Ever Given gemisi yüzdürüldü, Süveyş Kanalı kısmen açıldı

Süveyş Kanalı'nda sıkışan Evergreen şirketine ait Ever Given adlı mega konteyner gemisini yeniden yüzdürme çalışmaları başarılı oldu. Gemi, 7 günlük çalışmalar sonucu yüzdürülebildi. Çalışmaların ardından gemi yüzdürülürken diğer gemilerin geçişi için alan açıldı. Süveyş'te trafik sınırlı da olsa yeniden açılmış oldu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ever Given adlı isimli dev konteyner gemisinin karaya oturması sebebiyle kapalı olan Süveyş Kanalı'nda kurtarma çalışmaları başarılı oldu. Geminin kurtarıldığı ve fiilen yüzdürüldüğü açıklandı.

Süveyş Kanalı'nda sıkışıp kalan "Ever Given" gemisi yoğun çalışmaların ardından yüzdürüldü. Resmi açıklama, Mısır Cumhurbaşkanı Müsteşarı İhab Memiş'ten geldi.

Memiş, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, geminin kurtarıldığını ve fiilen yüzdürüldüğünü söyledi.

 6 GÜNDÜR UĞRAŞILIYORDU

Yerel medyada yer alan haberlerde de geminin normal rotasına döndüğü, motorlarını çalıştırdığı ve hareket etmeye başladığı aktarıldı.

Kanal trafiğinin kapanmasına yol açan gemiyi hareket ettirebilmek için 6 günden bu yana gece gündüz uğraş veriliyordu.

Son olarak kurtarma operasyonuna 2 römorkör daha dahil olmuş, böylece toplam römorkör sayısı 12'ye çıkmıştı.

 24 MART'TA KARAYA OTURMUŞTU

"The Ever Given" isimli gemi, 24 Mart'ta ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları nedeniyle karaya oturmuştu. 400 metre uzunluğunda, 59 metre genişliğinde ve 224 bin ton ağırlığındaki konteyner gemisi, Çin'den Hollanda'ya gidiyordu.

Geminin dar kanalda sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN