Yatırım Haberleri

Yatırım Haberleri

Antalya, 120 milyon liralık yat yatırımıyla yabancıların gözdesi oldu

Antalya Serbest Bölgesi, 2026 yılına kadar tamamlanacak olan 120 milyon liralık yat yatırımıyla yabancı yatırımcıların cazibe merkezi oldu. Antalya Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ Genel Müdürü Zeki Gürses, sektörün bu yatırımla dünyada söz sahibi olacağını dile getirdi.

SOCAR Türkiye, Türk Konseyi Yatırım Ödülü’nü aldı

SOCAR Türkiye, ‘Türk Konseyi Yatırım Ödülü’nü Bakü’de gerçekleştirilen Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı.

Yatırımcıların yeni gözdesi gemi oldu

Küresel ticaretteki hareketlilik taşımacılık piyasasını yeniden şekillendiriyor. Küresel ticarette pandemi ile başlayan taşıma darboğazı, küresel markaları ve ihracatçıları gemi yatırımına yönlendirdi. Rekor seviyelere ulaşan navlunun yönlendirmesi ile hareketlenen gemi alım-satım piyasasına Türkiye de hızlı girdi.

Global Yatırım Holding, İstanbul Portföy’deki payını yüzde 66.6’ya yükseltti

Global Yatırım Holding (GYH), SPK iznini müteakiben, Türkiye’nin en büyük yerli ve bağımsız portföy yönetim şirketi İstanbul Portföy’ün yüzde 40 hissesini satın alma opsiyonunu kullandı. Opsiyonun kullanılması ile birlikte GYH’nin şirketteki payı yüzde 66,6’ya yükseldi.

Kocaeli Serbest Bölge, yeni projelerle yatırımcı çekecek

Yılsonuna kadar ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmayı hedefleyen Kocaeli Serbest Bölgesi (KOSBAŞ), mevcut depo ve işyerlerinin yanı sıra yeni arazi projeleriyle yatırımcıların ilgi odağı oldu. KOSBAŞ Genel Müdürü Cem Çardak, 5 bin 400 m2’lik yeni bir kapalı alan inşa edeceklerini belirtti.

Global Yatırım Holding, 2021 yılı ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı

Global Yatırım Holding’in (GYH) yılın ilk yarısında konsolide gelirleri IFRIC 12 etkisi hariç tutulduğunda 625,9 milyon TL oldu. Konsolide operasyonel FAVÖK ise 107,4 milyon TL olarak gerçekleşti. Covid-19’un özellikle liman işletmeciliği ve gayrimenkul gelirleri üzerindeki baskısı diğer tüm işkolları tarafından kısmen dengelendi.

Global Ports Holding, Sixth Street ile rekor düşük faizli kredi anlaşmasını tamamladı

Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi ve Global Yatırım Holding (GYH) iştiraki Global Ports Holding (GPH), varlık yönetiminde 50 milyar doları aşan portföy büyüklüğüne sahip uluslararası yatırım kuruluşu “Sixth Street” ile kredi anlaşmasının tamamlandığını duyurdu.

Limanlarda acil yatırım ihtiyacı karşılanamıyor

Mega gemilerin devreye girmesi, yeşil dönüşüm ve deniz taşımacılığındaki büyüme beklentileri, limanlarda acil yatırım ihtiyacı doğurdu. Ancak birçok özel liman işletmesinin kullanım sözleşmelerinde sürenin dolacak olması yatırımları engelliyor.

Türkiye, özel amaçlı gemi inşasında dünya liderlerini tahtından etti

Denizciler, artık ‘gemi 5.0’ı konuşuyor. Sektör otonom gemilerin inşasını değil, siber saldırılara karşı alınması gereken önlemleri, 'big data'yı ve bu gemilerle yapılacak ticarette yasal sorumluluğu kimin üstleneceğini tartışıyor. Sektörde, dijital yatırımlar artarken yerli yazılım gündeminde de yoğunluk var.

Brezilya sularında yarı karbon emisyonlu petrol üretilecek

ExxonMobil, Equinor ve Petrogal Brasil, Brezilya açıklarından emisyon salımını yarı yarıya azaltarak petrol üretimi için 8 milyar dolar yatırım yapacaklar.

Nijerya, petrol rafinerisini yenileyecek

Afrika kıtasının petrol ve doğalgaz zengini ülkesi Nijerya, Port Harcourt'taki petrol rafinerisini yenilemek için 1,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirecek.

Global Yatırım Holding, 2021'de liman sayısını 25'e çıkarabilir

Global Yatırım Holding, 2021'de sahip olduğu kruvaziyer liman sayısının 19'dan 25'e çıkabileceğini kaydetti.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Limanı’na 50 milyon liralık yatırım yapacak

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Limanı’na yapacağı 50 milyon liralım yatırım ile Karadeniz’e sınırı olan 6 ülke limanından daha büyük ve tüm Karadeniz kıyısında lider hale gelecek bir liman ortaya çıkaracak.

Cihat Lokmanoğlu: Ana Konteyner Limanı yatırımı için en doğru yer Mersin’dir

Ana Konteyner Limanı Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, bütün kriterleri karşıladığından dolayı Ana Konteyner Limanı’nın yerinin Mersin olarak tespit edildiğini belirterek "Mersin, liman yatırımının yapılacağı en doğru seçenek olarak görülmektedir" dedi.

Danimarka, 2050’de deniz üstü petrol ve gaz faaliyetlerini sonlandıracak

Yenilenebilir enerjiye olan yatırımları ve karbon nötr olma çabasında hız kesmeyen Danimarka, 2050 yılı itibariyle deniz üstü petrol ve gaz faaliyetlerini sonlandırmaya karar verdi.

Katar, İstanbul Haliç Altın Boynuz Projesi’ne de ortak oluyor

Türkiye ile Katar arasında, Katar’ın İstanbul Haliç Altın Boynuz Projesi’ne yatırım yapmasına dair bir anlaşma imzalandı. Fettah Tamince'nin ihalesini kazandığı projede yat limanı ve otel yatırımları gerçekleştirilecek.

Libya, petrol üretim kapasitesini artırmayı planlıyor

Libya Ulusal Petrol Şirketi, Fransız Total ile yeni yatırımlar ve petrol üretim kapasitesini artırmayı görüştü.

Global Ports Holding, Taranto Kruvaziyer Limanı’nı da portföyüne katıyor

Global Yatırım Holding iştiraki ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding (GPH) İtalya’daki Taranto Kruvaziyer Limanı’nı portföyüne katacak.

Naturelgaz’ın SOCAR Türkiye’nin LNG ve CNG dağıtım operasyonlarını devralma süreci tamamlandı

Naturelgaz, SOCAR Türkiye’nin LNG ve CNG dağıtım operasyonlarını devralma sürecini tamamladı. Naturelgaz, devralma bedeli olarak 32 milyon 411 bin 12 lira ödedi.

Doğu Akdeniz’de konteyner limanı inşa edilecek

Türkiye, bölgesel ve kıtasal anlamda aktarma merkezi ve Kuşak ve Yol Girişimi güzergahında etkin olmayı sağlamak için büyük liman yatırımlarını hayata geçirecek. Doğu Akdeniz bölgesinde Orta Doğu ve Orta Asya coğrafyasına çıkış kapısı olacak transit yük odaklı bir ana konteyner limanı inşa edilecek.

Global Ports Holding, Port Akdeniz’i 140 milyon dolara Katarlı QTerminals WLL’ye sattı

Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi ve Global Yatırım Holding iştiraki Global Ports Holding, portföyünde bulunan Antalya’daki ticari limanı Port Akdeniz’in devri için Katar merkezli ticari liman işletmecisi QTerminals ile hisse satım sözleşmesi imzaladı.

Yunanistan, Ege'de göçmenlere karşı 'gözetim ağı' kuruyor

Yunanistan'ın Ege'deki deniz sınırlarını denetlemek üzere 62 milyon avroluk yatırımla "gözetleme sistemi" kurmaya hazırlandığı bildirildi.

Ukrayna, Karadeniz'e 2 Deniz Üssü kurmaya başladı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, 25 Ekim’de ülkesinde yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili halkı sandığa çağırırken Ukrayna ordusuna en büyük yatırımın 2020 yılında gerçekleştiğini söyledi.

Merport, Mersin'in yeni lojistik üssü olmayı hedefliyor

Mersin’de lojistik alanında faaliyet gösteren Merport Lojistik, geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği 8 milyon TL’lik büyüme yatırımlarını tamamlayarak Çukurova Bölgesinin yeni kara lojistik üssü olmayı hedefliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ‘Mavi Bayraklı Plaj’a akaryakıt iskelesi inşa etmeyi planlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü mavi bayraklı Antalya Sarısu Plajı bölgesinde akaryakıt boşaltma tesisi yapma planına tepkiler sürüyor.

Türkiye'nin ilk kruvaziyeri sefer için gün sayıyor

Türkiye’nin ilk kruvaziyer gemi yatırımı yapan firması Miray International – Miray Cruises, 1000 yolcu kapasiteli lüks kruvaziyer ilk seferine çıkmak için gün sayıyor.

BAE ve İsrailli şirketler limanlar konusunda ön anlaşma imzaladı

Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait 2 gümrük işletmeleri şirketi, limanların işletilmesi ve yatırımlar için İsrailli bir şirket ile ön anlaşma imzaladı.

Karadeniz'deki gaz keşfi Türkiye'yi 21 milyar dolar ithalattan kurtaracak

Sakarya Gaz Sahası'ndan yapılacak üretimin Türkiye'nin ithalat maliyetini önemli ölçüde azaltacağı öngörülüyor.

HES yatırımları 2020'ye damga vurdu

Türkiye'de bu yılın ilk yarısında faaliyete giren 978 megavatlık yeni lisanslı elektrik santrali yatırımlarının 652,6 megavatını hidroelektrik santralleri (HES) oluşturdu. HES'ler, bu dönemde devreye alınan kapasite içinde yüzde 66,7'lik payla ilk sırada yer aldı.

DP World yatırımlarını büyütüyor

Altyapı temelli küresel tedarik zinciri çözümleri sağlayıcısı DP World ve küresel kurumsal yatırımcı Caisse de dépôt et placementduQuébec (CDPQ) platformun toplam büyüklüğünü 8,2 milyar dolara çıkaracak 4,5 milyar dolarlık yeni taahhüdüyle liman ve terminal yatırımlarını büyüttüğünü duyurdu.