Haber Ara

Rus savaş gemileri, peş peşe Çanakkale Boğazı’ndan geçti

Rus Donanması’nın Karadeniz Filosu’na bağlı 150 borda numaralı savaş gemisi Saratov, askeri römorkör Sergey Balk ve beraberinde çektiği 844 borda numaralı savaş gemisi Çanakkale Boğazı’ndan peş peşe geçerek Ege Denizi üzerinden Akdeniz’e doğru yol aldı.

İran tankerleri, Suriye’ye petrol sevkiyatı yapıyor

Suriye'ye ham petrol sevkiyatını artıran İran'ın 1.4 milyon varil ham petrol kapasiteli 2 adet tankerinin daha yarına kadar Suriye'nin liman kenti Baniyas'a ulaşması bekleniyor.

Deniz salyası, rotasını Ege Denizi'ne çevirdi

Çanakkale de müsilaj altında kaldı. Merkez, Kilitbahir-Eceabat arası ve Gelibolu sahilleri salyayla kaplandı. Uzmanlar, Ege’de de müsilaj oluştuğu uyarısında bulundu.

Setur Marinas Yalova’da görev değişimi yaşandı

Setur Marinas Yalova Müdürü Süleyman Ercan’ın görevine başladığı öğrenildi. Ercan, “Misafirlerimizin marinamızın sosyal imkanlarından faydalandığı, birbiri ile etkileşimde bulunduğu ve bir nevi aile ortamı içinde oldukları, yaşanılabilir bir tesis olmayı önemsiyoruz” dedi

İyidere Lojistik Merkezi için deniz dolgusu başladı

Artvin Havalimanı projesinden sonra deniz dolgusu ile yapılacak İyidere ilçesindeki İyidere Lojistik Merkezi için de dolgu işlemi başladı.

İzmit Körfezi’nde deniz salyası ile mücadele devam ediyor

Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında İzmit Körfezi’nde deniz salyası ile mücadele ediyor. Çalışmalar kapsamında günde 2.5 ton deniz salyası toplanıyor.

İzmir açıklarında 31 düzensiz göçmen kurtarıldı

İzmir’in Karaburun ilçesi açıklarında Yunanistan unsurlarınca Türk karasularına geri itilen lastik bot içerisindeki 31 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı.

Çanakkale Boğazı, köprü çalışmaları nedeniyle transit gemi geçişlerine tek yönlü kapatıldı

Çanakkale Boğazı, "1915 Çanakkale Köprüsü" inşaatı nedeniyle tek yönde transit gemi geçişlerine kapatıldı.

Medlog Gemicilik, Türk bayraklı en büyük konteyner gemisi MED AYDIN’ı filosuna kattı

Mediterranean Shipping Company Türkiye (MSC), gemi işletmecisi olarak Şubat 2015’te kurduğu Medlog Gemicilik ve Ticaret A.Ş. filosuna 6. gemiyi katarak Türk Bayrağı çekti. Gemi 2.908 TEU taşıma kapasitesi ile Türk Bayraklı en büyük konteyner gemisi oldu.

İzmir açıklarında 17 düzensiz göçmen kurtarıldı

İzmir’in Dikili ilçesi açıklarında Yunanistan unsurlarınca Türk karasularına geri itilen 17 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı.

İzmit Körfezi'nden 2 ayda 150 ton deniz salyası toplandı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Marmara Denizi'ni saran deniz salyasına (müsilaj) karşı etkili bir mücadele verdiklerini belirterek 2 aya yakın bir sürede İzmit Körfezi'nden 150 ton deniz salyası topladıklarını bildirdi.

Çin, en büyük açık deniz petrol platformunun inşaatını tamamladı

Çin’in bağımsız olarak tasarlayıp inşa ettiği en büyük açık deniz ham petrol üretim platformu olan Lufeng 14-4 merkezi platformunun 218 metre yüksekliğindeki yüzdürme kurulumu tamamlandı.

Mısır, Ever Given gemisi hakkında kararını verdi

Mısır'ın Süveyş Kanalı'nı tıkayan Ever Given adlı konteyner gemiyle ilgili uluslararası tahkime başvurmayacağı bildirildi.

Türkiye Deprem Platformu, ilk deniz araştırma seferine çıkıyor

TÜBİTAK koordinasyonunda oluşturulan Türkiye Deprem Platformu, çalışmalarına TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi'nin 1. Deniz Araştırma Seferi ile İzmir'den başlayacak.

İstanbul Boğazı, denizanası istilasına uğradı

Marmara Denizi, müsilaj felaketiyle boğuşurken İstanbul Boğazı da denizanası istilasına uğradı. Türkiye sularında 15 tür denizanası bulunduğunu belirten Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, küresel ısınma ve evsel-endüstriyel atıklar nedeniyle denizanalarının aşırı miktarda çoğaldığını açıkladı.

Silahlı İnsansız Deniz Aracı SİDA, hedefi tam isabetle vurdu

Denizkurdu 2021 Tatbikatı başarıyla devam ederken tatbikat kapsamında bir ilk yaşandı. Millî imkânlarla geliştirilen Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA), ilk atışını yaptı ve hedefi başarıyla tam isabetle vurdu.

Nijerya, San Padre Pio isimli tankeri serbest bırakacak

Nijerya'nın 3 yıl önce gemiden gemiye mazot transfer ederken yakalayıp el koyduğu İsviçre bayraklı San Padre Pio isimli tankeri serbest bırakacağı öğrenildi.

X-Press Pearl isimli gemide yangın çıktı

X-Press Pearl isimli gemide Sri Lanka açıklarında yangın çıktığı bildirilirken gemide bulunan 25 mürettebattan ölen ya da yaralanan olmadığı açıklandı.

Ayvalık’ta fırtına hayatı felç etti, tekneler battı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde şiddetli fırtına hem denizde hem de karada hayatı felç etti. Çok sayıda tekne fırtına sebebiyle batarken ağaçlar ve bazı evlerin çatıları uçtu. Fırtına esnasında batmak üzere olan bir tekneden denize düşen kişi an be an kameralara yansıdı.

BIMCO'nun yeni başkanı Sabrina Chao oldu.

Sabrina Chao yaptığı açıklamada: "Önümüzdeki iki yıl boyunca, temel önceliklerimden biri, endüstrimiz ve denizcilerimiz hakkında farkındalığın artmasına yardımcı olmak için kullanmaktır.

Savaş gemisinin görüntülediği ‘UFO’lar araştırılıyor

Pentagon, ABD Donanması’na ait bir savaş gemisinin üzerinde uçan gizemli nesnelere ait videodan haberdar olduklarını ve konunun detaylı bir şekilde incelendiğini doğruladı.

Deniz haydutları, Singapur Boğazı'nda gemilere saldırdı

Deniz haydutlarının (korsan) geçen hafta Singapur Boğazı'nda 4 günlük bir süreçte 3 ayrı gemiye saldırdığı öğrenildi. Korsanların bir denizciyi yaraladığı ve bir başka gemiden ise motor yedek parçaları çaldığı belirtildi.

Natanz Nükleer Tesisi'nde 'terör eylemi' açıklaması

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İsfahan eyaletindeki Natanz Nükleer Tesisi'nde daha önce 'kaza' olarak açıklanan kazanın "terör eylemi" olduğunu duyurdu.

Nijerya, petrol rafinerisini yenileyecek

Afrika kıtasının petrol ve doğalgaz zengini ülkesi Nijerya, Port Harcourt'taki petrol rafinerisini yenilemek için 1,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirecek.

‘Mareşal Şapoşnikov’ fırkateyni, Kalibr füzesini başarıyla test etti

Rusya’nın Pasifik Filosu’nun modernize edilen ‘Mareşal Şapoşnikov’ isimli fırkateynin Japon Denizi’nde Kalibr seyir füzesini başarılı bir şekilde test ettiği bildirildi.

TCG Alemdar arama kurtarma gemisi, düşen uçağın enkazı için Foça'ya ulaştı

İzmir'in Foça ilçesinde düşen KT-1 tipi eğitim uçağının enkazını bulabilmek için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı TCG Alemdar adlı arama-kurtarma gemisi bölgeye ulaştı.

Kızıldeniz’de İran gemisine saldırı

Suudi Arabistan'a ait Dubai merkezli Al Arabiya kanalı, Kızıldeniz'de İran gemisinin saldırıya uğradığını iddia etti.

MSC TINA isimli konteyner gemisi, Marport Limanı’nda iskeleye bindirdi

MSC TINA isimli konteyner gemisinin Ambarlı Marport Batı Limanı’na yanaşırken ağır şekilde hasar aldığı öğrenildi. Kazada geminin iskele tarafında 110 metre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde büyük bir yırtılan meydan geldiği bildirildi.

Ever Given gemisi yüzdürüldü, Süveyş Kanalı kısmen açıldı

Süveyş Kanalı'nda sıkışan Evergreen şirketine ait Ever Given adlı mega konteyner gemisini yeniden yüzdürme çalışmaları başarılı oldu. Gemi, 7 günlük çalışmalar sonucu yüzdürülebildi. Çalışmaların ardından gemi yüzdürülürken diğer gemilerin geçişi için alan açıldı. Süveyş'te trafik sınırlı da olsa yeniden açılmış oldu.

Türkiye, Akdeniz'de ticaret gemilerinin aranmasına izin vermedi

Doğu Akdeniz'de Almanya ile yaşanılan gemi baskını krizinin ardından Şubat ayında Libya'ya giden iki Türk ticaret gemisinde arama yapılmak istendiği ancak Ankara'nın izin vermediği bildirildi.