Balıkçılık

Balıkçılık Haberleri

Van Gölü'nde inci kefali popülasyonunda artış yaşandı

Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen inci kefalinin artışı dikkat çekiyor. Kaçak avlanmalara karşı alınan önlemlerle çoğalan inci kefali, kentte birçok balıkçıya geçim kaynağı sağlıyor. Mustafa Akkuş, "Van Gölü'nde 90'lı yıllarda tekne sayısı 10'larla ifade edilirken bugün 165 balıkçı teknesi var" dedi.

Palamut bolluğu, balıkçıların yüzünü güldürüyor

Çanakkale'de 1 Eylül'de başlayan av sezonunda balıkçıların tezgahlarında palamut bolluğu yaşanıyor.

Van'daki balık ölümlerinin nedeni ortaya çıktı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, Erciş ilçesinde Koçköprü Baraj Gölü’ndeki balık ölümlerinin nedeninin ötrofikasyon (büyük su kitlelerinde gerçekleşen plankton ve alg artışı) olduğunu söyledi.

Rusya'da kıyıya vuran yavru katil balina halatlarla kurtarıldı

Rusya'nın Uzak Doğu kıyılarında bulunan Magadan Bölgesi açıklarında sığ kıyıda mahsur kalan yavru katil balina görevliler tarafından kurtarıldı.

Hamsi ve palamut bolluğu balıkçıların yüzünü güldürdü

Zonguldak’ta denizlerde av sezonunun başlamasıyla birlikte bol olan palamut ve hamsi balıkçıların yüzünü güldürdü.

Balıkçı tekneleri, Van Gölü'ne iş makinesi yardımıyla açıldı

Van'ın Erciş ilçesinde kuraklığa bağlı olarak su seviyesinin azaldığı Van Gölü'ndeki iskelede balıkçı tekneleri iş makinesi yardımıyla göle açıldı.

İstanbul’da 25 ton balığa el konuldu

İstanbul'da deniz av sezonunun açılmasıyla balık boylarına yönelik denetimler de sıklaştı. Av sezonu açıldığı günden bu yana yapılan denetimlerde boy yasağına uymayan yaklaşık 25 ton civarında su ürününe el konulduğu açıklandı.

Çıldır Gölü'nde balıkçılar 'Vira bismillah' dedi

Ardahan ile Kars ili sınırlarında yer alan Çıldır Gölü'nde balık avı yasağının kalkmasıyla balıkçılar "Vira bismillah" diyerek ağlarını attı.

Palamut, balıkçı tezgâhlarında yerini almaya başladı

Balık av sezonu başlangıcından bu yana ağlarda pek görülmeyen palamut nihayet tezgâhlarda yerini almaya başladı.

Balık fiyatları düşmek için gün sayıyor

Balık sezonu başladıktan sonra çeşit çeşit türler tezgahlardaki yerini alırken, fiyatların ne zaman düşeceği ise merak konusu oldu. Balıkçı esnafı, fiyatların ilerleyen günlerde daha da düşeceğine işaret etti.

Balıklar için beton yapay resifler denize bırakıldı

Başta balık olmak üzere deniz canlılarına yuva olması için bilim insanlarının gözetiminde uygulanan yapay resif projelerinin son halkası Balıkesir’in Kuzey Ege Denizi’ne kıyısı olan Gömeç ve Burhaniye ilçeleri içinde hazırlanıyor.

Tuna Masters Alaçatı Balıkçılık Turnuvası sona erdi

Avrupa'nın önde gelen açık deniz balıkçılık turnuvaları arasında gösterilen, bu yıl 15'incisi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle özel kurallarla gerçekleştirilen Bitci.com Tuna Masters Alaçatı Balıkçılık Turnuvası sona erdi.

Adanalı balıkçılar, yeni av sezonuna umutla hazırlanıyor

Adana'da balıkçılar, 15 Eylül’de başlayacak olan deniz avlanma sezonunu umutla bekliyor.

Türk somonu, ihracat rekoru kırdı

Samsun ve Sinop Su Ürünleri Yetiştiricileri Üreticileri Birliği Başkanı Osman Parlak, pandemiye rağmen Türk somonunun ihracat rekoru kırdığını söyledi.

Balıkçılar, palamut beklerken hamsi çıktı

Sinop’ta balık sezonunun açılmasının ardından balıkçının palamut umutları henüz karşılanmazken hamsi yüzünü erken gösterdi. Tezgahlarda kilo fiyatı 25 TL olan hamsi, tanesi 25 TL’den satılan palamuttan daha çok rağbet gördü.

Kandıra'daki göletlere 64 bin adet yavru sazan bırakıldı

Kocaeli Kandıra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce göletlere 64 bin adet yavru sazan balığı bırakıldı.

Balıkçılar, hamsi sezonunun erken bitmesinden endişe ediyor

Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, her geçen yıl biraz daha verimsiz ve kalitesiz av sezonuna başladıklarını ifade ederek, Kasım-Aralık ayında bu sene için hamsi sezonunun bitebileceğini söyledi.

Gürpınar Su Ürünleri Hali’nde 8 ton balığa el konuldu

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Gürpınar Su Ürünleri Hali’ndeki denetimlerinde bir gecede boy yasağına uymadığı gerekçesiyle 8 ton 795 kilo balığa el koydu. 9 kişi hakkında tutanak tutularak toplamda 70 bin 780 TL cezai işlem uygulandı.

Balıkçılar, umudunu hamsiye bağladı

1 Eylül itibarıyla denizlerde av yasağının kalkması ile balıkçılar sezonu açarken, beklentiler tezgahlara yansımadı. Balık tezgahına gelen vatandaşların en çok sorduğu palamut ise zengin balığı oldu.

Toplam 170 haber.