Haber Ara

UND Haber Arşivi

MSC TINA isimli konteyner gemisi, Marport Limanı’nda iskeleye bindirdi

MSC TINA isimli konteyner gemisinin Ambarlı Marport Batı Limanı’na yanaşırken ağır şekilde hasar aldığı öğrenildi. Kazada geminin iskele tarafında 110 metre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde büyük bir yırtılan meydan geldiği bildirildi.

Türk P&I Sigorta, su araçları sektöründe yine lider oldu

Türk P&I Sigorta Genel Müdürü Ufuk Teker, ''P&I sigortalarında dünya denizcileri arasında bilinen, güvenilen ve tercih edilen bir piyasa olması yönünde öncülük yapmaktır” dedi.

Zeytinburnu'nda karaya oturan gemiden yakıt sızmaya başladı

Zeytinburnu’nda sürüklenerek karaya oturan 108 metrelik Comoros bayraklı "STREAMLINE" isimli gemi, 27 gündür kurtarılmayı bekliyor. Geminin havadan drone ile çekilen görüntülerde yan taraflarından yakıt sızıntıları olduğu görüldü.

İstanbul'da baraj doluluk oranı cadde ve sokaklardan toplanan karlarla yükseltiliyor

İstanbul'da baraj doluluk oranları cuma gününden beri devam eden kar yağışı ile arttı. Yağan karların da erimesiyle ilerleyen günlerde su seviyesinin daha da yükselmesi bekleniyor. Sultangazi Belediyesi ekipleri ise cadde ve sokak aralarından topladıkları karları Alibeyköy Barajı bölgesine döküyor.

Türkali-2 kuyusunda 3 bin metre derinliğe ulaşıldı

Fatih sondaj gemisi, Karadeniz'deki yeni sondaj lokasyonu olan Türkali-2 kuyusunda 3 bin 50 metre derinliğe ulaştı.

Milli Park’ın uçan teknesi görücüye çıktı

Türkiye’nin en önemli doğal mirasları arasında yer alan Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı’daki Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda koruma ve kontrol faaliyetleri bundan sonra uçan tekne olarak da bilinen hava yastıklı tekne (hovercraft) ile gerçekleştirilecek.

GALLIPOLI SEAWAYS isimli gemiye ait deniz olayına ilişkin bilgilendirme

Çanakkale Boğazı'ndan geçip İtalya'nın Trieste Limanı'na gitmekte olan 193 metre uzunluğundaki 'Gallipoli Seaways' isimli Ro-Ro gemisinde yangın çıktı. Kaptanın telsiz ile yardım talebinde bulunması üzerine bölgeye römorkörler sevk edildi.

Kanuni Sondaj Gemisi, Mart sonunda çalışmalara başlayacak

Karadeniz'deki doğalgaz rezervinin keşfi amacıyla sürdürülen çalışmalarda Türkali-2 kuyusundaki sondaj derinliği 2 bin 800 metreye ulaştı. Fatih Sondaj Gemisi'nin sondajını tamamladığı Sakarya Gaz Sahası'ndaki 10 kuyunun tamamlama ve test işlemleri Kanuni Sondaj Gemisi ile birlikte ikmal edilecek.

Karadeniz'de istavrit bolluğu yaşanıyor

Karadeniz’de teknelerle denize açılan balıkçılar, bol miktarda istavritle dönüyor. Kentte hamsinin yokluğunda en çok tercih edilen istavrit olsa da vatandaşlar hamsiyi umutla bekliyor.

Saros FSRU Limanı Projesi imar planına aykırı bulundu

BOTAŞ tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Limanı Projesi'ne ilişkin 3’üncü kez bilirkişi raporu yayımlandı. Heyet tarafından hazırlanan raporda projenin imar planlarına aykırı olduğu belirtildi.

Mağusa Limanı’nda çöken iskele enkazları temizleniyor

KKTC’deki Mağusa Limanı’nda teknelerinin bağlı bulunduğu balıkçı barınağında yıllar önce yıkılan iskelenin enkazları denizden temizleniyor.

Günden güne önemi artan Asyaport, Yunanistan’ı rahatsız etti

Avrupa’nın 4’üncü büyük konteyner limanı Asyaport’un Avrasya deniz ticareti üzerindeki büyüyen etkisi Yunanistan’da rahatsızlık yarattı. Yunan Koramiral Nikolaos Papanikolopoulos, Asyaport’un ülkesindeki Dedeağaç Limanı’nı tehdit ettiğini dile getirdi.

Uzmanlar, deniz haydutu saldırılarına karşı gemilere 'panik odası'nı öneriyor

Gine Körfezi’nde saldırıya uğrayan “M/V Mozart” isimli gemiden kaçırılan 15 Türk denizci için endişeli bekleyiş sürerken gemiler için güvenlik önlemleri de gündeme gelmeye başladı. Uzmanlar, saldırı anında saklanmak için özel tasarlanmış ‘panik odası’ olması gerektiğini belirtiyor.

Ekrem İmamoğlu: Deniz taksiler yaz aylarında hizmet vermeye başlayacak

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şehir Hatları’nın 170’nci kuruluş yıl dönümünde Haliç Tersanesi’nde üretilecek olan deniz taksilerin lansmanına katıldı. İmamoğlu, “Deniz taksilerimiz ilk etapta 50 adet olacak. Talebe göre sayıyı arttırabiliriz. 2021’in yaz aylarında hizmete almayı planlıyoruz“ dedi.

Antalya Serbest Bölgesi’nin ticari hacmi yüzde 8 arttı

Pandemi döneminde Antalya Serbest Bölgesi, ticaret hacmini yüzde 8 arttırırken, istihdam sayısı yılsonunda yüzde 5 artışla 5 bin 351'e yükseldi.

Gökçeada 1 gemisi, yeni renkleriyle yeniden Çanakkale’ye döndü

Gestaş filosundaki Ro-Ro tipi Gökçeada 1 gemisi, yeni renkleriyle Çanakkale’ye geri döndü. Baştan aşağı yenilenen Gökçeada 1 gemisi, Kabatepe-Gökçeada seferlerine önümüzdeki hafta içerisinde yeniden başlayacak.

Liman inşası için 3 bin yıllık kent yok edilecek

Aliağa’da yeni inşa edilecek liman için Kyme Antik Kenti belirlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı liman için hazırlanan imar planını yılın son gününde onayladı. Proje kapsamında 88 bin metrekarelik dolgu yapılacak. Geçen yıl arkeolojik niteliği birinci dereceden üçüncü dereceye düşürülen antik kentin önemli bir kısmı yok olacak.

Burdur Gölü'nde sular çekildi, iskele ortada kaldı

Türkiye'nin en önemli göllerinden biri olan ve son yıllarda büyük su kaybı yaşanan Burdur Gölü'nde 6 yıl önce gerçekleştirilen 'Göle Yas' etkinliğinde bir TIR pet şişe suyun döküldüğü iskelenin bulunduğu alandaki su tamamen çekildi. Kuraklık nedeniyle iskelenin tamamen ortaya çıkması, Burdurluları üzdü.

Akdeniz'deki balık popülasyonunda büyük azalış var

Akdeniz'de 200 metreden 900 metreye kadar ticari olarak trol balıkçılığı yapılıyor. Son 10 yılla kıyaslandığında balık türleri ve popülasyonunda ciddi azalma var.

Türkiye'nin denizlerdeki 'gözü ve kulağı' keskinleşiyor

Türkiye, 'Mavi Vatan' kabul ettiği alanlarda hakim güç olmak için adımlarına devam ediyor. Son olarak P-72 Deniz Karakol Uçağı'nın envantere girmesini değerlendiren uzmanlar, Ankara’nın denizlerde de gözünü ve kulağını keskinleştirdiği görüşünde birleştiler.

Amiral Nahimov kruvazörü, 2022 sonunda Rus Donanması’na katılacak

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksey Krivoruçko, modernizasyon sürecinden geçen ağır nükleer füze kruvazörü Amiral Nahimov’un 2022’nin sonuna kadar Rus Donanması’nın yeniden hizmetine gireceğini duyurdu.

Hava Kuvvetleri, gökyüzünde Oruç Reis'in destekçisi oldu

Milli Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın MTA Oruç Reis'e Doğu Akdeniz'de 737 saat 30 dakika uçuş ve 134 sorti ile koruma sağladığını duyurdu.

Burdur Gölü’ndeki gaz çıkışıyla ilk bulgular ortaya çıktı

Burdur Gölü’nde oluşan gaz çıkışları ve gaz çıkışlarının deprem habercisi olabileceği yönünde iddialar üzerine uzmanlar Burdur Gölü’ne gelerek yerinde inceleme yaptı. Gazla karışık su çıkışı tespit eden uzmanlar yer altı suyu boşalımı olabileceğini belirtti.

İznik Gölü’nde tarihi çapa bulundu, müzeye teslim edildi

İznik Gölü’nde kuraklık sonucu su çekilmeleri sürerken teknesi ile Çakırca Mahallesi yakınlarından göle açılan bir kişi tarihi çapa buldu. Olay yerine gelen jandarma çapayı alarak müzeye teslim etti. Çapanın 200 yıl önce bir ticaret gemisine ait olduğu iddia ediliyor.

Venezuela kıyılarında 11 göçmenin cansız bedeni bulundu

Trinidad ve Tobago Sahil Güvenliği tarafından yapılan açıklamada, Venezuela'dan Trinidad ve Tobago'ya seyahat ettiği düşünülen 11 kişinin Venezuela'nın doğu kıyılarında cansız bedenine ulaşıldığı aktarıldı.

Antalya'da ilk günde 2 bin kuyruk toplandı

Antalya’da ilk teslim için balıkçılar yakaladıkları (Lagocephalus sceleratus) cinsindeki balon balıklarını, poşetlere doldurarak getirmeye başladı. İlk günde 2 bin kuyruk toplandı.

Antalya'daki su altı araştırmalarında Osmanlı Donanması’ndan izler bulundu

Akdeniz Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hakan Öniz başkanlığında Antalya'nın batı kıyılarında yürütülen arkeolojik su altı araştırmalarında, Osmanlı Donanması’nın bölgeyi "gizli üs" olarak kullandığını gösteren kalıntıların ortaya çıkarıldığı bildirildi.

Türkiye başarılı olursa bölgedeki bütün deniz yollarını kontrol edecek

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in geçtiğimiz günlerde istifa etmek zorunda kalan Ulusal Güvenlik Danışmanı Aleksandros Diakopulos, Türkiye'nin kendisini jeopolitik olarak yeniden tanımladığını belirterek "Ankara eğer başarılı olursa Karadeniz ve Süveyş'ten Orta Akdeniz'e uzanan deniz yollarını kontrol edecek" ifadelerini kullandı.

Roseline A isimli konteyner gemisi, Alsancak Limanı'na demir attı

Alman askerlerinin Libya'ya giderken durdurarak saatlerce arama yaptığı ve bir anda dünyanın gündemine oturan Arkas Denizcilik’e ait Rosaline A isimli Türk konteyner gemisi, İzmir’e gelerek Alsancak Limanı’na demirledi.

MSC’nin aile mensubu olmayan ilk CEO’su Soren Toft oldu

Eski MAERSK COO’su Soren Toft, MSC’nin aile mensubu olmayan ilk CEO’su oldu. MSC Yönetim Kurulu Başkanı Diego Aponte, Toft'un MAERSK'teki 25 yıllık tecrübesinin ve konteyner nakliye tedarik zinciri konusundaki anlayışının, MSC'yi son elli yılda böylesine başarılı kılan strateji üzerine inşa edeceğini söyledi.