Istanbul Haberleri

Istanbul Haberleri

Yavuz Dinar, İstanbul Yelken Kulübü’nün yeni başkanı oldu

70 yıllık tarihi boyunca çok sayıda sporcu yetiştiren İstanbul Yelken Kulübü’nün Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Oylama sonucu seçilen Yavuz Dinar ve yönetimi, 2022-2024 yılları arasında görev yapacak.

İstanbul sahilleri müsilajdan arındırıldı

İstanbul sahillerinde deniz yüzeyindeki müsilaj etkisini kaybetti. Denizin derinliklerinde devam eden müsilajı ise ortadan kaldırmak amacıyla yürütülen çalışmalar devam ediyor. Eski görünümüne kavuşan Caddebostan ve Kartal Sahili’nin son hali ise havadan görüntülendi.

İstanbul'un en eski antik liman kenti gün yüzüne çıktı

İstanbul Avcılar'da Firüzköy Yarımadası'nda bulunan antik liman kentindeki kazı çalışmalarında 4 bin yıllık eşyalara ve 110 metrelik bir liman yoluna ulaşıldı. Mücahit Topçu ve Caner Emre Kınacı kazı alanına girdi, İstanbul'un en eski antik liman kentini görüntüledi.

Sarıyer sahilinde 4 ton midye ele geçirildi

Sarıyer'de denetim yapan İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, sahilde yasa dışı yollarla avlanmış 4 ton canlı midye ele geçirdi.

Deniz otobüsünde uyuyan kadını taciz eden sabıkalı sapık yakalandı

İstanbul'dan Bursa'ya giden deniz otobüsünde, yanına oturan kadını uyurken taciz eden Yusuf Yıldırım yolcular tarafından derdest edildi. Deniz otobüsünün rotası değiştirildi, tacizle suçlanan adam Armutlu iskelesinde bekleyen polislere teslim edildi. 'Çocuğa istismar' suçlamasıyla aranan 50 yaşındaki Yıldırım tutuklanarak cezaevine kondu.

164 yıllık Ahırkapı Feneri restore ediliyor

164 yıldır İstanbul Boğazı’ndaki gemilere rehberlik eden tarihi Ahırkapı Feneri restore edilerek eski doğal görüntüsüne kavuşturuluyor. Restorasyonunun 2022 yılı mart ayında tamamlanması hedeflenen fener, tarihi yarımada ve İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasıyla havadan görüntülendi.

Türkiye'de üretilen ilk Section 50, Gölcük Tersane Komutanlığı’na teslim edildi

Denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısımın (Section 50) ilk kez Türkiye’de Gürdesan Tersanesi’nde yerli ve milli olanaklarla üretilerek Gölcük Tersane Komutanlığı’na teslim edildiği öğrenildi.

İstanbul’da 25 ton balığa el konuldu

İstanbul'da deniz av sezonunun açılmasıyla balık boylarına yönelik denetimler de sıklaştı. Av sezonu açıldığı günden bu yana yapılan denetimlerde boy yasağına uymayan yaklaşık 25 ton civarında su ürününe el konulduğu açıklandı.

Marmara Boat Show kapılarını açmaya hazırlanıyor

Marmara Boat Show Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları ve Kamp & Karavan ve Doğa Sporları Fuarı, Anadolu Expo Fuarcılık tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği izni ile 18 - 26 Eylül 2021 tarihlerinde MarinTurk İstanbul City Port ev sahipliğinde deniz üzerinde yapılacak.

Kartal açıklarında sürüklenen tekne kurtarıldı

Kartal açıklarında içerisinde 8 kişi bulunan ve makine arızası nedeniyle sürüklenen tekne, KEGM-3 botu tarafından yedeklenerek Pendik Marina’ya yanaştırıldı.

İstanbul’da vapur seferleri, yarın 2 saat yapılamayacak

İstanbul'da yarın yapılacak Boğaziçi Triatlon Yüzme Yarışı nedeniyle sabah Boğaz hattında vapur seferleri yapılmayacak.

DUNE 2 isimli gemi, İstanbul Boğazı’nda arızalandı

İzmir'den Rusya'ya seyir halindeyken İstanbul Boğazı Kandilli önlerinde makine arızası yapan DUNE 2 isimli gemi, Kıyı Emniyeti ekiplerince kurtarılarak Büyükdere'ye demirletildi.

Gürpınar Su Ürünleri Hali’nde 8 ton balığa el konuldu

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Gürpınar Su Ürünleri Hali’ndeki denetimlerinde bir gecede boy yasağına uymadığı gerekçesiyle 8 ton 795 kilo balığa el koydu. 9 kişi hakkında tutanak tutularak toplamda 70 bin 780 TL cezai işlem uygulandı.

İstanbul’da midye avcılığı denetimleri sürdürüyor

İstanbul İl Tarım Müdürlüğü, midye avcılığı ile ilgili denetimleri aralıksız sürdürüyor. Midye avcılığına izin verilen bölgelerde dalgıç eşliğinde alınan numuneler, her hafta laboratuvarlarda analiz ediliyor.

Gürpınar Su Ürünleri Hali'nde denetimler sıklaştı

Su Ürünleri Av Sezonun açılmasıyla beraber Beylikdüzü’nde bulunan Gürpınar Su Ürünleri Hali'nde yapılan ortak denetimlerde boy yasağına aykırı avlanılan yaklaşık 7 ton civarında küçük boyda İstavrit balığına el konuldu. 5 kişiye yaklaşık olarak toplam 24 bin TL ceza kesildi.

İstanbul Boğazı’nda balıkçı ağına takılan deniz mayını imha edildi

İstanbul Boğazı’nda bir balıkçı teknesinin ağına takılan deniz mayınının Sualtı Savunma Timi tarafından incelenerek imha edildiği öğrenildi.

6. Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası şampiyonu Eker takımı oldu

6. Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası, Fenerbahçe-Caddebostan-Adalar parkurunda gerçekleştirildi. Kıran kırana bir mücadeleye sahne olan yarışta bu yıl birincilik kupasının sahibi Eker takımı olurken ikinci Pfizer ve üçüncü ise Burgan Bank takımı oldu.

İDO ve BUDO'nun bazı seferleri iptal edildi

Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) ve İstanbul Deniz Otobüsleri’nin (İDO) bazı seferleri, elverişsiz hava şartları nedeniyle iptal edildi.

‘Deniz Taksi’nin test sürüşleri başarıyla tamamlandı

Rengine İstanbullular’ın karar verdiği, inşasına Şehir Hatları’nın 170. kuruluş yıldönümünde Haliç Tersanesi’nde başlanan 50 adet ‘Deniz Taksi’den ilkinin test sürüşleri başarıyla tamamlandı.

HAPPY WOLF isimli gemi, İstanbul Boğazı'nda arızalandı

Tuzla’dan Ukrayna’ya seyir halindeyken Rumeli açıklarında arızalanan HAPPY WOLF isimli gemi, kurtarılarak İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri koordinasyonunda KURTARMA-14 römorkörü eşliğinde Türkeli Demir Sahası’na demirletildi.

Günlük ve saatlik tekne kiralama hizmeti başladı

Tekne kiralama firması sahibi Baran Yıldırım, “Yeni hizmetimize özel olarak oluşturduğumuz 400 teknelik portföy ile İstanbul dahil tüm lokasyonlarda günlük ve saatlik tekne kiralama hizmeti veriyoruz” dedi.

Global Yatırım Holding, İstanbul Portföy’deki payını yüzde 66.6’ya yükseltti

Global Yatırım Holding (GYH), SPK iznini müteakiben, Türkiye’nin en büyük yerli ve bağımsız portföy yönetim şirketi İstanbul Portföy’ün yüzde 40 hissesini satın alma opsiyonunu kullandı. Opsiyonun kullanılması ile birlikte GYH’nin şirketteki payı yüzde 66,6’ya yükseldi.

İstanbul Boğazı'nda balıkçı ağına mayın takıldı

Avlanma yasağının bitmesiyle sefere çıkan balıkçıların ağına İstanbul Boğazı'nda patlamış mayın takıldı. İncelemenin ardından mayın kamyona yüklenerek götürüldü.

Kumkapı'daki balıkçı tezgahları boş kaldı

Balık sezonu keyifsiz başladı. Deniz suyu sıcaklığının yüksek olmasından dolayı İstanbul’daki balık tezgahları boş kaldı. Balıkçılar, deniz suyu sıcaklığının düşmesi ile beraber vatandaşın etten ve tavuktan daha ucuz balık yiyeceğini söylüyor.

2021 ORC Sportsboat Avrupa Şampiyonası’nın kazananları belli oldu

Bu sene Türkiye'nin ev sahipliğinde ilk kez düzenlenen 2021 ORC Sportsboat Avrupa Şampiyonası, dünyanın dört bir yanından yelken tutkunlarını İstanbul'da buluşturdu.

Marmara Denizi’ni yeraltı arıtma kurtaracak

TBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu’nda İstanbul’da arıtma tesisleri için arazi sıkıntısı yaşandığı tespiti yapılırken “yeraltı tesisleri” ve “tünellerle aktarım” çözüm olarak gündeme geldi.

Sarıyer’de kaçak midye avcılarına ceza yağdı

İstanbul İl Tarım Müdürlüğü ekipleri, Sarıyer sahil şeridinde kaçak midye avcılığına yönelik denetim yaptı. Denetimde 1 ruhsatlı tekneye ve 3 şahsa toplam 11 bin 885 TL cezai işlem uygulanırken ele geçirilen 1 ton midye ise denize bırakıldı. 1 araca ise, özel olarak monte edilen kompresör ve ekipmanlar olduğu görüldü.

İstanbul Boğazı, 29 Ağustos’ta deniz trafiğine kapatılacak

İstanbul Boğazı’nın İstanbul Kıtalararası Yelken Yarışları nedeniyle 29 Ağustos Pazar günü 10:00-17:00 saatleri arasında ulusal ve uluslararası deniz trafiğine kapatılacağı bildirildi.

MY EFEKAN 1 isimli gemi, İstanbul Boğazı girişinde arızalandı

Kocaeli’den Romanya’ya seyir halindeyken İstanbul Boğazı girişinde makine arızası yaşayan 90 metre uzunluğundaki MY EFEKAN 1 isimli geminin VTS ve kılavuz kaptan koordinesinde Kıyı Emniyeti’ne ait KURTARMA-12 römorkörü ile yedeklenerek Ahırkapı’ya demirletildiği öğrenildi.

İstanbullu balıkçılar, ‘Vira bismillah’ demek için gün sayıyor

Denizlerde av yasağının 1 Eylül'de sona ermesiyle "vira bismillah" diyecek balıkçılar, yeni sezondan oldukça umutlu. Av yasağı boyunca demirledikleri teknelerinin ve denize bırakacakları ağlarının bakım ve onarımını tamamlayan balıkçılar, 1 Eylül'e sayılı günler kala hazırlıklarına devam ediyor.