Etiketler

İstanbul'da baraj doluluk oranı cadde ve sokaklardan toplanan karlarla yükseltiliyor

İstanbul'da baraj doluluk oranları cuma gününden beri devam eden kar yağışı ile arttı. Yağan karların da erimesiyle ilerleyen günlerde su seviyesinin daha da yükselmesi bekleniyor. Sultangazi Belediyesi ekipleri ise cadde ve sokak aralarından topladıkları karları Alibeyköy Barajı bölgesine döküyor.

Zeytinburnu'nda karaya oturan geminin açık artırma ile satışı ve sökümü yapılacak

İstanbul Liman Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde Zeytinburnu'nda karaya oturan STREAMLINE isimli geminin açık artırma ile satışı ve sökümü yapılacağını duyurdu. İhalenin 5 Mart'ta açık arttırma usulü şeklinde olacağı belirtildi.

Nijerya'da serbest bırakılan 15 Türk denizci Türkiye’ye geldi

Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan "Mozart" gemisinden kaçırılarak rehin tutulan ve 21 gün sonra özgürlüklerine kavuşan 15 Türk denizci Türkiye'ye geldi. İstanbul Havalimanı VIP Salonu'nda aileleri ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından karşılanan denizciler, büyük mutluluk yaşadı.

Beykoz açıklarında karaya oturan Petra Star isimli gemi kurtarıldı

Beykoz Riva açıklarında dün akşam makine arızası ve şiddetli fırtına sebebiyle kıyıya sürüklenen Petra Star isimli kargo gemisi, yapılan çalışmalarla kurtarıldı.

İstanbullular deniz taksinin rengine karar verdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu yaz hizmete girmesinin planlandığı deniz taksilerinin rengi için düzenlenen anketten ‘Boğaz’ isimli tasarımın seçildiğini duyurdu.

Eğirdir ve Gölcük Krater Gölü ile Alata Sahili kesin korunacak hassas alan ilan edildi

"İstanbul Kuzey Kesimi Karadeniz Kuşağı" Çavuşbaşı ve Görele Mahalleleri Etabı Doğal Sit Alanı, Isparta'da Eğirdir ve Gölcük Krater Gölü, Mersin'de Alata Sahili ve Manisa'daki 7. Grup Doğal Sit Alanı "kesin korunacak hassas alan" ilan edildi.

Elmalı Barajı alarm veriyor! Doluluk oranı yüzde 24,23’e düştü!

Türkiye genelinde yağışsız geçen mevsimler nedeniyle barajlardaki su seviyeleri her geçen gün azalıyor. Bu durumdan Elmalı Barajı da etkilendi. Eylül ayında 32,53 olarak ölçülen su seviyesi aralık ayında 24,23 seviyelerine geriledi.

Isartal ve Mira Akay isimli Türk gemileri, Tuapse Limanı’nda çatıştı

İstanbul merkezli 2 ayrı şirketin yönetimindeki Isartal ve Mira Akay isimli gemiler, Rusya'nın Karadeniz'e açılan limanlarından biri olan Tuapse Limanı’nda çatıştı. Kazada ölen ya da yaralanan mürettebat olmazken iki gemide de hasar olduğu öğrenildi.

Japon deprem uzmanından İstanbul için ‘tsunami’ uyarısı geldi

Japon uzmanların da katıldığı panelde, olası İstanbul depreminde etkilenebilecek binalar ve olası tsunami konusunu değerlendirildi. Türkiye’deki 20 milyona yakın yapıdan yüzde 67’sinin son deprem yönetmeliğine uygun olmadığı vurgulanırken, tsunami tehlikesinin Japonya’daki kadar büyük olmadığı vurgulandı.

İstanbul ihracatçıları, 11 ayda 7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

GYHİB, yılın ilk 11 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 27,5 ihracat artışı sağlayarak yaklaşık 1 milyar 187 milyon dolar tutarında ihracat yaptı. Birlik kasım ayında ise, önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 37,7 oranında artış ile 223 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi.

İstanbul’da trol avcılarına operasyon düzenlendi

İstanbul kıyılarında mevzuata aykırı balık avlayan teknelere operasyon düzenlendi. Poyrazköy'de 3 tekne bağlandı, Gürpınar Hali'ndeki denetimler sırasında deniz böcekleri ele geçirildi.

'CMA CGM MISSOURI' isimli dev konteyner gemisi, İstanbul Boğazı'ndan geçti

Yaklaşık 3 futbol sahası uzunluğundaki 'CMA CGM MISSOURI' isimli dev konteyner gemisi, İstanbul Boğazı'ndan geçiş yaptı. Geminin Boğaz'dan geçişi yaklaşık 1,5 saatte tamamlandı.

Sarıyer açıklarında yük gemisindeki mürettebat intihar etti

Sarıyer Kilyos açıklarında bir yük gemisindeki mürettebattan biri odasında kendini asarak intihar etti. Mürettebatı şoke eden olay sonrası gemiye çıkan Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekiplerin incelemelerinin ardından şahsın cenazesi Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Katar, İstanbul Haliç Altın Boynuz Projesi’ne de ortak oluyor

Türkiye ile Katar arasında, Katar’ın İstanbul Haliç Altın Boynuz Projesi’ne yatırım yapmasına dair bir anlaşma imzalandı. Fettah Tamince'nin ihalesini kazandığı projede yat limanı ve otel yatırımları gerçekleştirilecek.

Uluslararası Boat Show Denizcilik Fuarı’nda 150 adet tekne satıldı

Deniz üstünde düzenlenen Uluslararası Boat Show Denizcilik Fuarı’nda toplam 150 adet tekne satıldığı duyuruldu. Fuar öncesi hedeflenen 250 milyon TL’lik satış hedefinin üstüne çıkıldı ve satılan teknelerin toplam fiyatı 350 milyon TL’yi aştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘Kanal İstanbul’ savunmasının detayları ortaya çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Kanal İstanbul projesi afişleri sebebiyle soruşturma başlatılmıştı. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın yazılı ifadesini istediği İmamoğlu'nun savunmasının detayları ortaya çıktı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ‘Kanal İstanbul’ soruşturması başlatıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Kanal İstanbul projesine karşı açıklamaları nedeniyle soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı.

Drone ile tespit edilen teknedeki eğlenceye ceza yağdı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürlüğü'nce Covid-19 denetimi gerçekleştirdi. Denetimlerde Kızkulesi açıklarındaki bir teknede corona virüsü tedbirlerine uymayan çoğunluğu yabancı uyruklu 142 kişiye toplamda 447 bin 300 TL idari para cezası uygulandı.

Cezayir'den yola çıkan LNG gemisi Türkiye'ye ulaştı

4 Kasım'da Arzew Limanı'ndan yola çıkan Berge Arzew isimli LNG gemisinin Türkiye'ye ulaşarak Aliağa LNG Terminali'ne yanaştığı öğrenildi.

Kanuni’nin kulelerini taşıyan Transservice dubası, İstanbul Boğazı geçişini tamamladı

Bir süredir Yenikapı açıklarında demirli bulunan Kanuni sondaj gemisi, yapılan tören ile bugün demir alarak Karadeniz’e uğurlandı. Geminin kulelerini taşıyan Transservice dubası (barge) da İstanbul Boğazı geçişini tamamladı.

WWF uyardı: Dünyayı büyük bir su sıkıntısı bekliyor

Doğal Hayatı Koruma Örgütü (WWF), kaynakların doğru kullanılmaması halinde dünyayı büyük bir su sıkıntısı beklediği konusunda uyardı. Su sorunu yaşayacak kentler arasında İstanbul da bulunuyor.

Kanal İstanbul’un bağlantı yolları için acele kamulaştırma kararı çıktı

Kanal İstanbul’un etrafına kurulacak Yenişehir’in bağlantı yolları için İstanbul’da 5 ilçede yüzlerce parsel için acele kamulaştırma kararı çıktı. CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, "İstanbul’u depreme karşı güçlendirmek yerine kamunun kaynakları yine Kanal İstanbul’a harcanıyor” diye tepki gösterdi.

İzmir’de 6.6 büyüklüğünde deprem oldu

İzmir'de 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Seferhisar açıkları olan deprem İstanbul dahil tüm Marmara'da hissedildi. Buca ve Bayraklı ilçesinde yıkılan binalar olduğu öğrenildi. İlk sarsıntıdan kısa bir süre sonda 4.2 şiddetinde artçı deprem meydana geldi.

ABD’li şirket, Türk gemi sahibine 225 milyon dolarlık dava açtı

ABD Teksas merkezli sondaj şirketi Cox Operating LLC, İstanbul merkezli Ciner Denizcilik'e ait olan Atina isimli Suezmax tankerinin petrol plaformuna çarptığı gerekçesiyle Ciner Şirketler Grubu'na dava açtı.

Kanuni sondaj gemisi, Karadeniz’deki görevine hazırlanıyor

Karadeniz’de görev yapmadan önce hazırlıklar için bir süredir Haydarpaşa Limanı’nda bulunan Kanuni sondaj gemisinde platform söküm çalışmaları başladı. Platform söküm çalışmaları havadan görüntülendi.

İDO ve Gestaş, bazı sefelerini iptal etti

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ve Gökçeada feribot seferlerinin bazıları olumsuz hava koşulları nedeniyle gerçekleştirilemeyecek.

İstanbul'da yağışlar işe yaramadı, barajlar hala boş!

İstanbul'a içme suyu sağlayan barajlar alarm vermeye devam ediyor. Kurak geçen yaz aylarının ardından beklenen sonbahar yağmurlarının gelmemesi nedeniyle barajlardaki su seviyesi hızla azalıyor. İstanbul'un barajlarındaki doluluk seviyesi son 15 günde yüzde 35,36 dan 32,03'e kadar geriledi.

BUDO, bazı seferlerini iptal etti

BUDO, Bursa-İstanbul seferlerinden bazılarını olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal etti.

Sondaj çalışmalarını tamamlayan Fatih gemisi, Filyos'a demirledi

Karadeniz’de sondaj faaliyeti gerçekleştirmek için geçen Mayıs ayında İstanbul'dan Karadeniz'e açılan Fatih Sondaj Gemisi Tuna-1 kuyusunda sondaj faaliyetlerine son verip Zonguldak’a geldi.

Petrol Ofisi, İDO’nun yakıt tedarikçisi oldu

Türkiye akaryakıt ve madeni yağlar sektörlerinin lideri Petrol Ofisi ile dünyanın en büyük araç ve deniz yolcu taşımacılığı şirketi İDO, önemli bir anlaşmaya imza attı. Petrol Ofisi, deniz yakıtlarındaki markası PO Marine ile, 51 gemisi ile yılda 35 milyondan fazla yolcu, 11 milyonun üzerinde araç taşıyan İDO’nun yakıt tedarikçisi oldu.