Etiketler

Savaş gemisinin görüntülediği ‘UFO’lar araştırılıyor

Pentagon, ABD Donanması’na ait bir savaş gemisinin üzerinde uçan gizemli nesnelere ait videodan haberdar olduklarını ve konunun detaylı bir şekilde incelendiğini doğruladı.

Deniz haydutları, Singapur Boğazı'nda gemilere saldırdı

Deniz haydutlarının (korsan) geçen hafta Singapur Boğazı'nda 4 günlük bir süreçte 3 ayrı gemiye saldırdığı öğrenildi. Korsanların bir denizciyi yaraladığı ve bir başka gemiden ise motor yedek parçaları çaldığı belirtildi.

TCG Alemdar arama kurtarma gemisi, düşen uçağın enkazı için Foça'ya ulaştı

İzmir'in Foça ilçesinde düşen KT-1 tipi eğitim uçağının enkazını bulabilmek için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı TCG Alemdar adlı arama-kurtarma gemisi bölgeye ulaştı.

Kızıldeniz’de İran gemisine saldırı

Suudi Arabistan'a ait Dubai merkezli Al Arabiya kanalı, Kızıldeniz'de İran gemisinin saldırıya uğradığını iddia etti.

MSC TINA isimli konteyner gemisi, Marport Limanı’nda iskeleye bindirdi

MSC TINA isimli konteyner gemisinin Ambarlı Marport Batı Limanı’na yanaşırken ağır şekilde hasar aldığı öğrenildi. Kazada geminin iskele tarafında 110 metre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde büyük bir yırtılan meydan geldiği bildirildi.

Ever Given gemisi yüzdürüldü, Süveyş Kanalı kısmen açıldı

Süveyş Kanalı'nda sıkışan Evergreen şirketine ait Ever Given adlı mega konteyner gemisini yeniden yüzdürme çalışmaları başarılı oldu. Gemi, 7 günlük çalışmalar sonucu yüzdürülebildi. Çalışmaların ardından gemi yüzdürülürken diğer gemilerin geçişi için alan açıldı. Süveyş'te trafik sınırlı da olsa yeniden açılmış oldu.

Türkiye, Akdeniz'de ticaret gemilerinin aranmasına izin vermedi

Doğu Akdeniz'de Almanya ile yaşanılan gemi baskını krizinin ardından Şubat ayında Libya'ya giden iki Türk ticaret gemisinde arama yapılmak istendiği ancak Ankara'nın izin vermediği bildirildi.

Tamer Kıran: Yeni yakıtlara geçiş artık kaçınılmaz

Gemi Brokerleri Derneği’nin Instagram canlı yayınına konuk olan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, yeni yakıtlara geçişin artık kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Asyaport, Avrupa’ya her gün gemi gönderen ilk liman oldu

Demiryoluyla Avrupa'ya ilk ihracat ve ilk transit seferinin ardından Asyaport, MSC'nin Himalaya servisinin rotasına girerek Avrupa'ya hafta içi her gün gemi gönderen ilk liman oldu.

Cezayir'den yola çıkan LNG Gemisi Türkiye'ye ulaştı

27 Şubat'ta Arzew Limanı'ndan yola çıkan "Berge Arzew" isimli sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) gemisi Türkiye'ye ulaşarak Marmara Ereğlisi LNG Terminali'ne yanaştı.

Kerç Boğazı'nda mürettebatı zehirlenen April isimli gemi kıyıya çekilecek

Rusya'da Kerç Boğazı açıklarında 5 Türk mürettebatın zehirlenip bir denizcinin hayatını kaybettiği Panama bandıralı April isimli geminin kıyıya çekilmesi için anlaşma imzalandığı açıklandı.

'Christophe de Margerie' isimli Rus gemisi, tarihte ilk kez kışın Kuzey Buz Denizi'ni geçti

Rusya’dan Çin’e sıvılaştırılmış doğalgaz taşıyan bir gemi tarihte ilk kez kış mevsimi ortasında Kuzey Buz Denizi’nden geçmeyi başardı.

Zeytinburnu'nda karaya oturan gemiden yakıt sızmaya başladı

Zeytinburnu’nda sürüklenerek karaya oturan 108 metrelik Comoros bayraklı "STREAMLINE" isimli gemi, 27 gündür kurtarılmayı bekliyor. Geminin havadan drone ile çekilen görüntülerde yan taraflarından yakıt sızıntıları olduğu görüldü.

Çanakkale Boğazı dev gemilerin geçişi nedeniyle trafiğe kapandı

Çanakkale Boğazı, 300 metre üzerindeki dev konteyner gemilerinin geçişi nedeniyle tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı.

Yunan savaş uçakları, TCG Çeşme gemisini chaff fişeği atarak taciz etti

Yunanistan Hava Kuvvetleri'ne ait 4 adet F-16 savaş uçağının Ege Denizi'nde incelemelerde bulunan TCG Çeşme isimli Türk araştırma gemisine taciz hamleleri yaptığı açıklandı.

FETÖ’den tutuklanan Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’nun gemilerinde 150 işçi mahsur kaldı

FETÖ üyeliği suçlamasıyla 17 Mart 2020’de tutuklanan Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’nun sahibi olduğu Palmali Holding’e ait 12 gemide yaklaşık 150 işçinin mahsur kaldığı, işçilerin ödenmeyen ücretlerinin 3,2 milyon doları aştığı belirtildi.

Zeytinburnu'nda karaya oturan geminin açık artırma ile satışı ve sökümü yapılacak

İstanbul Liman Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde Zeytinburnu'nda karaya oturan STREAMLINE isimli geminin açık artırma ile satışı ve sökümü yapılacağını duyurdu. İhalenin 5 Mart'ta açık arttırma usulü şeklinde olacağı belirtildi.

Japonya, Ogasawara adaları etrafına karakol gemisi konuşlandıracak

Japonya, Çin’in tehdit oluşturan faaliyetleri sebebiyle ülkenin en güneyindeki Ogasawara adalarına karakol gemisi konuşlandıracak.

Türkali-2 kuyusunda 3 bin metre derinliğe ulaşıldı

Fatih sondaj gemisi, Karadeniz'deki yeni sondaj lokasyonu olan Türkali-2 kuyusunda 3 bin 50 metre derinliğe ulaştı.

Nijerya'da serbest bırakılan 15 Türk denizci Türkiye’ye geldi

Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan "Mozart" gemisinden kaçırılarak rehin tutulan ve 21 gün sonra özgürlüklerine kavuşan 15 Türk denizci Türkiye'ye geldi. İstanbul Havalimanı VIP Salonu'nda aileleri ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından karşılanan denizciler, büyük mutluluk yaşadı.

Samsung Heavy Industries, yük gemileri için uzaktan kontrol sistemini tanıtacak

Samsung Heavy Industries Co. Tarafından yapılan açıklamada, Ağustos ayında uzaktan otonom navigasyon sistemiyle büyük bir geminin manevralarını otonom olarak uzaktan yönlendireceğini açıklandı.

GALLIPOLI SEAWAYS isimli gemiye ait deniz olayına ilişkin bilgilendirme

Çanakkale Boğazı'ndan geçip İtalya'nın Trieste Limanı'na gitmekte olan 193 metre uzunluğundaki 'Gallipoli Seaways' isimli Ro-Ro gemisinde yangın çıktı. Kaptanın telsiz ile yardım talebinde bulunması üzerine bölgeye römorkörler sevk edildi.

Zeytinburnu'nda karaya oturan gemi yan yattı

Zeytinburnu'nda sürüklenerek karaya oturan 108 metrelik Comoros bayraklı geminin sol kısmı etkili olan kuvvetli fırtına nedeniyle yan yatarak sular içinde kaldı. Geminin kurtarılması için çalışmalar devam ediyor.

Japonya’da denizaltı ve gemi çatıştı: 3 yaralı

Japonya açıklarında su yüzeyine çıkan bir denizaltı ile ticari geminin çatıştığı öğrenildi. Aşizuri Burnu'nda meydana gelen kazada Japon denizaltısındaki üç askerin yaralandığını bildirildi.

Kanuni Sondaj Gemisi, Mart sonunda çalışmalara başlayacak

Karadeniz'deki doğalgaz rezervinin keşfi amacıyla sürdürülen çalışmalarda Türkali-2 kuyusundaki sondaj derinliği 2 bin 800 metreye ulaştı. Fatih Sondaj Gemisi'nin sondajını tamamladığı Sakarya Gaz Sahası'ndaki 10 kuyunun tamamlama ve test işlemleri Kanuni Sondaj Gemisi ile birlikte ikmal edilecek.

Gemilerinde terk edilen 19 denizci açlık grevine başladı

1982 yılında inşa edilmiş Ula isimli geminin Hintli, Türk, Azerbaycanlı ve Bangladeşli mürettebatı olan 19 denizci, Kuveyt’in Shuaiba Limanı’nda terk edilmelerini protesto etmek ve maaşlarını alabilmek için açlık grevine başladı.

Foça’da çevre faciası yaratan ‘Harrier’ isimli gemiye dava açıldı

Foça sahillerinde denize döktüğü petrol artıkları çevre kirliliğine neden olan ‘Harrier’ adlı gemi hakkında açılan savcılık soruşturması tamamlandı. Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gemi donatanı ve kaptanı hakkında Aliağa 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açıldı.

MSC Aries gemisi, Pasifik Okyanusu'nda 41 konteyner kaybetti

Los Angeles Long Beach'ten Çin Ningbo'ya seyreden Portekiz bayraklı 'MSC Aries' isimli konteyner gemisinin Pasifik Okyanusu'nda 41 konteyner kaybettiği açıklandı.

ABD, USS Nimitz uçak gemisini Ortadoğu'dan çekti

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, İran ile yaşanan gerilimlerden dolayı yaklaşık 9 aydır Ortadoğu'da bulunan ABD Donanması’na bağlı USS Nimitz Uçak gemisinin Hint-Pasifik Kuvvetleri’nin (INDO-PACOM) operasyon bölgesine sevk edildiğini açıkladı.

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, Antalya açıklarına demir attı

Akdeniz'de arama çalışmalarına devam eden sismik araştırma gemisi Oruç Reis, Antalya açıklarında demirledi.