Enerji

Venezuela ABD yaptırımlarını deldi, Çin'e petrol ihraç etmeye başladı Venezuela ABD yaptırımlarını deldi, Çin'e petrol ihraç etmeye başladı
Libya, petrol üretim kapasitesini artırmayı planlıyor Libya, petrol üretim kapasitesini artırmayı planlıyor
Rusya, ilk kez Türkiye'ye spot fiyatlarla doğalgaz satacak Rusya, ilk kez Türkiye'ye spot fiyatlarla doğalgaz satacak
Akkuyu NGS'nin ilk reaktörünün basınç kabı sahaya ulaştı Akkuyu NGS'nin ilk reaktörünün basınç kabı sahaya ulaştı
Batman'da petrol üretimi 3 yılda yüzde 40 arttı Batman'da petrol üretimi 3 yılda yüzde 40 arttı
Enerji ithalatı faturası Eylül ayında yüzde 17,7 azaldı Enerji ithalatı faturası Eylül ayında yüzde 17,7 azaldı
Salgın, en çok enerji fiyatları üzerinde etkili oldu Salgın, en çok enerji fiyatları üzerinde etkili oldu
İsrail, 2030'da sadece doğalgaz ve yenilenebilir enerji kullanacak İsrail, 2030'da sadece doğalgaz ve yenilenebilir enerji kullanacak
Naturelgaz'ın SOCAR Türkiye'nin LNG ve CNG dağıtım operasyonlarını devralma süreci tamamlandı Naturelgaz’ın SOCAR Türkiye’nin LNG ve CNG dağıtım operasyonlarını devralma süreci tamamlandı
Karadeniz gazı, Tuz Gölü Yeraltı Depolama sahasında depolanacak Karadeniz gazı, Tuz Gölü Yeraltı Depolama sahasında depolanacak
BAE'nin petrolünü Avrupa'ya İsrailli firma taşıyacak BAE'nin petrolünü Avrupa'ya İsrailli firma taşıyacak
Tüpraş 2 milyar TL'ye kadar borçlanma aracı ihraç edecek Tüpraş 2 milyar TL'ye kadar borçlanma aracı ihraç edecek
Petrol Ofisi, İDO'nun yakıt tedarikçisi oldu Petrol Ofisi, İDO’nun yakıt tedarikçisi oldu
Karadeniz'de 85 milyar metreküp yeni doğalgaz rezervi keşfedildi Karadeniz'de 85 milyar metreküp yeni doğalgaz rezervi keşfedildi
Cezayir'den yola çıkan LNG gemisi Türkiye'ye ulaştı Cezayir'den yola çıkan LNG gemisi Türkiye'ye ulaştı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz'deki yeni rezerv Cumartesi açıklanacak Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz'deki yeni rezerv Cumartesi açıklanacak
TPAO'ya 4 petrol arama ruhsatı verildi TPAO'ya 4 petrol arama ruhsatı verildi
Karadeniz'deki keşif ithal gazı ucuzlatacak Karadeniz'deki keşif ithal gazı ucuzlatacak
P&I Kulüpleri Grubu, Kuzey Akım 2 ve TürkAkım projelerindeki gemileri sigortalamayacak P&I Kulüpleri Grubu, Kuzey Akım 2 ve TürkAkım projelerindeki gemileri sigortalamayacak
Karadeniz gazı ithal ettiğimizden daha ekonomik olacak Karadeniz gazı ithal ettiğimizden daha ekonomik olacak
Enerji Haberleri

Venezuela ABD yaptırımlarını deldi, Çin'e petrol ihraç etmeye başladı

Venezuela’dan ABD yaptırımlarına karşı flaş bir hamle geldi. Venezuela’nın ABD'nin yaptırımlarına rağmen Çin'e doğrudan petrol ihracatına tekrar başladığı öğrenildi.

Libya, petrol üretim kapasitesini artırmayı planlıyor

Libya Ulusal Petrol Şirketi, Fransız Total ile yeni yatırımlar ve petrol üretim kapasitesini artırmayı görüştü.

Rusya, ilk kez Türkiye'ye spot fiyatlarla doğalgaz satacak

Türkiye'ye bugüne kadar uzun dönemli ve petrole endeksli kontratlar üzerinden doğalgaz satan Rus enerji şirketi Gazprom Export, Türkiye'ye ilk kez spot boru gazı ithalatı gerçekleştirmek üzere elektronik platformda ihale düzenledi.

Akkuyu NGS'nin ilk reaktörünün basınç kabı sahaya ulaştı

Mersin'de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) ilk ünitesi için üretilen reaktör basınç kabı sahaya ulaştırıldı.

Batman'da petrol üretimi 3 yılda yüzde 40 arttı

Türkiye'deki ham petrol üretiminin yüzde 62'sini gerçekleştiren Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğünce, 3 yılda 5 ildeki üretim miktarı yüzde 40 arttı.

Enerji ithalatı faturası Eylül ayında yüzde 17,7 azaldı

Türkiye'nin enerji ithalatı için ödediği tutar, Eylül'de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,7 azalarak 2 milyar 683 milyon 858 bin dolara geriledi.

Salgın, en çok enerji fiyatları üzerinde etkili oldu

Dünya Bankası, koronavirüs salgınının en çok enerji fiyatları üzerinde etkili olduğunu belirterek, petrol, doğalgaz ve kömürün oluşturduğu enerji emtialarının fiyat endeksinde bu yıl yüzde 32,7'lik azalış olmasının beklendiğini bildirdi.

İsrail, 2030'da sadece doğalgaz ve yenilenebilir enerji kullanacak

İsrail Enerji Bakanlığı Müsteşarı Ehud Adiri, enerji portföylerinden kömürü çıkaracaklarını belirterek "2025'ten sonra enerji portföyümüzde kömür yer almayacak. 2030'da enerji portföyümüzün yüzde 30'unu yenilenebilir enerji kaynakları, yüzde 70'ini doğal gaz oluşturacak" dedi.

Naturelgaz’ın SOCAR Türkiye’nin LNG ve CNG dağıtım operasyonlarını devralma süreci tamamlandı

Naturelgaz, SOCAR Türkiye’nin LNG ve CNG dağıtım operasyonlarını devralma sürecini tamamladı. Naturelgaz, devralma bedeli olarak 32 milyon 411 bin 12 lira ödedi.

Karadeniz gazı, Tuz Gölü Yeraltı Depolama sahasında depolanacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Genişletme Proje Sahası incelemesinde yaptığı açıklamada "Hedefimiz 2023'te, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında bu projeleri hayata geçirmek" dedi.

BAE'nin petrolünü Avrupa'ya İsrailli firma taşıyacak

İsrail'e ait Asya-Avrupa Boru Hattı Şirketi (EAPC) Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) petrolünün Avrupa'ya taşınması için MED-RED Land Bridge mutabakat zaptı imzaladı.

Tüpraş 2 milyar TL'ye kadar borçlanma aracı ihraç edecek

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Tüpraş, azami beş yıl vade ile borçlanacağını ve ihraç için SPK'ya başvuru yaptığını duyurdu.

Petrol Ofisi, İDO’nun yakıt tedarikçisi oldu

Türkiye akaryakıt ve madeni yağlar sektörlerinin lideri Petrol Ofisi ile dünyanın en büyük araç ve deniz yolcu taşımacılığı şirketi İDO, önemli bir anlaşmaya imza attı. Petrol Ofisi, deniz yakıtlarındaki markası PO Marine ile, 51 gemisi ile yılda 35 milyondan fazla yolcu, 11 milyonun üzerinde araç taşıyan İDO’nun yakıt tedarikçisi oldu.

Karadeniz'de 85 milyar metreküp yeni doğalgaz rezervi keşfedildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih sondaj gemisinde açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan, "Keşfettiğimiz 320 milyar metreküplük rezerve 85 milyar metreküp daha bulundu. Sakarya sahasının Tuna 1 bölgesindeki doğalgaz rezerv miktarı 405 milyar metrekübü buldu." ifadelerini kullandı.

Cezayir'den yola çıkan LNG gemisi Türkiye'ye ulaştı

11 Ekim'de Cezayir'den yola çıkan "Ougarta" isimli LNG gemisinin Türkiye'ye ulaştığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz'deki yeni rezerv Cumartesi açıklanacak

AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'deki doğalgaz sahasında yeni rezervin Cumartesi günü açıklanacağını söyledi.

TPAO'ya 4 petrol arama ruhsatı verildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nün Resmi Gazete'de yayımlanan kararlarına göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) 4 petrol arama ruhsatı verildiği öğrenildi.

Karadeniz'deki keşif ithal gazı ucuzlatacak

KPMG Türkiye Petrol ve Doğalgaz Sektör Lideri Demirelli, Karadeniz'deki keşfin daha cazip koşullu kontratların önünü açabileceğini belirterek, "Bu gelişmeler, ithal gazın ucuzlayacağı yönünde ciddi beklenti yaratıyor." dedi.

P&I Kulüpleri Grubu, Kuzey Akım 2 ve TürkAkım projelerindeki gemileri sigortalamayacak

Dünyanın en büyük gemi sigorta şirketlerinden oluşan P&I Kulüpleri Grubu, Kuzey Akım 2 ve TürkAkım projelerinde faaliyet gösteren gemileri sigortalamayacağını açıkladı.

Toplam 35 haber.