Iran Haberleri

Iran Haberleri

İran, Fars Körfezi'nde 'kaçak akaryakıt' taşıyan teknelere el koydu

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Fars Körfezi'nde 15 bin litre kaçak akaryakıt taşıdığı gerekçesiyle 2 adet tekneye el koyduğu bildirildi.

İran’dan Türkiye’ye doğalgaz akışı yeniden başladı

İran, yaptığı açıklamayla 'teknik arıza' nedeniyle Türkiye'ye 10 gün süre boyunca doğalgaz akışı sağlanamayacağını duyurmuştu. İran Petrol Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre, Türkiye'ye doğalgaz akışı yeniden başladı.

Arkas Aegean Link Regatta heyecanı Çeşme’de başlıyor

Türkiye’deki yat yarışlarına büyük bir dinamizim kazandıran Arkas Aegean Link Regatta, bu yıl 17-19 Eylül tarihleri arasında yapılacak. EAYK, Çeşme Marina ve Arkas iş birliğinde düzenlenen yarışlar IRC ve Destek sınıflarında gerçekleştirilecek. 43 teknenin katılacağı yarış, Çeşme parkurunda yelken sporcularının kıyasıya mücadelesine sahne olacak.

Tamer Kıran ve Oral Erdoğan, Aliağa'yı ziyaret etti

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, İMEAK DTO Aliağa Şubesi’ni ziyaret etti.

Türkiye’nin menşe ispatı istemesi, ithalatçıları zor durumda bıraktı

ABD çıkışlı olup ABD menşeli olmayan ürün ithalatında ek mali yükümlülükle karşılaşmamak için ithalatçılardan istenen menşe ibrazı için süre 30 Haziran'da doldu. Üretici ülkelerin geriye dönük belge düzenlemesi nedeniyle şimdi onlarca ithalatçı milyonlarca TL'yi bulan ceza ile karşı karşıya kaldı. Şirketler, karşı dava için harekete geçti.

Japonya’ya verilen gemi siparişlerinde düşüş yaşandı

Japonya, bu yılın Temmuz ayında bir önceki aya göre 60,9 düşüşle 15 adedi yük gemisi, 1 adedi tanker ve 2 adedi genel kargo gemisi olan 18 gemi siparişi aldı. Haziran ayında yeni gemi siparişleri 55 adet olarak kaydedilmişti.

6. Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası şampiyonu Eker takımı oldu

6. Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası, Fenerbahçe-Caddebostan-Adalar parkurunda gerçekleştirildi. Kıran kırana bir mücadeleye sahne olan yarışta bu yıl birincilik kupasının sahibi Eker takımı olurken ikinci Pfizer ve üçüncü ise Burgan Bank takımı oldu.

Rusya, Hazar Denizi'nde tatbikat gerçekleştirecek

Rusya, İran, Kazakistan ve Azerbaycan donanmalarında yer alan roket ve top gemilerinin Hazar Denizi'nde ortak tatbikat gerçekleştirecekleri belirtildi.

Türkiye'de doğalgaz tüketimi yüzde 70 arttı

Türkiye'nin doğalgaz ithalatı haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 104 artarak 4 milyar 65 milyon metreküp oldu. Söz konusu dönemde, Türkiye'de doğal gaz tüketimi de yüzde 70 arttı ve 3 milyar 832 milyon metreküp oldu.

LPG ithalatı, Haziran ayında yüzde 1.5 azaldı

LPG ithalatı, Haziran’da geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1,5 azalarak 248 bin 358 ton seviyesinde kaldı. Bu dönemde, rafinerici ve dağıtıcı lisansı sahiplerince yapılan LPG ihracatı ise yüzde 205,2 artarak 7 bin 124 tona çıktı. İhracat, Lübnan, Marshall Adaları ve Türkiye Serbest Bölgesi'ne yapıldı.

Nevra Eker Güryel, J/70 Dünya Şampiyonası tarihinin ilk Türk kadın dümencisi oldu

Katıldığı uluslararası yarışlarda elde ettiği derecelerle Türk yelkenciliğini gururlandıran ve genç yelkencilerimiz için yeni ufuklar açan Eker Yelken Takımı, J/70 Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden tek takım oldu.

İMEAK DTO, 39. kuruluş yıldönümünü kutluyor

İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, DTO’nun kuruluş yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında “10 bin üyesi, ülke genelinde 9 şube, 15 temsilcilik ve 48 meslek komitesi ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında 365 oda ve borsa arasında Türkiye'nin en büyük odalarından birisi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir” dedi.

Kuzey Star Tersanesi, Rusya’ya 2 adet buzkıran gemi inşa edecek

İstanbul merkezli Kuzey Star Tersanesi’nin Rus devlet şirketi Rosmorport için toplam maliyeti 18.5 milyar ruble (yaklaşık 2.2 milyar TL) olan 2 adet çift yakıtlı buzkıran gemi inşa edeceği ileri sürüldü.

Lazkiye Limanı'nda bir gemide patlama: 2 yaralı

Suriye'nin Lazkiye Limanı'nda İran’a ait bir gemide patlama meydana geldiği belirtildi. 2 kişinin yaralandığı patlama sebebiyle çıkan yangının söndürüldüğü bildirildi.

ABD, Mercer Street saldırısı soruşturmasını tamamladı

ABD ordusu Merkez Komutanlığı (CENTCOM), yaptığı basın açıklamasında Umman açıklarında saldırıya uğrayan Mercer Street isimli gemi soruşturmasının tamamlandığını ve İHA'lar ile yapılan saldırının sorumlusunun İran olduğunu belirtti.

G7 ülkeleri de Mercer Street krizine dahil oldu

G7 ülkeleri, Tanzanya'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne giden İsrailli şirkete ait Mercer Street isimli gemiye Hint Okyanusu'nda düzenlenen saldırının kasıtlı ve hedefe yönelik olduğunu ve tüm delillerin açıkça İran'ı işaret ettiğini duyuruldu.

Alg patlaması, Uluabat Gölü’nü yeşile boyadı

Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki Ramsar Sözleşmesi ile koruma altında olan Uluabat Gölü, alg patlaması nedeniyle yeşile büründü. Sudaki kirliliğin ve sıcaklığın artması nedeniyle alglerin çoğaldığını belirten Doç. Dr. Nurhayat Dalkıran, önlem alınması gerektiğini söyledi.

Mercer Street tankeri krizine NATO da dahil oldu

NATO, İsrailli Zodiac Maritime Denizcilik şirketine ait Mercer Street isimli tankere yapılan saldırıyı kınayarak Tahran yönetimini uluslararası yükümlülüklerine saygı duymaya çağırdı.

İngiltere ve İran arasında Mercer Street krizi büyüyor

İngiltere ve İran, geçen hafta Umman açıklarında Mercer Street isimli tankere yapılan saldırısının ardından yaşanan gerilim nedeniyle birbirinin diplomatlarını çağırdı.

Saldırıya uğrayan Mercer Street gemisi krizi derinleşiyor

İsrail ve İran arasındaki Mercer Street gemisi krizinde tansiyon yükseliyor. ABD ve İngiltere'nin de İran'ı suçlaması üzerine Tahran'dan yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Saeed Khatibzadeh, "İran, ulusal çıkarları ve güvenliğini korumada hiçbir tereddüt göstermeyecek, olası bir maceraya anında karşılık verecektir" dedi.

İngiltere ve ABD, Mercer Street gemisine yapılan saldırıdan İran’ı sorumlu tuttu

İngiltere ve ABD, 30 Temmuz'da Umman kıyılarında İsrail'e ait Mercer Street gemisine düzenlenen ve 2 gemi mürettebatının hayatını kaybettiği saldırıdan İran'ı sorumlu tuttu. İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, "Bu saldırının kasıtlı, hedefli ve İran tarafından uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğuna inanıyoruz" dedi.

İsrail, Mercer Street gemisine yapılan saldırıdan İran’ı sorumlu tuttu

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, İsrail'e ait Mercer Street geminin Umman açıklarında uğradığı saldırının ardından yaptığı açıklamada "İran yalnızca İsrail'in sorunu değil, aynı zamanda hepimize zarar veren bir terör, yıkım ve istikrarsızlığın kaynağıdır. Seyir özgürlüğüne de zarar veren İran terörü karşısında asla sessiz kalmamalıyız" dedi.

Rosatom ve Nornickel, buzkıran temini konusunda ek anlaşma imzaladı

Rosatom ve Nornickel, 2018 işbirliği anlaşmalarını tamamlamak için ek bir anlaşma imzaladı. Ek anlaşma 2030 yılına kadar sürecek ve bu da iki şirket arasındaki stratejik ortaklığın bir kanıtı olacak.

Britanya Savunma Bakanlığı: İsrail'e ait bir ticari gemi Umman açıklarında saldırıya uğradı

İsrail ile İran arasında birbirlerinin ticari gemilerine sabotaj ve saldırılarla adı konulmamış bir deniz savaşı yaşanırken, bu kez Britanya Savunma Bakanlığı, İsrail'e ait bir ticari geminin Umman açıklarında saldırıya uğradığını duyurdu.

Türk Loydu Vakfı 65. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi

Türk Loydu Vakfı 65. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Piri Reis Üniversitesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Genel Kurul sonunda değerlendirmelerde bulunan İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Türk Loydu’nun ülkenin en kıymetli kurumlarından birisi olduğuna vurgu yaptı.

İran, yeni petrol ve sıvı yük limanı Cask’ın açılışını gerçekleştirdi

İran, bölgesel gerginliklerin odağındaki Hürmüz Boğazı’ndan bağımsız yeni bir petrol ve sıvı yük limanı açtı. Umman Körfezi’ndeki Cask Limanı, İran’a yeni bir manevra alanı kazandıracak.

Sefine Tersanesi, Rusya'ya buzkıran gemisi inşa edecek

Sefine Tersanesi’nin Rosmorreçflot’un 18 MW kapasiteli bir buzkıran gemisi inşa edilmesi amacıyla açtığı ihaleye fiyat veren tek kurum olduğu açıklandı.

Süveyş Kanalı tarihinin en yüksek gelirini elde etti

Mısır'daki Süveyş Kanalının bu mali yılda tarihinin en yüksek yıllık gelirini elde ettiği açıklandı. Süveyş Kanal İdaresi Başkanı Usame Rabi, Haziran ayında son bulan mali yıla ait gelirin 5.84 milyar dolar olduğunu söyledi.

İstanbul'un plajları sporla hareketleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yaz da İstanbulluları plajlarda sporla buluşturuyor. 5 Haziran'dan itibaren haftanın beş günü farklı spor plajları düzenleniyor. 9 plajda, 6 branşta yapılacak etkinlikler. 11 plajda devam edecek.

İran, Hazar Denizi'nde tatbikat gerçekleştirdi

İran, Hazar Denizi'nde Sürdürülebilir Güvenlik 1400 Tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikatta, savunma ve saldırı senaryolarının simüle edilerek füze rampaları ve elektronik savaş sistemlerinin test edildiği kaydedildi.