Enerji Haberleri

Enerji Haberleri

Enel ve Fincantieri, yeşil hidrojen anlaşması imzaladı

İtalyan enerji şirketi Enel ve İtalyan gemi yapım şirketi Fincantieri, limanlarda ve uzun menzilli deniz taşımacılığında yeşil hidrojen kullanımı için işbirliği yapacak.

Fukuşima Dai-içi nükleer santralini uluslararası heyet denetleyecek

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Fukuşima Dai-içi nükleer santralindeki radyoaktif özellikli atık suyun denize boşaltılması planını denetlemek için Aralık ayında heyet gönderecek.

Küresel deniz üstü rüzgar kurulu gücü artıyor

Kurulu deniz üstü rüzgar gücü 2020 sonunda 6,1 gigavat artışla 35,5 gigavata yükseldi. Küresel elektrik üretiminin yüzde 5'i deniz üstü rüzgar santrallerinden karşılandı.

İngiltere, ABD ve Avustralya, Çin'e karşı güvenlik anlaşmasına vardı

İngiltere, ABD ve Avustralya, nükleer enerjili denizaltı teknik bilgisi dahil olmak üzere savunma alanında ileri teknolojilerin paylaşılacağı özel bir güvenlik anlaşmasına vardı.

Fatih gemisi, Sakarya Gaz Sahası'ndaki Türkali-5'te sondaja başladı

Fatih gemisinin Karadeniz'de bulunan Sakarya Gaz Sahası'ndaki yeni tespit kuyusu Türkali-5'te sondaja başladığı bildirildi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Fatih Sondaj Gemisi, Sakarya Gaz Sahası'ndaki yeni tespit kuyusu Türkali-5'te." ifadesine yer verildi.

Çin’de devlet rafinerileri üretim kapasitelerini artırdı

Çin devletine ait 4 rafineride üretim kapasitesi Ağustos’ta yüzde 84’e çıkarak 19 ayın zirvesine yükseldi.

Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı’nın inşası tamamlandı

Rus gazının Kuzey Avrupa üzerinden Almanya’ya taşınması projesi olan Kuzey Akım 2 Boru Hattı’nın inşasının tamamlandığı açıklandı.

Akkuyu NGS'nin iç koruma kabuğunun ikinci katmanı kuruldu

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) ikinci güç ünitesinin reaktör binasına iç koruma kabuğunun (İKK) ikinci katmanı kuruldu. Nükleer güç santralinin güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan ve reaktör binasının korunmasını sağlayan İKK, boru ve polar vinç girişleri için destek görevi görüyor.

Türkiye, LNG ikmal merkezi olacak

Boru Hatları ile Petrol Taşıma, Arkas Holding iştiraki Arkas Petrol ve Japonya’dan Sumitomo Corporation arasında imzalanan anlaşma sayesinde Türkiye, Doğu Akdeniz’in LNG yakıt ikmal merkezi olacak.

Samandağ sahilinde petrol sızıntısı temizliği sürüyor

Suriye'deki enerji santralinden yayılan ve Hatay'ın Samandağ sahiline ulaşan petrol atıklarını temizleme çalışmaları, yeniden başladı.

Irak Fransız enerji tekeli Total ile 27 milyar dolarlık anlaşma imzaladı

Irak Petrol Bakanı İhsan Abdülcabbar yaptığı açıklamada anlaşma kapsamında Total'in ülkenin güneyinde 4 dev enerji projelerini inşa edeceğini söyledi.

Cezayir, İspanya’ya gaz ihracında Fas’ı devre dışı bırakacak

Cezayir, İspanya'ya doğal gaz ihracatında Fas'tan geçen boru hattını devre dışı bırakmayı değerlendiriyor.

Sinopec, LNG depolama kapasitesini artırdı

Sinopec, Çin'in Shandong kentindeki terminalinde inşasını tamamladığı 2 yeni tank ile LNG depolama kapasitesini 320 bin metreküp artırdı.

Türkiye'de doğalgaz tüketimi yüzde 70 arttı

Türkiye'nin doğalgaz ithalatı haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 104 artarak 4 milyar 65 milyon metreküp oldu. Söz konusu dönemde, Türkiye'de doğal gaz tüketimi de yüzde 70 arttı ve 3 milyar 832 milyon metreküp oldu.

Samandağ sahillerine petrol sızıntısı vurdu

Suriye'de bir enerji santralinden yayılan petrol sızıntısı Akdeniz kıyısındaki ülkeleri tehdit ederken Hatay’da Samandağ sahiline vuran petrol olduğu tahmin edilen atığın nereden geldiği araştırılıyor.

LPG ithalatı, Haziran ayında yüzde 1.5 azaldı

LPG ithalatı, Haziran’da geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1,5 azalarak 248 bin 358 ton seviyesinde kaldı. Bu dönemde, rafinerici ve dağıtıcı lisansı sahiplerince yapılan LPG ihracatı ise yüzde 205,2 artarak 7 bin 124 tona çıktı. İhracat, Lübnan, Marshall Adaları ve Türkiye Serbest Bölgesi'ne yapıldı.

Petrol platformları fırtına sebebiyle boşaltıldı

ABD'nin ham petrol üretiminin yüzde 17'sini gerçekleştiren Meksika Körfezi'nde bulunan platformlar yaklaşan fırtına sebebiyle boşaltıldı.

Tianjin Limanı, dünyanın ilk sıfır emisyonlu terminalini inşa edecek

Kuzey Çin'in en büyük limanı olan Tianjin, dünyanın ilk yapay zeka (AI) sıfır karbon terminalini geliştireceğini açıkladı.

Katar, Tayvan’a LNG sağlayacak

Katar, önümüzdeki yıldan itibaren Tayvan'a 15 yıl süre ile yılda 1,25 milyon ton LNG temin edecek.

Milas’taki termik santraller etrafında her türlü tedbir alındı

Milas’ta devam eden ve Ören Mahallesi yakınlarındaki iki termik santrale yaklaşan orman yangını ile ilgili olarak santral yönetiminden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Santralimizde çevreye zarar verebilecek herhangi bir unsur bulunmadığı gibi, olumsuzluğa neden olabilecek durumlara karşı sahada gerekli tüm tedbirler alınmıştır." denildi.

Kuzey Akım 2’nin yüzde 99’u tamamlandı

Rus doğal gazını Baltık Denizi'nin altından Almanya'ya taşıyacak olan Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’nın inşa çalışmalarının yüzde 99'u tamamlandı.

Doğalgaz yakma testi rezervi kanıtlayacak

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Ediger, Sakarya Sahası’ndaki gaz yakma testinin rezervi tespit amacıyla yapıldığını söyledi.

Rosatom ve DP World iş birliği anlaşması imzaladı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom ve entegre dijital lojistik alanında dünya lideri olan DP World şirketi arasında nRusya’nın St. Petersburg şehrinde bir iş birliği anlaşması imzalandı.

Hackerlar, Aramco’dan 50 milyon dolar değerinde kripto para istedi

Suudi petrol devi Aramco’ya ait bazı verileri ele geçiren hackerlar, şirketten 50 milyon dolar değerinde kripto para istediler.

Berge K2 gemisi üzerinde güneş panelleri test ediliyor

Berge K2 isimli gemide güneş enerjisi teknolojisinin denizcilik sektöründe uygulanmasını denemek için test çalışması başlatıldı.

Eni, Norveç açıklarında petrol keşfetti

İtalyan enerji şirketi Eni, Norveç sularında 60-135 milyon varil arasında yeni petrol rezervi keşfetti.

Natanz Nükleer Tesisi'nde 'terör eylemi' açıklaması

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İsfahan eyaletindeki Natanz Nükleer Tesisi'nde daha önce 'kaza' olarak açıklanan kazanın "terör eylemi" olduğunu duyurdu.

BP, Umman gaz sahasındaki payını azalttı

BP, Umman'ın Blok 61 doğal gaz sahasındaki hissesinin yüzde 20’sini 2,6 milyar dolara Tayland kamu şirketi PTTEP’ye sattı.

Filyos Limanı, Türkiye'nin yeni enerji üssü olacak

2. Abdülhamit döneminden itibaren yapılması beklenen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla hayat bulan Filyos Limanı, Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi Fatih'in keşfettiği 405 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin burada karaya çıkarılacak olması sayesinde ülkenin yeni enerji üssü olacak.

Danimarka, 2050’de deniz üstü petrol ve gaz faaliyetlerini sonlandıracak

Yenilenebilir enerjiye olan yatırımları ve karbon nötr olma çabasında hız kesmeyen Danimarka, 2050 yılı itibariyle deniz üstü petrol ve gaz faaliyetlerini sonlandırmaya karar verdi.