdeki elektrifikasyon sorununu çözüyor.

Ünye Tersanesi'nin yeni sahibi belli oldu

Ordu Ünye Limanı içerisinde 2003 yılında faaliyete başlayan ve 2014 yılında kayyuma düşen Ünye Tersanesi, yapılan ihale ile yeni sahibini buldu. Tersanenin yeni sahibi, Kocaeli'nde yapılan ihale ile Bulutlar Gemi Tersanecilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi oldu.

Gazze'nin en büyük balıkçı teknesi inşa ediliyor

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Khan Yunus kentinde Gazze'nin en büyük balıkçı teknesinin inşa çalışmaları devam ediyor. Filistinli balıkçı Khaled Alwan, projenin balıkçıları destekleyen bir hayır kurumunun desteği ile yapıldığını belirterek 15 düşük gelirli balıkçının teknede istihdam edileceğini söyledi.

RMK Marine, Pointe de Caux isimli kimyasal tankeri kızağa koydu

RMK Marine'in Sogestran Shipping için inşa edeceği Pointe de Caux isimli kimyasal tanker, düzenlenen tören ile kızağa konuldu.

Ukrayna için inşa edilecek MİLGEM korveti kızağa kondu

Ukrayna Donanması için inşa edilen ilk Ada sınıfı MİLGEM korveti, RMK Marine’de düzenlenen törenle kızağa konuldu. Ukrayna Savunma Bakanı Andrey Taran, deneme seyrinin 2023’te başlayacağını açıkladı.

Gemi ve yat ihracatı, yılın ilk 8 ayında yüzde 14 arttı

Gemi ve yat ihracatı Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 50 azalarak 58 milyon dolarda kalırken gemi ve yat ihracatının yılın ilk 8 ayında yüzde 14 arttığı öğrenildi.

Japonya’ya verilen gemi siparişlerinde düşüş yaşandı

Japonya, bu yılın Temmuz ayında bir önceki aya göre 60,9 düşüşle 15 adedi yük gemisi, 1 adedi tanker ve 2 adedi genel kargo gemisi olan 18 gemi siparişi aldı. Haziran ayında yeni gemi siparişleri 55 adet olarak kaydedilmişti.

Yeni nesil, çevreci deniz taksi geliyor

İBB, Haliç Tersanesi’nde ürettiği deniz taksileri, bu ay sonunda hizmete sokuyor. Yeni nesil ve çevreci araçlar, engellilerin, bebek arabalı ailelerin, bisikletlilerin de rahatlıkla kullanabileceği şekilde özel olarak tasarlandı. Mobil uygulama ile ulaşılacak taksilerin ücretleri UKOME’de belirlenecek. 6 ay sonra dolmuş taksi modeline geçilecek.

Sanmar ile Corvus, hibrit römorkörler inşa edecek

Türkiye’nen önde gelen römorkör inşa firmalarından Sanmar Tersanesi ile elektrikli deniz araçları tedarikçisi Corvus arasında sıfır emisyonlu ve hibrit römorkörler üretmek için mutabakat metni imzalandı. Robert Allan dizaynıyla üretilecek römorkörler 30-70 ton arasında çekme gücüne sahip olacak.

‘Deniz Taksi’nin test sürüşleri başarıyla tamamlandı

Rengine İstanbullular’ın karar verdiği, inşasına Şehir Hatları’nın 170. kuruluş yıldönümünde Haliç Tersanesi’nde başlanan 50 adet ‘Deniz Taksi’den ilkinin test sürüşleri başarıyla tamamlandı.

İngiltere, dünyanın en çevreci gemisini inşa ettirecek

İngiltere, dünyanın en çevreci gemisini üreteceğini açıkladı. Geri dönüştürülmüş balık yağı ile çalışacak gemide balina radarı da bulunacak.

Antalya’dan yılın ilk 7 ayında 21 adet yat ihracatı gerçekleştirildi

Türkiye'nin yat üretiminde üst sıralarda yer almasında büyük bir role sahip Antalya Serbest Bölge’de bu yılın 7 aylık döneminde 21 adet lüks yat tamamlanarak denize indirildi.

SANMAR Tersanesi, Kıyı Emniyeti’ne KURTARMA-15 römorkörünü teslim etti

SANMAR Tersanesi tarafından Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü için inşa edilen KURTARMA-15 isimli acil müdahale römorkörü, geçici kabul imza töreni sonrası teslim edildi.

Toplam 115 haber.