Çevre

Rize-Artvin Havalimanı'nda altyapı çalışmalarının yüzde 85'i tamamlandı Rize-Artvin Havalimanı'nda altyapı çalışmalarının yüzde 85'i tamamlandı
Mogan Gölü'nde 3.3 milyon metreküp sulu çamur taranacak Mogan Gölü’nde 3.3 milyon metreküp sulu çamur taranacak
WWF uyardı: Dünyayı büyük bir su sıkıntısı bekliyor WWF uyardı: Dünyayı büyük bir su sıkıntısı bekliyor
Eşref Atabey: Güney Ege sahilleri tsunami riski altında Eşref Atabey: Güney Ege sahilleri tsunami riski altında
Bodrum'da deniz 15 metre çekildi, adacıklar oluştu Bodrum’da deniz 15 metre çekildi, adacıklar oluştu
İztuzu sahilinde caretta sayısında rekor kırıldı İztuzu sahilinde caretta sayısında rekor kırıldı
Korkutan görüntü! Sahil 'deniz marulu' doldu! Korkutan görüntü! Sahil ‘deniz marulu’ doldu!
Dalgıçlar, Karaburun'u 'hayalet ağlar'dan temizliyorlar Dalgıçlar, Karaburun'u ‘hayalet ağlar’dan temizliyorlar
Japonya, Morityus'taki çevre felaketi için heyet gönderecek Japonya, Morityus'taki çevre felaketi için heyet gönderecek
Tayvan'da iskeleye çarpan 'TAIAN NO.2' isimli gemiden denize yakıt sızdı Tayvan'da iskeleye çarpan ‘TAIAN NO.2’ isimli gemiden denize yakıt sızdı
Çin'den Japonya'ya nükleer atık çağrısı geldi Çin'den Japonya'ya nükleer atık çağrısı geldi
İstanbul'da yağışlar işe yaramadı, barajlar hala boş! İstanbul'da yağışlar işe yaramadı, barajlar hala boş!
Hitler'in kayıp denizaltısı Sakarya'da görüntülendi Hitler'in kayıp denizaltısı Sakarya'da görüntülendi
300 bin yavru caretta caretta denizle buluştu 300 bin yavru caretta caretta denizle buluştu
Büyükçekmece Gölü'ndeki kuraklık tabiatın da dengesini bozmaya başladı Büyükçekmece Gölü’ndeki kuraklık tabiatın da dengesini bozmaya başladı
Doğal dokuya dolgu darbesi Doğal dokuya dolgu darbesi
Türkiye'den KKTC'ye Su Temin Projesi'nde arıza çalışmaları tamamlanamadı Türkiye’den KKTC'ye Su Temin Projesi'nde arıza çalışmaları tamamlanamadı
Taşlı Ada, 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi Taşlı Ada, 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi
Salda'nın 'Beyaz Adalar' bölgesinde göle ve plaja giriş yasaklandı Salda'nın 'Beyaz Adalar' bölgesinde göle ve plaja giriş yasaklandı
Kuşadası'nın simgesi Güvercinada'yı 60 bin kişi ziyaret etti Kuşadası’nın simgesi Güvercinada’yı 60 bin kişi ziyaret etti
Çevre Haberleri

Rize-Artvin Havalimanı'nda altyapı çalışmalarının yüzde 85'i tamamlandı

Rize Valisi Kemal Çeber, Rize-Artvin Havalimanı'nın altyapı çalışmalarının yüzde 85 oranında tamamlandığını bildirdi.

Mogan Gölü’nde 3.3 milyon metreküp sulu çamur taranacak

Mogan Gölü’nde yeniden başlayan temizlik çalışmasında detaylar belli oldu. Buna göre 2. etaptaki kısımda 2020-2022 yılları arasında 3.3 milyon metreküp sulu çamur taranacak. Temizlik çalışması için ayrıntılı harita da hazırlandı. Çamur kalınlığı bölge bölge tespit edildi.

WWF uyardı: Dünyayı büyük bir su sıkıntısı bekliyor

Doğal Hayatı Koruma Örgütü (WWF), kaynakların doğru kullanılmaması halinde dünyayı büyük bir su sıkıntısı beklediği konusunda uyardı. Su sorunu yaşayacak kentler arasında İstanbul da bulunuyor.

Eşref Atabey: Güney Ege sahilleri tsunami riski altında

“Deprem ve Tsunami” kitabının Yazarı Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Eşref Atabey, büyük bir deprem sonrası Güney Ege kıyılarında tsunami riskinin yüksek olduğunu belirtti.

Bodrum’da deniz 15 metre çekildi, adacıklar oluştu

Muğla’nın Bodrum ilçesinde denizin yaklaşık 15 metre çekilmesi ve sahillerde adacıkların oluşmasına ve teknelerin karaya oturmasına neden oldu.

İztuzu sahilinde caretta sayısında rekor kırıldı

Muğla’nın dünyaca ünlü Dalyan İztuzu sahilinde yuva yapan caretta caretta deniz kaplumbağası sayısında 757 yuva ile rekor kırılırken son yuvadan çıkış yapan yavrular denizle buluştu.

Korkutan görüntü! Sahil ‘deniz marulu’ doldu!

İzmir'in Karşıyaka sahilinde oluşan yeşil görüntü bölge halkını endişelendirdi. Görüntünün, su yüzeyinde oluşan deniz marullarından olduğu belirtildi.

Dalgıçlar, Karaburun'u ‘hayalet ağlar’dan temizliyorlar

Son yıllarda dalış turizminin cazibe merkezlerinden biri haline gelen İzmir'in Karaburun ilçesinde dalış okullarına bağlı dalgıçlar, "hayalet ağ" olarak isimlendirilen, denizdeki canlı yaşamını olumsuz etkileyen, deniz dibinden çıkarılamamış ya da terk edilmiş balıkçı ağlarının temizliğini yapıyor.

Japonya, Morityus'taki çevre felaketi için heyet gönderecek

Japonya, Hint okyanusundaki ada ülkesi açıklarında karaya oturan ve petrol sızdıran yük gemisinin neden olduğu zararın tespiti için Morityus'a bir heyet daha gönderecek.

Tayvan'da iskeleye çarpan ‘TAIAN NO.2’ isimli gemiden denize yakıt sızdı

Tayvan’da rüzgarla sürüklenerek iskeleye çarpan ‘TAIAN NO.2’ isimli gemiden denize yakıt sızdığı öğrenildi.

Çin'den Japonya'ya nükleer atık çağrısı geldi

Çin, Japonya'yı 2011 yılındaki depremde nükleer faciaya neden olan Fukushima Nükleer Santrali'nde biriken radyoaktif atık suyun nasıl bertaraf edileceği konusunda karar vermek için komşu ülkelerle istişareye çağırdı.

İstanbul'da yağışlar işe yaramadı, barajlar hala boş!

İstanbul'a içme suyu sağlayan barajlar alarm vermeye devam ediyor. Kurak geçen yaz aylarının ardından beklenen sonbahar yağmurlarının gelmemesi nedeniyle barajlardaki su seviyesi hızla azalıyor. İstanbul'un barajlarındaki doluluk seviyesi son 15 günde yüzde 35,36 dan 32,03'e kadar geriledi.

Hitler'in kayıp denizaltısı Sakarya'da görüntülendi

İkinci Dünya Savaşı'nda, Sovyetler Birliği'ne karşı Karadeniz'de üstünlük sağlamak için Hitler tarafından gönderilen 6 denizaltılık filodaki U20 denizaltısı, Sakarya'nın Karasu açıklarında görüntülendi. 20 metre derinlikteki batığın, 'hayalet ağlar' olarak da adlandırılan balıkçı ağlarıyla kaplandığı belirlendi.

300 bin yavru caretta caretta denizle buluştu

Deniz kaplumbağalarının en önemli üreme merkezlerinden olan Mersin'in Kazanlı, Davultepe, Alata, Göksu ve Anamur sahillerinde bu yıl yaklaşık 2 bin 300 yuva oluştu. 5 sahilden yaklaşık 300 bin deniz kaplumbağası denizle buluşturulurken, bu yılki sayılar tüm dünyayı sevindirdi.

Büyükçekmece Gölü’ndeki kuraklık tabiatın da dengesini bozmaya başladı

İstanbul’un 100 milyon metreküp su ihtiyacını karşılayan Büyükçekmece Gölü’nde doluluk oranının yüzde 18’e düşmesi tabiatın da dengesini bozmaya başladı. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, "Bu sene yaşanan kuraklık herhalde en yükseği" diyerek korkutucu gerçeği gözler önüne serdi.

Doğal dokuya dolgu darbesi

Adana’nın Yumurtalık sahilindeki kaplumbağa yuvalama kumsalına zarar verdiği için çevrecilerin imar plan değişikliği ve lisans iptali için yargı yoluna gittiği Hunutlu Termik Santrali inşaatında genelgeye aykırı hareket edildiği belirtildi.

Türkiye’den KKTC'ye Su Temin Projesi'nde arıza çalışmaları tamamlanamadı

DSİ, KKTC Su Temin Projesi kapsamındaki Deniz Geçişi İsale Hattı'nda meydana gelen arızanın giderilmesi amacıyla yapılan çalışmalara, hava muhalefetinin geçmesini takiben Cuma günü sabah saatleri itibarıyla yeniden başlanmasının planlandığını bildirdi.

Taşlı Ada, 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kararla Taşlı Ada'nın "kesin korunacak hassas alan" ilan edilmesi, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde memnuniyetle karşılandı.

Salda'nın 'Beyaz Adalar' bölgesinde göle ve plaja giriş yasaklandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü'nün 'Beyaz Adalar' bölgesinde 15 Ekim itibarıyla göle girilemeyeceğini, yüzülemeyeceğini ve plajın kullanılamayacağını açıkladı.

Toplam 41 haber.