Kocaeli Haberleri

Kocaeli Haberleri

Optimist Trofesi Yelken Yarışları sona erdi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen Optimist Trofesi Yelken Yarışları’nda final heyecanı yaşandı. Başiskele sahilinde denize meydan okuyarak dereceye giren 19 yelkenciye ödülleri verildi.

Kocaeli'de Dünya Temizlik Günü'nde 3 saatte 1 ton atık çöp toplandı

Kocaeli'de 18 Eylül Dünya Temizlik Günü'nde Kocaeli çevre gönüllüleriyle birlikte 8 noktada gerçekleştirilen temizlik çalışmalarında yaklaşık 3 saatte 1 ton atık çöp toplandı. Temizliğe kimi aileler çocukları ile birlikte katılırken bir gönüllü ise kedisi ile çöp topladı.

Antik Kerpe Limanı’nda sualtı kazıları başladı

Kocaeli’nin Karadeniz kıyısı olan Kerpe sahilinde bulunan, antik dönemden Osmanlı dönemine kadar ticari yolların önemli noktalarından biri olarak hizmet veren antik limanın gün yüzüne çıkarılması için sualtı kazılarına başlandı.

İzmit Körfezi'ni kirleten PORADA gemisine 1 milyon lira para cezası kesildi

Kocaeli'nin Derince ilçesindeki bir limanda demirli halde bulunan ve sızdırdığı hidrolik yağ ile İzmit Körfez’ini kirlettiği belirlenen Ukrayna bandıralı PORADA isimli gemiye 1 milyon 286 bin 440 TL ceza kesildi.

Kandıra'daki göletlere 64 bin adet yavru sazan bırakıldı

Kocaeli Kandıra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce göletlere 64 bin adet yavru sazan balığı bırakıldı.

Ünye Tersanesi'nin yeni sahibi belli oldu

Ordu Ünye Limanı içerisinde 2003 yılında faaliyete başlayan ve 2014 yılında kayyuma düşen Ünye Tersanesi, yapılan ihale ile yeni sahibini buldu. Tersanenin yeni sahibi, Kocaeli'nde yapılan ihale ile Bulutlar Gemi Tersanecilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi oldu.

TSSF Sualtı Hokeyi Büyükler Türkiye Şampiyonası başladı

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) tarafından gerçekleştirilen Sualtı Hokeyi Büyükler Türkiye Şampiyonası, kadın ve erkeklerde toplam 32 takımın katılımıyla Gebze’de başladı.

Vedat Doğusel: Kocaeli, potansiyelini daha iyi kullanacak

İMEAK DTO Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, özellikle son süreçte yapılan çalışmalarla Kocaeli’nin denizcilik potansiyelini daha iyi kullanacağını ifade etti.

Bodrum sahilleri deniz süpürgesiyle temizleniyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri, orman yangınları nedeniyle sahilleri kirlenen Muğla'nın Bodrum ilçesinde deniz süpürgesi ile 5 metreküp çöp topladı.

MY EFEKAN 1 isimli gemi, İstanbul Boğazı girişinde arızalandı

Kocaeli’den Romanya’ya seyir halindeyken İstanbul Boğazı girişinde makine arızası yaşayan 90 metre uzunluğundaki MY EFEKAN 1 isimli geminin VTS ve kılavuz kaptan koordinesinde Kıyı Emniyeti’ne ait KURTARMA-12 römorkörü ile yedeklenerek Ahırkapı’ya demirletildiği öğrenildi.

Kocaeli Serbest Bölge, yeni projelerle yatırımcı çekecek

Yılsonuna kadar ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmayı hedefleyen Kocaeli Serbest Bölgesi (KOSBAŞ), mevcut depo ve işyerlerinin yanı sıra yeni arazi projeleriyle yatırımcıların ilgi odağı oldu. KOSBAŞ Genel Müdürü Cem Çardak, 5 bin 400 m2’lik yeni bir kapalı alan inşa edeceklerini belirtti.

İzmit Körfezi’ndeki sıkı denetimler kirliliği azalttı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'nın deniz uçağı ve kontrol tekneleriyle, İzmit Körfezi’ndeki denetimlerinde kirliliğe neden olan gemi sayısının yıldan yıla azaldığı belirlendi. Deniz İşletmeleri Şefi Meriç Deniz, yetkinin alındığı 2006’dan beri 475 adet tekneye 40 milyon TL idari ceza uygulandığını söyledi.

İzmit Körfezi'ni kirleten gemiye 3 milyon 411 bin TL ceza kesildi

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde bulunan Ford Limanı'nda demirli İtalyan bandıralı Grande Portogallo isimli geminin deposundan denize yakıt sızdı. Gemiye 3 milyon 411 bin lira ceza kesilirken Körfez’de ekipler temizlik çalışması başlattı.

Kandıra'da denize girilmesi yasaklandı

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde hava şartları dolayısıyla denize girilmesi ikinci bir uyarıya kadar yasaklandı.

Açık Su Yüzme Yarışı, Kandıra’da başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen Açık Su Yüzme Yarışı, Kandıra’nın mavi bayraklı plajı Kerpe’de gerçekleştirildi. Yarışmanın başlangıç startını Marmara Belediye Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın verdi.

Kocaeli’de kaçak midye avcısı suçüstü yakalandı

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde kaçak midye avcısı, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. Ekipler tarafından ele geçirilen 100 kilogram midye denize bırakıldı.

Kocaeli'de su altındaki İnönü Vapuru, müsilajdan temizlendi

Kocaeli'de 8 yıl önce su altı canlılığını artırmak ve dalış turizmine katkı sağlamak amacıyla batırılan İnönü Vapuru, Marmara Denizi'ni etkisi altına alan müsilajdan (deniz salyası) temizlenerek eski günlerine kavuştu.

Kocaeli limanlarına yılın ilk 6 ayında 4 bin 821 adet gemi uğradı

İMEAK DTO Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, pandeminin bitmesinin tek yolunun aşı olduğunu ifade ederken “Halkımızı aşıya davet ediyoruz” diyerek Kocaeli’ye yılın ilk 6 ayında 4 bin 821 adet geminin uğradığını söyledi.

Atık su borusu patladı, İzmit Körfezi'nde kirlilik oluştu

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde atık su borusu patladı. Atık su İzmit Körfezi'ne akarken deniz yüzeyinde kirlilik oluştu, çevreye kötü kokular yayıldı.

İzmit Körfezi’nde müsilaj çalışmaları sürüyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mesut Önem, “Şimdiye kadar 700 metreküp müsilaj temizledik, ilerleyen günlerde derinlerdeki durumu görmek adına dalış yapacağız” dedi.

Türkiye'de son 8 günde 43 kişi suda boğuldu

İstanbul ve Amasya'da 5'er, Kocaeli ve Şanlıurfa'da 4'er, Bursa ve Samsun'da 3'er kişi boğularak can verdi.

Habaş Tesisleri’ndeki patlama yeniden soruşturulacak

Kocaeli'de 2017 yılında LPG tankerinde çıkan yangın sebebi ile bir kişi hayatını kaybederken 10 kişi de yaralanmıştı. Olayla ilgili görülen davada sanık ve avukatların isteği üzerine mahkeme başkanı yeniden bilirkişi raporunun hazırlanmasına karar verdi.

Kocaeli, ‘Yelken Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak

Farklı şehir ve kulüplerden 50’den fazla sporcunun mücadele edeceği Milli Birlik ve Demokrasi Günü Kupası Yelken Yarışları, 14-15 Temmuz tarihlerinde Kocaeli’de düzenlenecek.

İzmit Körfezi’nde çevreyi kirleten 20 tesise 2.9 milyon TL ceza kesildi

Kocaeli’de valilik koordinasyonunda devam eden denetimlerde çevreyi kirlettiği tespit edilen 20 firmaya 2 milyon 968 bin 800 TL idari yaptırım cezası kesildi. İzmit Körfezi’nde devam eden çalışmalarda ise 674,835 metreküp deniz salyası toplanarak bertaraf edildi.

Darıca'da sahil müsilajla kaplandı, denize girmek yasaklandı

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde sahiller, müsilajla kaplandı. Cevher Dudayev Sahili’nde denize girmek yasaklandı.

İzmit Körfezi'nden 2 ayda 150 ton deniz salyası toplandı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Marmara Denizi'ni saran deniz salyasına (müsilaj) karşı etkili bir mücadele verdiklerini belirterek 2 aya yakın bir sürede İzmit Körfezi'nden 150 ton deniz salyası topladıklarını bildirdi.

Kandıra'da 24 göçmenin öldüğü tekne kazasında mütalaa açıklandı

Kocaeli’de 2017 yılında meydana gelen ve 24 mültecinin hayatını kaybettiği tekne kazasında yargılanan tekne sahibi hakkında, 9'u ağırlaştırılmış olmak üzere toplamda 24 kez müebbet hapis cezası talep edildi.

Kocaeli, 2020'yi 12.2 milyar dolarlık ihracatla kapattı

Türk sanayisinin merkez üssü Kocaeli, geçen yıl 184 ülke ve bölgeye 12,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Meltem-3 Projesi'nde ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı hizmete başladı

Mavi Vatan'da keşif, gözetleme ve denizaltı savunma harbi görevlerini havadan yapmak üzere başlatılan Meltem-3 Projesi'nin TCB 751 kuyruk numaralı ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı Kocaeli'deki Deniz Hava Komutanlığı’nda düzenlenen törenle hizmete başladı.

Darıca açıklarında makine arızası yapan tekne kurtarıldı

Kıyı Emniyeti ekipleri, Kocaeli’nin Darıca ilçesi açıklarında makine arızası yapan ve içinde 4 mürettebatı bulunan tekneyi kurtardığını duyurdu.