Çevre

Çevre Haberleri

Samandağ sahilinde petrol atıkları temizliği sürüyor

Suriye'deki termik santralinden yayılan Hatay'ın Samandağ sahiline ulaşan petrol sızıntısından kaynaklanan kalıntıları temizleme çalışmaları sürüyor.

Çanakkale Boğazı'ndan geçiş süresi 6 dakikaya inecek

1915 Çanakkale Köprüsü üzerinde bulunan kedi yolundan Anadolu'dan Avrupa'ya yürüyen ve tarihi anlara imza atan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “1915 Çanakkale Köprümüz ‘en’lerin projesi olarak Çanakkale Boğazı’na adeta mühür vuracak ve ülkemizin simge yapılarından bir olacak” dedi.

Deniz temizliği için 'Mavi Nefes Projesi' başlatıldı

TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, mavi bir gelecek ve yeşil yarınlar için denizden ve karadan mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

İznik Gölü'nde su çekildi, bazilika ortaya çıktı

Türkiye'nin en büyük tatlı su kaynaklarından İznik Gölü'nün bazı bölümlerinde su kıyıdan 30 metre çekildi.

İstanbul sahilleri müsilajdan arındırıldı

İstanbul sahillerinde deniz yüzeyindeki müsilaj etkisini kaybetti. Denizin derinliklerinde devam eden müsilajı ise ortadan kaldırmak amacıyla yürütülen çalışmalar devam ediyor. Eski görünümüne kavuşan Caddebostan ve Kartal Sahili’nin son hali ise havadan görüntülendi.

Google, denizden 6 bin kilometrelik kablo çekti

Google, ABD, İngiltere ve İspanya'yı birbirine bağlayan 6 bin 250 kilometre uzunluğundaki yeni jenerasyon fiber optik kablonun döşendiğini duyurdu. Uluslararası internet veri trafiğini hızlandırması beklenen sistem gelecek yıl devreye girecek.

Su altı tutkunlarının yeni gözdesi Van Gölü'nün derinlikleri oldu

Masmavi görüntüsü ve doğal güzelliğiyle kendine hayran bırakan Türkiye'nin en büyük gölü Van Gölü, su altı tutkunlarının da dikkatini çekmeye başladı.

Kuraklık, göl ve barajların su seviyesini düşürdü

Van'ın Gürpınar ilçesinde bulunan 105 milyon metreküp su kapasitesine sahip Zernek Barajı'ndaki su seviyesi son yılların en düşük seviyesine geriledi.

Hirfanlı Barajı'nda sular kuraklığın etkisiyle çekildi

Hirfanlı Barajı'nda kuraklığın etkisiyle azalan su objektiflere yansıdı.

Kocaeli'de Dünya Temizlik Günü'nde 3 saatte 1 ton atık çöp toplandı

Kocaeli'de 18 Eylül Dünya Temizlik Günü'nde Kocaeli çevre gönüllüleriyle birlikte 8 noktada gerçekleştirilen temizlik çalışmalarında yaklaşık 3 saatte 1 ton atık çöp toplandı. Temizliğe kimi aileler çocukları ile birlikte katılırken bir gönüllü ise kedisi ile çöp topladı.

Antalya’da ‘Uluslararası Kıyı Temizleme Etkinliği’ gerçekleştirildi

Antalya'da deniz dibinden çıkan maske, inşaat malzemeleri, televizyon anten kablosu gibi atıklar, temizlik yapan dalgıçları ve sahilde güneşlenenleri şaşırttı. Temizlik çalışmasında 450 kilo atık toplandı.

Hatay sahilleri petrol sızıntısından temizleniyor

Hatay'ın Samandağ ilçesi sahilinde Suriye kaynaklı petrol sızıntısının neden olduğu kirliliğe yönelik başlatılan temizlik çalışmaları devam ediyor.

Atatürk Barajı’nda suyun rengi değişti

Adıyaman'da bu yıl yaşanan kuraklık ile Atatürk Barajı'nda su seviyesi düştü. Su çekilmesinin yaşandığı Sitilce mevkiindeki sahile yakın kısımlarda yüzey tamamen yeşil renk oldu.

Muğla’da denizden 2.5 milyon ton atık toplandı

Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine ve dünyaca ünlü sahillere sahip Muğla’da Büyükşehir Belediyesi 2021 yılında denizlerdeki teknelerden 2 milyon 585 bin 790 kg katı atık topladı.

Oksijen azlığı, Marmara Denizi için tehlike oluşturuyor

Marmara Denizi'nde Bilim-2 Gemisi ile önemli araştırmalar yürüten ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nde görevli bilim insanları, müsilajın artık büyük ölçüde azaldığını tespit ederken oksijen azlığı probleminin yeni bir tehlike oluşturduğunu belirledi.

164 yıllık Ahırkapı Feneri restore ediliyor

164 yıldır İstanbul Boğazı’ndaki gemilere rehberlik eden tarihi Ahırkapı Feneri restore edilerek eski doğal görüntüsüne kavuşturuluyor. Restorasyonunun 2022 yılı mart ayında tamamlanması hedeflenen fener, tarihi yarımada ve İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasıyla havadan görüntülendi.

Marmara Denizi’nde görülen müsilaj ekosisteme büyük zarar verdi

Marmara İzleme Projesi (MAREM) lideri Hidrobiyolog Levent Artüz, arıtılmayan atıkların deşarj edilmesiyle Marmara’nın yok olduğunu belirterek Karadeniz ve Ege’nin de risk altında olduğunu ifade etti. Müsilajın kaybolmadığını vurgulayan Artüz “Kirlilik devam ederse bundan sonraki felaket müsilajı aratacak nitelikte olacak” dedi.

Mersin sahillerinde petrol temizliği sürüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi ekipleri, sahilleri petrol atıklarından temizlemeye devam ediyor.

Marmara Denizi’nde müsilaj tehlikesi sürüyor

Yaz aylarının başında Marmara Denizi’ni saran ve deniz salyası olarak bilinen müsilaj, bazı bölgelerde deniz dibinde sürmeye devam ediyor.

Toplam 196 haber.