Deniz haydutları, Singapur Boğazı'nda gemilere saldırdı

Deniz haydutlarının (korsan) geçen hafta Singapur Boğazı'nda 4 günlük bir süreçte 3 ayrı gemiye saldırdığı öğrenildi. Korsanların bir denizciyi yaraladığı ve bir başka gemiden ise motor yedek parçaları çaldığı belirtildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Asya'daki Gemilere Karşı Korsanlıkla ve Silahlı Soygunla Mücadele Bölgesel İşbirliği Anlaşması (ReCAAP) Bilgi Paylaşım Merkezi (ISC) tarafından yapılan açıklamaya göre, deniz haydutları geçen hafta Singapur Boğazı'nda 4 günlük bir süreçte 3 ayrı gemiye saldırdı.

8 Nisan'da Trina Oldendorff isimli dökme yük gemisine saldırıp başarıyla gemiye çıkan korsanların yardım çağırmak için bağıran bir denizciyi başından yaraladığı belirtildi.

Gemiye gizlice çıkıp makine dairesine sızan bıçaklı korsanlar mürettebat tarafından tespit edildiğinde Trina Oldendorff isimli dökme yük gemisinin Endonezya Tanjung Pergam yakınlarında seyrettiği açıklandı.

Korsanların mürettebat üyesini yaraladıktan sonra paniğe kapılarak gemiden kaçtığı açıklandı.

ISC'den yapılan açıklamada, ''Kaptan hiçbir şeyin çalınmadığını ve mürettebatın güvende olduğunu açıkladı" ifadeleri kullanıldı.

Olayın ardından Singapur Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Deniz Güvenliği Görev Gücü (MSTF), Singapur Sahil Güvenlik, Malezyalı ve Endonezyalı yetkililere haber verildiği açıklandı.

MOTOR YEDEK PARÇALARI ÇALINDI

İkinci olay aynı gün meydana geldi. Harrisburg isimli petrol tankerine aynı bölgede 2 korsan gizlice bindi. Alarm verildi ve ancak gemide yapılan aramada, yetkililer olay yerine varıncaya kadar korsanların gemiden indiği anlaşıldı.

Diğer bir olayın 11 Nisan günü meydana geldiği, dökme yük gemisi Pantazis L'ye 4 korsanın çıktığı belirtildi.

Gemi kaptanı, Singapur Gemi Trafik Bilgi Sistemi'ni ve Singapur Sahil Güvenlik ekiplerini bilgilendirdi. Daha sonra yapılan aramalarda korsanların izine rastlanmadı ancak motor yedek parçalarının çalındığı bildirildi.

BAŞKA OLAYLARIN MEYDANA GELME OLASILIĞI VAR

Ocak-Nisan 2021 arasında Singapur Boğazı'nda toplam 10 olay bildirilirken bölgedeki korsanlık vakaları geçen yıl 34 olay ile son beş yılın en yüksek seviyesini gördü.

ReCAAP, Endonezya Donanması'nın 21 Şubat'ta bölgede 5 faili tutuklandığını kaydetti.

ReCAAP, "Bu son olayların failleri tutuklanmadığından, Singapur Boğazı'nda başka olayların meydana gelme olasılığı vardır. Tüm gemilere daha fazla dikkat göstermeleri, ekstra ihtiyati tedbirler almaları ve tüm olayları derhal en yakın kıyı devletine bildirmeleri tavsiye edilir" denildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN