Çevre

İstanbul'da baraj doluluk oranı cadde ve sokaklardan toplanan karlarla yükseltiliyor İstanbul'da baraj doluluk oranı cadde ve sokaklardan toplanan karlarla yükseltiliyor
Foça'da çevre faciası yaratan 'Harrier' isimli gemiye dava açıldı Foça’da çevre faciası yaratan ‘Harrier’ isimli gemiye dava açıldı
Saros FSRU Limanı Projesi imar planına aykırı bulundu Saros FSRU Limanı Projesi imar planına aykırı bulundu
Sinop NGS'de sismik ve zemin etüt çalışmaları tamamlandı Sinop NGS'de sismik ve zemin etüt çalışmaları tamamlandı
Ege'de yağışlar önceki yıllara göre yüzde 34 azaldı Ege'de yağışlar önceki yıllara göre yüzde 34 azaldı
Burdur Gölü'nde sular çekildi, iskele ortada kaldı Burdur Gölü'nde sular çekildi, iskele ortada kaldı
Elmalı Barajı alarm veriyor! Doluluk oranı yüzde 24,23'e düştü! Elmalı Barajı alarm veriyor! Doluluk oranı yüzde 24,23’e düştü!
Küresel ısınma 3 derecenin üstüne çıkabilir Küresel ısınma 3 derecenin üstüne çıkabilir
Eğirdir Gölü'nde büyük tehlike! İkiye bölünüyor! Eğirdir Gölü’nde büyük tehlike! İkiye bölünüyor!
İznik Gölü'nde tarihi çapa bulundu, müzeye teslim edildi İznik Gölü’nde tarihi çapa bulundu, müzeye teslim edildi
Kemer'e 4 adet Mavi Bayraklı halk plajı geliyor Kemer’e 4 adet Mavi Bayraklı halk plajı geliyor
Antalya'daki su altı araştırmalarında Osmanlı Donanması'ndan izler bulundu Antalya'daki su altı araştırmalarında Osmanlı Donanması’ndan izler bulundu
Rize-Artvin Havalimanı'nda altyapı çalışmalarının yüzde 85'i tamamlandı Rize-Artvin Havalimanı'nda altyapı çalışmalarının yüzde 85'i tamamlandı
Mogan Gölü'nde 3.3 milyon metreküp sulu çamur taranacak Mogan Gölü’nde 3.3 milyon metreküp sulu çamur taranacak
WWF uyardı: Dünyayı büyük bir su sıkıntısı bekliyor WWF uyardı: Dünyayı büyük bir su sıkıntısı bekliyor
Eşref Atabey: Güney Ege sahilleri tsunami riski altında Eşref Atabey: Güney Ege sahilleri tsunami riski altında
Bodrum'da deniz 15 metre çekildi, adacıklar oluştu Bodrum’da deniz 15 metre çekildi, adacıklar oluştu
İztuzu sahilinde caretta sayısında rekor kırıldı İztuzu sahilinde caretta sayısında rekor kırıldı
Korkutan görüntü! Sahil 'deniz marulu' doldu! Korkutan görüntü! Sahil ‘deniz marulu’ doldu!
Dalgıçlar, Karaburun'u 'hayalet ağlar'dan temizliyorlar Dalgıçlar, Karaburun'u ‘hayalet ağlar’dan temizliyorlar
Çevre Haberleri

İstanbul'da baraj doluluk oranı cadde ve sokaklardan toplanan karlarla yükseltiliyor

İstanbul'da baraj doluluk oranları cuma gününden beri devam eden kar yağışı ile arttı. Yağan karların da erimesiyle ilerleyen günlerde su seviyesinin daha da yükselmesi bekleniyor. Sultangazi Belediyesi ekipleri ise cadde ve sokak aralarından topladıkları karları Alibeyköy Barajı bölgesine döküyor.

Foça’da çevre faciası yaratan ‘Harrier’ isimli gemiye dava açıldı

Foça sahillerinde denize döktüğü petrol artıkları çevre kirliliğine neden olan ‘Harrier’ adlı gemi hakkında açılan savcılık soruşturması tamamlandı. Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gemi donatanı ve kaptanı hakkında Aliağa 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açıldı.

Saros FSRU Limanı Projesi imar planına aykırı bulundu

BOTAŞ tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Limanı Projesi'ne ilişkin 3’üncü kez bilirkişi raporu yayımlandı. Heyet tarafından hazırlanan raporda projenin imar planlarına aykırı olduğu belirtildi.

Sinop NGS'de sismik ve zemin etüt çalışmaları tamamlandı

Hollanda'dan gelen deniz altı zemin araştırma gemisi Fugro Synergy, Türkiye'nin en kuzeyi olan İnceburun açıklarında Sinop Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi için yürüttüğü sismik ve zemin etüdü çalışmalarını tamamladı.

Ege'de yağışlar önceki yıllara göre yüzde 34 azaldı

Ege Bölgesi'nde Aralık ayı yağışlarında normale göre yüzde 34, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 22 düşüş görüldü. İzmir'in sahil kesiminde normale göre yüzde 40'ın üzerinde arttı. Yağışta en fazla azalış yüzde 83 ile Afyonkarahisar'da kayıtlara geçti.

Burdur Gölü'nde sular çekildi, iskele ortada kaldı

Türkiye'nin en önemli göllerinden biri olan ve son yıllarda büyük su kaybı yaşanan Burdur Gölü'nde 6 yıl önce gerçekleştirilen 'Göle Yas' etkinliğinde bir TIR pet şişe suyun döküldüğü iskelenin bulunduğu alandaki su tamamen çekildi. Kuraklık nedeniyle iskelenin tamamen ortaya çıkması, Burdurluları üzdü.

Elmalı Barajı alarm veriyor! Doluluk oranı yüzde 24,23’e düştü!

Türkiye genelinde yağışsız geçen mevsimler nedeniyle barajlardaki su seviyeleri her geçen gün azalıyor. Bu durumdan Elmalı Barajı da etkilendi. Eylül ayında 32,53 olarak ölçülen su seviyesi aralık ayında 24,23 seviyelerine geriledi.

Küresel ısınma 3 derecenin üstüne çıkabilir

Fransa'nın başkenti Paris'te İklim Anlaşması imzalanmış, küresel ısınmanın söz konusu anlaşma ile 2 derecenin altında olması amaçlanmıştı. Fakat Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan bir raporda, küresel ısınmanın 3 derecenin üstüne fırlayacak biçimde artış gösterdiği ifade edildi.

Eğirdir Gölü’nde büyük tehlike! İkiye bölünüyor!

Isparta'da aşırı kirlilik ve su kaybının yaşandığı Eğirdir Gölü'nün en dar kısmı olan Kemer boğazının 1.8 kilometre olan genişliği, kuraklık nedeniyle 1.2 kilometreye düştü.

İznik Gölü’nde tarihi çapa bulundu, müzeye teslim edildi

İznik Gölü’nde kuraklık sonucu su çekilmeleri sürerken teknesi ile Çakırca Mahallesi yakınlarından göle açılan bir kişi tarihi çapa buldu. Olay yerine gelen jandarma çapayı alarak müzeye teslim etti. Çapanın 200 yıl önce bir ticaret gemisine ait olduğu iddia ediliyor.

Kemer’e 4 adet Mavi Bayraklı halk plajı geliyor

Mavi Bayrak uygulamasının ilk olarak başladığı turizm destinasyonlarından birisi olan ve her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Kemer, Mavi Bayrak Sertifikasyon sistemini daha da geliştirecek.

Antalya'daki su altı araştırmalarında Osmanlı Donanması’ndan izler bulundu

Akdeniz Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hakan Öniz başkanlığında Antalya'nın batı kıyılarında yürütülen arkeolojik su altı araştırmalarında, Osmanlı Donanması’nın bölgeyi "gizli üs" olarak kullandığını gösteren kalıntıların ortaya çıkarıldığı bildirildi.

Rize-Artvin Havalimanı'nda altyapı çalışmalarının yüzde 85'i tamamlandı

Rize Valisi Kemal Çeber, Rize-Artvin Havalimanı'nın altyapı çalışmalarının yüzde 85 oranında tamamlandığını bildirdi.

Mogan Gölü’nde 3.3 milyon metreküp sulu çamur taranacak

Mogan Gölü’nde yeniden başlayan temizlik çalışmasında detaylar belli oldu. Buna göre 2. etaptaki kısımda 2020-2022 yılları arasında 3.3 milyon metreküp sulu çamur taranacak. Temizlik çalışması için ayrıntılı harita da hazırlandı. Çamur kalınlığı bölge bölge tespit edildi.

WWF uyardı: Dünyayı büyük bir su sıkıntısı bekliyor

Doğal Hayatı Koruma Örgütü (WWF), kaynakların doğru kullanılmaması halinde dünyayı büyük bir su sıkıntısı beklediği konusunda uyardı. Su sorunu yaşayacak kentler arasında İstanbul da bulunuyor.

Eşref Atabey: Güney Ege sahilleri tsunami riski altında

“Deprem ve Tsunami” kitabının Yazarı Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Eşref Atabey, büyük bir deprem sonrası Güney Ege kıyılarında tsunami riskinin yüksek olduğunu belirtti.

Bodrum’da deniz 15 metre çekildi, adacıklar oluştu

Muğla’nın Bodrum ilçesinde denizin yaklaşık 15 metre çekilmesi ve sahillerde adacıkların oluşmasına ve teknelerin karaya oturmasına neden oldu.

İztuzu sahilinde caretta sayısında rekor kırıldı

Muğla’nın dünyaca ünlü Dalyan İztuzu sahilinde yuva yapan caretta caretta deniz kaplumbağası sayısında 757 yuva ile rekor kırılırken son yuvadan çıkış yapan yavrular denizle buluştu.

Korkutan görüntü! Sahil ‘deniz marulu’ doldu!

İzmir'in Karşıyaka sahilinde oluşan yeşil görüntü bölge halkını endişelendirdi. Görüntünün, su yüzeyinde oluşan deniz marullarından olduğu belirtildi.

Toplam 53 haber.