Etiketler

Asyaport, Avrupa’ya her gün gemi gönderen ilk liman oldu

Demiryoluyla Avrupa'ya ilk ihracat ve ilk transit seferinin ardından Asyaport, MSC'nin Himalaya servisinin rotasına girerek Avrupa'ya hafta içi her gün gemi gönderen ilk liman oldu.

Kocaeli, 2020'yi 12.2 milyar dolarlık ihracatla kapattı

Türk sanayisinin merkez üssü Kocaeli, geçen yıl 184 ülke ve bölgeye 12,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Konteyner gecikmeleri Çin'in ihracatını daraltıyor

Çin’in koronavirüs salgınında ekonomik olarak toparlansa da nakliye konteynırlarındaki küresel kıtlık nedeniyle kargo maliyetleri rekor seviyelere çıktı ve Çinli üreticiler hızla toparlanan telebi karşılamakta zorlanıyor.

İstanbul ihracatçıları, 11 ayda 7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

GYHİB, yılın ilk 11 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 27,5 ihracat artışı sağlayarak yaklaşık 1 milyar 187 milyon dolar tutarında ihracat yaptı. Birlik kasım ayında ise, önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 37,7 oranında artış ile 223 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi.

İran'dan Venezuela'ya bugüne kadarki en büyük tanker filosu yola çıktı

İran, ABD'nin sert yaptırımlar uyguladığı Venezuela'ya bugüne kadar görülmüş en büyük tanker filosunu gönderiyor.

GYHİB, yılın ilk 11 ayında 1 milyar 187 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi

Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB), yılın 11 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde 27,5 oranında artışla yaklaşık 1 milyar 187 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi. Sektör, yılın ilk 11 ayında Türkiye’nin ihracatını en yüksek oranlı arttıran sektörü oldu.

Venezuela ABD yaptırımlarını deldi, Çin'e petrol ihraç etmeye başladı

Venezuela’dan ABD yaptırımlarına karşı flaş bir hamle geldi. Venezuela’nın ABD'nin yaptırımlarına rağmen Çin'e doğrudan petrol ihracatına tekrar başladığı öğrenildi.

Türkiye'nin ilk deniz füzesi Atmaca’da seri üretime geçildi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye’nin ilk milli hava-hava füzesi Göktuğ’da uçak üzeri testlere, ilk milli deniz füzemiz Atmaca’da seri üretim sürecine başlanmıştır. Mini akıllı mühimmatlarımız ile güdüm kitlerimizin üretim, teslimat ve ihracatları sürmektedir” dedi.

Mersin’in ihracatı 2 milyar 200 milyon dolara ulaştı

MTSO Başkanı Kızıltan, Mersin ihracatının 3’üncü çeyrekte yüzde 4 artışla 2 milyar 200 milyon dolara ulaştığını belirtti. Kızıltan, “Türkiye genelinde yüzde 2’lik bir payla en çok vergi veren 5’inci kentiz. Mersin Türkiye’nin en büyük ilk 5 ekonomisi içindedir” dedi.

DFDS ve KAGİDER’in ‘Kadın İçin Taşıyoruz’ projesine 108 kadın girişimci başvurdu

DFDS Akdeniz İş Birimi’nin KAGİDER ile birlikte başlattığı “Kadın için Taşıyoruz” projesine başvurular sonuçlandı. DFDS proje kapsamında belirlenen 50 kadın girişimcinin ihracat ürünlerine 1 yıl süreyle ücretsiz taşımacılık desteği verecek.

Safiport Derince’den Avrupa’ya 'express' servis başladı

Türkiye'nin önde gelen limanlarından Safiport Derince ile İtalya Trieste arasında 'MSC Express' servisi başlatıldı. MSC Express servis ile ithalat ve ihracat yükleri, Avrupa’nın 9 ülkesine kapı teslim olarak gerçekleştiriliyor.

Üretici balığını 'Türk somonu' ismi ile ihraç etmek istiyor

Su ürünleri ihracatında nasıl diğer ülkeler kendi balıklarını "Norveç somonu", "Şili somonu", "Peru somonu" diye pazarlıyorsa bizim üreticimiz de balıklarını "Türk somonu" ismiyle pazarlamak istiyor.

Lojistik çilesine navlun yükü de eklendi

Sınır kapılarında yaşanan problemler nedeniyle malı günlerce bekleyen ihracatçının navlun maliyeti de arttı. Araçlar talebe yetişemedi, sadece son birkaç haftada karayolu navlunu ’den fazla arttı.

Trabzonlu kültür balığı yetiştiricileri destek bekliyor

Trabzon İç Su Ürünleri Yetiştiricileri Birlik Başkanı İlker Yıldırım, "Geçen yıla göre ihracatımızda miktar bazında yüzde 45, döviz girdisi olarak ise yüzde 47’lik bir artış gerçekleşti” dedi.

Trabzon'dan 8 ayda 676,8 milyon dolarlık ihracat yapıldı

Trabzon'dan yılın Ocak-Ağustos döneminde 676 milyon 776 bin 417 dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Kovid-19'a rağmen yılın 9 ayında ABD ve Rusya'ya ihracat arttı

Türkiye'nin Ocak-Eylül 2019'da 5 milyar 826 milyon 797 bin dolar olan ABD'ye ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 5,4 artarak 6 milyar 138 milyon 749 bin dolara yükseldi.

GYHİB, yılın ilk üç çeyreğinde 922 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile 2020 yılının ilk üç çeyreğinde 5 milyar 550 milyon dolar tutarında ihracat yaparak geçen yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde 4 ihracat artışı yakaladı.

İhracatta Cumhuriyet tarihinin Eylül ayı rekoru kırıldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Eylül ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Türkiye’nin ihracatı 2020 yılının Eylül ayında 16 milyar 13 milyon dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek Eylül ayı ihracat rakamı oldu. Aynı zamanda aylık bazda 2020 yılının en yüksek ihracat rakamına ulaşıldı.

Dış ticaret açığı, Ağustos ayında yüzde 168 arttı

Türkiye'nin ihracatı Ağustos ayında yüzde 5,7 azalırken ithalat yüzde 20 artış kaydetti. Böylece, dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık 2,5 katı çıkarak 2 milyar 341 milyon dolardan, 6 milyar 278 milyon dolara yükseldi.

Milas-Bodrum Havalimanı'ndan balık ihracatı yapılması planlanıyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Milas-Bodrum Havalimanı Başmüdürlüğü'nden gelen davet üzerine balık işletmelerinin temsilcilerinin katıldığı toplantı düzenlendi. Toplantıda hava yolu ile balık ihracatı görüşüldü.

Gemi ve yat ihracatçısına Eximbank’tan beklenen müjde geldi

Gemi, yat ve ekipmanlarını ihraç eden firmalar, iş avansı karşılığında yurt dışına vermeleri gereken teminat mektuplarını bundan böyle Eximbank’tan da tedarik edebilecek. Cem Seven, finansman sorunu konusunda önemli bir adım atıldığını vurguladı.

Kocaeli limanlarından 6 milyon 143 bin 163 ton yük elleçlendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 2020 yılı Ağustos ayında Kocaeli limanlarında toplam 6 milyon 143 bin 163 ton yük elleçlemesi gerçekleştirdiğini ifade etti

Irak'ın petrol ihracatı Ağustos ayında yüzde 6 düştü

Ham petrol üretimini azaltma kararı kapsamında Irak'ın petrol ihracatı Temmuz ayına oranla Ağustos ayında günlük 166 bin varil azalışla yüzde 6 oranında düştü.

Giresun Limanı bölge ihracatının yükünü sırtlıyor

Son yıllarda yükselişini sürdüren Giresun Limanı, başta Amerika, Avrupa ve Karadeniz ülkeleri olmak üzere bir çok ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. İhracat ağırlıklı çalışan Giresun Limanı’nın 2020 yılı bitiminde 1 milyon ton üzerinde yük hacmine ulaşılması bekleniyor.

İhracat iklimi endeksi Ağustos’ta 52.4'e geriledi

Türkiye ihracat iklimi endeksi Ağustos'ta 52.4'e gerilese de güçlü iyileşmenin sürdüğü sinyalini verdi.

Doğu Karadeniz’de ihracat pandemiye rağmen arttı

Doğu Karadeniz Bölgesi’nden 2020 yılının 8 aylık döneminde 833 milyon 375 bin 757 dolar tutarında ihracat gerçekleştiği, gerçekleşen ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında artış gösterdiği bildirildi.

Antalya, Ortadoğu ve Avrupa’nın yat üretim ve onarım merkezi olacak

Antalya Serbest Bölgesi, 14 milyon dolar değerindeki yeni yatırımların tamamlanmasıyla Ortadoğu, Avrupa ve Akdeniz’in yat üretim, bakım ve onarım merkezi olacak. Bölgenin tam kapasite çalıştığında sadece Avrupa’ya yılda 600-700 milyon dolarlık ihracat yapabileceği belirtiliyor.

Dış ticaret, Temmuz ayında 2.7 milyar dolar açık verdi

Temmuz ayında Türkiye ekonomisinin ihracatı, 15,12 milyar dolar; ithalatı ise 17,9 milyar dolar oldu. Böylece geçen ay dış ticaret dengesi 2,7 milyar dolar açık vermiş oldu.

İhracat bedellerinde banka yükümlülüğü kaldırıldı

İhracat bedellerinin yurda getirilmesinde ödeme yöntemlerinden biri olan "Banka Ödeme Yükümlülüğü" uygulamadan kaldırıldı.

Karadeniz Bölgesi'nin en çok ihracat gerçekleştiren ili Trabzon oldu

Trabzon, yılın 7 aylık döneminde gerçekleştirilen ihracatta yüzde 25'lik dilimle Karadeniz illeri içinde ilk sırada yer aldı.