Al Muraykh isimli konteyner gemisi, Süveyş Kanalı'nda karaya oturdu

İki ay içinde ikinci kez bir konteyner gemisinin Süveyş Kanalı'nda karaya oturduğu ve kanal trafiğinin kesintiye uğradığı bildirildi. Bu defa 400 metrelik Al Muraykh isimli geminin Süveyş Kanalı'ndaki trafiği sekteye uğrattığı belirtildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Süveyş Kanalı'nda Al Muraykh isimli konteyner gemisinin bilinmeyen bir nedenle itiş gücünü kaybettiği ve güney yönünde seyredilen tarafta karaya oturduğu bildirildi.

Güneye giden konvoyda dev konteyner gemisinin önünde bulunan iki düzine gemi etkilenmeden transit geçişlerine devam ederken dokuz geminin de karaya oturan dev konteyner gemisinin arkasında yakalandığı belirtildi. Kuzeye giden konvoyun da ayrıca askıya alındığı bildirildi.

Süveyş Kanalı yetkilileri karaya oturan gemiye yardım gönderdi ve yaklaşık 5 saat sonra yeniden yüzdürüldüğü açıklandı.

Gemi denetlenmek üzere demirleme sahasına taşındı ve Süveyş Kanalı'ndaki gemi trafiği akmaya devam etti. Geminin işletmecisi Hapag Lloyd, geminin bir hasar görmediğini ve yolculuğuna kesintisiz devam etmesini beklediğini bildirdi.

400 metre uzunluğunda, 58.6 metre genişliğindeki Malta bayraklı gemi, 2015 yılında inşa edilmişti.

Ekim ayında 9.448 TEU'luk bir konteyner gemisi olan CMA CGM Missouri de güney yönünde seyrettiği sırada karaya oturmuştu.

Son yaşanan kazalarda karaya oturan gemilerin arkasındaki gemiler zamanında durabildi. Ancak Temmuz 2018'de önlerinde bulunan konteyner gemisi karaya oturduktan sonra üç dökme yük gemisi birbiriyle çarpışmıştı.

Gemiler çekileceği esnada başka bir gemi kuzey yönünde seyreden bir konteyner gemisiyle çarpışmışmış ve bir ham petrol tankeri de kısa süreliğine karaya oturunca olay git gide büyümüştü. Süveyş Kanalı'nda bu defa korkulan olmadı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN