Balıkçılık

Balıkçı teknesindeki 'yaş' oyununu nükleer fizikçiler ortaya çıkardı Balıkçı teknesindeki 'yaş' oyununu nükleer fizikçiler ortaya çıkardı
Dünyanın en kötü 100 istilacı türünden 14'ü Türkiye'de bulunuyor Dünyanın en kötü 100 istilacı türünden 14’ü Türkiye’de bulunuyor
Alibeyköy Barajı'ndaki toplu balık ölümleri korkuttu Alibeyköy Barajı'ndaki toplu balık ölümleri korkuttu
Yüksekova'daki balık ölümleri tedirginlik yarattı Yüksekova'daki balık ölümleri tedirginlik yarattı
Nadir görülen opah balığı, ABD'de kıyıya vurdu Nadir görülen opah balığı, ABD’de kıyıya vurdu
İstilacı, zehirli aslan balığı Akdeniz'i tehdit ediyor İstilacı, zehirli aslan balığı Akdeniz’i tehdit ediyor
Kızılırmak'taki balık ölümleri tedirgin etti Kızılırmak’taki balık ölümleri tedirgin etti
Kırklareli'ndeki barajlarda yasadışı av denetimi gerçekleştirildi Kırklareli’ndeki barajlarda yasadışı av denetimi gerçekleştirildi
Müsilaj mağduru balıkçılara 4.2 milyon TL destek verilecek Müsilaj mağduru balıkçılara 4.2 milyon TL destek verilecek
Geleneksel kıyı balıkçılığı destek ödemelerinin tutarları belli oldu Geleneksel kıyı balıkçılığı destek ödemelerinin tutarları belli oldu
Japon balıklarını göle bırakmama çağrısı yapıldı Japon balıklarını göle bırakmama çağrısı yapıldı
İBB, bin 200 balıkçıya malzeme desteği verecek İBB, bin 200 balıkçıya malzeme desteği verecek
Yalova'da ölü yunus kıyıya vurdu Yalova'da ölü yunus kıyıya vurdu
Faroe Adaları'nda yine balina katliamı yapıldı Faroe Adaları'nda yine balina katliamı yapıldı
Datça Gereme Koyu'nda dev köpekbalığı kıyıya vurdu Datça Gereme Koyu’nda dev köpekbalığı kıyıya vurdu
Alanya'da balon balığı avcılığına destek verilecek Alanya'da balon balığı avcılığına destek verilecek
Kaçak balık avcılarına karşı denetimler sürüyor Kaçak balık avcılarına karşı denetimler sürüyor
Eskişehir'de su ürünleri av yasağı sona erdi Eskişehir’de su ürünleri av yasağı sona erdi
Beyşehir Gölü'nde balıkçılar, av sezonunu kurban keserek açtı Beyşehir Gölü’nde balıkçılar, av sezonunu kurban keserek açtı
Pamucak sahilinde çizgili yunus ölüsü kıyıya vurdu Pamucak sahilinde çizgili yunus ölüsü kıyıya vurdu
Balıkçılık Haberleri

Balıkçı teknesindeki 'yaş' oyununu nükleer fizikçiler ortaya çıkardı

Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü'nde görevli bilim insanları, bir balıkçı teknesinin inşa yılı ile ruhsattaki yaşının uyuşmadığını, lüminesans tarihlendirme yöntemiyle ortaya çıkardı.

Dünyanın en kötü 100 istilacı türünden 14’ü Türkiye’de bulunuyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce 2020 yılı itibarıyla Türkiye denizlerinde 105 istilacı yabancı tür, 540 da yabancı tür tespit edildi. Dünyanın en kötü 100 istilacı yabancı türünden 14'ünün Türkiye'de bulunduğu bildirildi.

Alibeyköy Barajı'ndaki toplu balık ölümleri korkuttu

İstanbul'un en önemli su kaynaklarından Alibeyköy Barajı'nda onlarca ölü balık kıyıya vurdu. Bölgede çobanlık yapan Cemal Akdil, "İki günde bir buraya geliyorum. Bu manzarayla ilk defa bugün karşılaştım" dedi.

Yüksekova'daki balık ölümleri tedirginlik yarattı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde derede yaşanan balık ölümleri endişeye neden oldu. Yüksekova Belediyesi Veterineri Hekim Kaçan, “Suyun durgun olduğu bölgelerde balık popülasyonu fazla olduğu için buralarda oksijen yetersizliğinden balık ölümleri meydana geliyor” dedi.

Nadir görülen opah balığı, ABD’de kıyıya vurdu

ABD’nin Oregon eyaletinde kıyıya nadir bulunan dev bir opah balığının vurması sonrası bilim insanları inceleme başlattı. Gizemli opah balığı, en son balıkçılık araştırması sırasında 2014 yılında tesadüfen fotoğraflanmıştı. Bu balıkların nüfus yoğunluğu, yaşam süreleri, hatta kaç tür olduğu hâlâ bilinmiyor.

İstilacı, zehirli aslan balığı Akdeniz’i tehdit ediyor

Kızıldeniz'den Akdeniz'e göç eden istilacı, zehirli aslan balığı hem diğer balık türlerini hem de insanları tehdit ediyor. Ertuğrul Çete, doktora tezi kapsamında aslan balığını araştırmaya başladı.

Kızılırmak’taki balık ölümleri tedirgin etti

Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak’ta bir süredir yaşanan toplu balık ölümlerinin nedeni; aşırı sıcaklar, kuraklık ve bunlara bağlı olarak sudaki oksijen seviyesinin azalması çıktı.

Kırklareli’ndeki barajlarda yasadışı av denetimi gerçekleştirildi

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol personelleri ekipleri tarafından barajlarda su ürünleri denetimi yapıldı.

Müsilaj mağduru balıkçılara 4.2 milyon TL destek verilecek

Müsilaj sorununun nedenlerinin araştırılarak gerekli önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonu'nun toplantısı sonrası konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, müsilaj nedeniyle mağdur olan balıkçılara 4.2 milyon TL’lik bir ödeme yapılacağını açıkladı.

Geleneksel kıyı balıkçılığı destek ödemelerinin tutarları belli oldu

İç sularda faaliyet gösteren balıkçı gemilerinin tamamı ve denizde faaliyet gösteren boyu 12 metreden küçük balıkçı gemilerine 2021 ve 2022 yıllarında sağlanacak destek tutarları belli oldu.

Japon balıklarını göle bırakmama çağrısı yapıldı

ABD’de sahipleri tarafından göle bırakılan Japon balıklarının aşırı büyüyerek ekosisteme zarar vermeye başlaması üzerine balıkları göllere bırakmama çağrısı yapıldı.

İBB, bin 200 balıkçıya malzeme desteği verecek

İBB, küçük ölçekli balıkçılıklar için destek programı başlattı. 12 metrenin altında tekneleri olan toplam bin 200 balıkçıya içinde “epoksi macun”, “antifauling boya” ve muşamba balıkçı tulumu olan koli yardımında bulunulacak.

Yalova'da ölü yunus kıyıya vurdu

Yalova'nın Çınarcık ilçesi Karpuzdere Mahallesi sahil kesiminde yunus balığı kıyıya vurdu.

Faroe Adaları'nda yine balina katliamı yapıldı

Norveç ve İzlanda arasında bulunan ve Danimarka'ya bağlı özerk bir yönetim bölgesi olan Faroe Adaları'nda balina katliamı gerçekleşti. Balina avına karşı faaliyet gösteren Sea Shepperd grubu, 175 balinanın öldürüldüğü görüntüleri paylaştı.

Datça Gereme Koyu’nda dev köpekbalığı kıyıya vurdu

Muğla’nın Datça ilçesinde kıyıya vuran yaklaşık 3 metre boyundaki dev köpekbalığını gören vatandaşlar gözlerine inanamadı.

Alanya'da balon balığı avcılığına destek verilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine İlişkin Tebliğ’ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kaçak balık avcılarına karşı denetimler sürüyor

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri, denetimlerine devam ediyor. Bu kapsamda 1000 metre fanyalı uzatma ağına el konulurken ağdan çıkan, yaklaşık 80 adet sazan ve sudak balığı canlı olarak yaşam alanına geri bırakıldı.

Eskişehir’de su ürünleri av yasağı sona erdi

Eskişehir’de 15 Mart 2021 tarihinde başlayan su ürünleri av yasağı sona erdi.

Beyşehir Gölü’nde balıkçılar, av sezonunu kurban keserek açtı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde balıkçılar, Beyşehir Gölü’nde yeni su ürünleri avlanma sezonunu kurban kesip dualarla açtı.

Toplam 86 haber.