Balıkçılık

Yerli hamsi, bu yıl ilk kez tezgâhlarda yerini aldı Yerli hamsi, bu yıl ilk kez tezgâhlarda yerini aldı
Balıkçıları salyadan sonra bir de 'fişbomsuzluk' vurdu Balıkçıları salyadan sonra bir de 'fişbomsuzluk' vurdu
Egeli bilim insanları balık çiftliklerinin tuhaf misafirlerini araştırdı Egeli bilim insanları balık çiftliklerinin tuhaf misafirlerini araştırdı
Karadeniz'de istavrit bolluğu yaşanıyor Karadeniz'de istavrit bolluğu yaşanıyor
208 kiloluk orkinos 1.5 milyon liraya satıldı 208 kiloluk orkinos 1.5 milyon liraya satıldı
Sığacık'taki orkinos üretim çiftliğine 5. kez iptal kararı verildi Sığacık’taki orkinos üretim çiftliğine 5. kez iptal kararı verildi
Balon balığından sonra balıkçıların yeni korkusu yunuslar oldu Balon balığından sonra balıkçıların yeni korkusu yunuslar oldu
Akdeniz'deki balık popülasyonunda büyük azalış var Akdeniz'deki balık popülasyonunda büyük azalış var
Eğirdir Gölü'nde 730 adet kerevit pinterine el konuldu Eğirdir Gölü’nde 730 adet kerevit pinterine el konuldu
Hamsi fiyatıyla şaşırtmaya devam ediyor Hamsi fiyatıyla şaşırtmaya devam ediyor
Amatör balıkçılar da balon balığı desteği istiyor Amatör balıkçılar da balon balığı desteği istiyor
Restoranlar kapandı, balık fiyatları düştü Restoranlar kapandı, balık fiyatları düştü
Karadeniz'de hamsi bolluğu tezgahları şenlendirdi Karadeniz'de hamsi bolluğu tezgahları şenlendirdi
Antalya'da ilk günde 2 bin kuyruk toplandı Antalya'da ilk günde 2 bin kuyruk toplandı
Tezgahlarda hamsi fiyatları tekrar yükseldi Tezgahlarda hamsi fiyatları tekrar yükseldi
İstanbul'da trol avcılarına operasyon düzenlendi İstanbul’da trol avcılarına operasyon düzenlendi
Cemal Dinçer: Hamsi avında ilk veriler endişelendiriyor Cemal Dinçer: Hamsi avında ilk veriler endişelendiriyor
Nesli tehlike altındaki Akdeniz foku, Finike'de görüntülendi Nesli tehlike altındaki Akdeniz foku, Finike'de görüntülendi
Eğirdir Gölü'nde kaçak avcıların 'ağ kozası' oyunu şaşırttı Eğirdir Gölü'nde kaçak avcıların 'ağ kozası' oyunu şaşırttı
Rize'de 21 ton hamsiye el konuldu Rize’de 21 ton hamsiye el konuldu
Balıkçılık Haberleri

Yerli hamsi, bu yıl ilk kez tezgâhlarda yerini aldı

Karadeniz’de ince çıkması nedeniyle zaman zaman uygulanan yasakların ardından tezgâhlarda pek gözükmeyen yerli hamsi bu yıl ilk kez tezgahlarda kendini gösterdi. Trabzon açıklarında avlanan hamsi kilosu 30-35 TL’den satılıyor.

Balıkçıları salyadan sonra bir de 'fişbomsuzluk' vurdu

Tekirdağlı balıkçılar, Karadeniz’de avcılıkta hamsilerin güverteye çekilmesi sırasında kullanılan balık boylama makinesinin (fişbom) yasaklanmasından dolayı dertli. Balıkçılar, fişbomsuz alınan 10 ton hamsinin içerisinde bulunan 5 ton yavru balığın öleceğini söyledi.

Egeli bilim insanları balık çiftliklerinin tuhaf misafirlerini araştırdı

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinde bir grup bilim insanı, TÜBİTAK projesi kapsamında balık çiftliklerinde ağ kafeslere dalış yaparak iki yıl süreyle balık sayıp görüntüledi.

Karadeniz'de istavrit bolluğu yaşanıyor

Karadeniz’de teknelerle denize açılan balıkçılar, bol miktarda istavritle dönüyor. Kentte hamsinin yokluğunda en çok tercih edilen istavrit olsa da vatandaşlar hamsiyi umutla bekliyor.

208 kiloluk orkinos 1.5 milyon liraya satıldı

Japonya’daki Toyosu Balık Pazarı'nda yapılan geleneksel yeni yıl mezatında 208 kilogramlık mavi yüzgeçli bir orkinos 1.5 milyon liraya alıcı buldu.

Sığacık’taki orkinos üretim çiftliğine 5. kez iptal kararı verildi

Seferihisar’ın Sığacık ve Demircili koylarındaki orkinos üretim çiftlikleri ile ilgili İzmir 1. İdare Mahkemesi’nde açılan davada, ’ÇED Etki Değerlendirmesi Olumlu’ kararının hukuka uyarlık olmadığı gerekçesiyle iptal kararı verildi. Çevreci Avukat Şehrazat Mercan, 5’inci kez verilen iptal kararının bir an önce uygulanmasını istedi.

Balon balığından sonra balıkçıların yeni korkusu yunuslar oldu

Akdeniz'de yaşayan yunusların, balon balıkları gibi balıkçı ağlarını parçalayıp balıkları yediği ortaya çıktı. Balıkçılar, yunusların ağ şamandıraları ve tekne motoru sesinden ağın yerini tespit ettiğini söyledi.

Akdeniz'deki balık popülasyonunda büyük azalış var

Akdeniz'de 200 metreden 900 metreye kadar ticari olarak trol balıkçılığı yapılıyor. Son 10 yılla kıyaslandığında balık türleri ve popülasyonunda ciddi azalma var.

Eğirdir Gölü’nde 730 adet kerevit pinterine el konuldu

Isparta’nın Eğirdir ilçesindeki Eğirdir Gölü’nde yapılan denetimlerde kaçak avlandığı tespit edilen 730 kerevit pinteri göle geri bırakıldı.

Hamsi fiyatıyla şaşırtmaya devam ediyor

Karadeniz’de dün akşam çoğu tekne fırtına nedeniyle denize açılamayınca başta hamsi olmak üzere diğer balık çeşitlerinin de fiyatının yükselmesine neden oldu. Trabzon Toptancı Haline bugün itibariyle önceki günlere oranla az balık gelince balık fiyatları tezgahlara yüksek yansıdı.

Amatör balıkçılar da balon balığı desteği istiyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, balon balığı avcılığının desteklenmesi amacıyla Akdeniz ve Ege Denizi'nde avlanan balon balığı kuyruğuna adet başına 5 lira destekleme ödemesi yapıyor.

Restoranlar kapandı, balık fiyatları düştü

Çanakkale'de koronavirüs tedbirleri kapsamında restoranların kapalı olması balık fiyatlarını düşürdü. Balık halinde kilosu 140 lira olan sarı kanat 70 liraya satılırken çinekop 50 lira, hamsi ise 25 liraya kadar düştü.

Karadeniz'de hamsi bolluğu tezgahları şenlendirdi

Karadeniz'de yaşanan hamsi bolluğu tezgahlara yansırken Sinop'ta hamsinin kilosu 10 liradan satışa sunuluyor.

Antalya'da ilk günde 2 bin kuyruk toplandı

Antalya’da ilk teslim için balıkçılar yakaladıkları (Lagocephalus sceleratus) cinsindeki balon balıklarını, poşetlere doldurarak getirmeye başladı. İlk günde 2 bin kuyruk toplandı.

Tezgahlarda hamsi fiyatları tekrar yükseldi

Karadeniz'de av yasağının sona ermesinin ardından balıkçılar, bereketli av dönemi geçiriyor. Karadeniz'de, av yasağının 1 Eylül'de sona ermesiyle 'Vira Bismillah' diyen balıkçılar, ağlarını denize bırakmayı sürdürüyor.

İstanbul’da trol avcılarına operasyon düzenlendi

İstanbul kıyılarında mevzuata aykırı balık avlayan teknelere operasyon düzenlendi. Poyrazköy'de 3 tekne bağlandı, Gürpınar Hali'ndeki denetimler sırasında deniz böcekleri ele geçirildi.

Cemal Dinçer: Hamsi avında ilk veriler endişelendiriyor

Hamsi avının bu sezon geç başlaması ve hamsinin ince çıkması ekonomik olarak balıkçıları memnun etmezken, akademisyenler de hamsi avında yaşananların kendilerini endişelendirdiğini ifade ediyor.

Nesli tehlike altındaki Akdeniz foku, Finike'de görüntülendi

Nesli tehlike altındaki Akdeniz foku, Antalya'nın Finike ilçesindeki limanda tekne sahibi Yavuz Denizer tarafından görüntülendi.

Eğirdir Gölü'nde kaçak avcıların 'ağ kozası' oyunu şaşırttı

Eğirdir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı su ürünleri ekipleri, Eğirdir Gölü'nde yaptıkları denetimlerde 960 kerevit sepetine el koyarken bunların içerisinden çıkan 500 kilogram canlı kereviti göle bıraktı. Kaçak avcıların yakalanmaması için malzemelerini küçük ağ kozalarına bağladıkları tespit edildi.

Toplam 66 haber.